خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  نقض حکم ۱۵ سال حبس سعید سنگر در دیوان عالی کشور

نقض حکم ۱۵ سال حبس سعید سنگر در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – دیوان عالی کشور حکم ۱۵ سال حبس در پرونده جدید سعید سنگر، زندانی سیاسی در زندان ارومیه را نقض و برای بررسی مجدد به شعبه هم‌عرض ارجاع داد. آقای سنگر که بیش از ۲۰ سال است در زندان ارومیه بسر می‌برد فروردین‌ماه امسال از بابت پرونده‌ای که در دوران حبس برای وی گشوده شده به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.  در حالی که دوران محکومیت او به اتمام رسیده و حدود دو سال بیش از دوران محکومیت تحمل حبس کرده است، همچنان از آزادی او جلوگیری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حکم ۱۵ سال حبس سعید سنگر، زندانی سیاسی در زندان ارومیه در پرونده جدید در دیوان عالی کشور کشور نقض شد.

یک منبع مطلع از شرایط پرونده آقای سنگر در خصوص نقض این حکم به هرانا گفت: «پس از اعتراض آقای سنگر به حکم ۱۵ سال حبس صادره و ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور، پرونده وی مجددا مورد بررسی قرار گرفت و این حکم پس از نقض جهت بررسی مجدد به شعبه هم‌عرض ارجاع داده شد. به آقای سنگر گفته شده جلسه دادگاه او در این شعبه طی روزهای آینده در دادگاه انقلاب ارومیه برگزار خواهد شد.

سعید سنگر در حالی که بیش از ۲۰ سال است در زندان ارومیه بسر می‌برد و دوران محکومیت او حدود دو سال پیش به اتمام رسید، همچنان از آزادی او جلوگیری می‌شود. آقای سنگر در پرونده‌ای که مربوط به پیش از بازداشت وی است در تاریخ ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۸ به اتهام معاونت در قتل به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

منبع نزدیک به آقای سنگر در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت “این پرونده در حالی علیه این زندانی سیاسی به جریان افتاده است که متهم ردیف اول پرونده در اوایل دهه هفتاد با پایان محکومیت از زندان آزاد شده است.”

این منبع در ادامه سخنان خود تاکید کرد “نزدیکان آقای سنگر معتقد هستند که این راه اندازی یک پرونده قدیمی سناریوسازی دستگاه امنیتی برای جلوگیری از آزادی آقای سنگر است و فاقد وجاهت قانونی است.”

پیشتر نیز در سال ۹۶ پرونده ای با اتهام “تبلیغ علیه نظام” علیه وی گشوده شده بود که به دلیل فقدان مدرک، قرار منع تعقیب در این پرونده برای او صادر شد.

سعید سنگر، زندانی سیاسی متولد ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۲ است. او در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۷۹بازداشت شد اما در پرونده‌اش ۸ آبان ۱۳۷۹ به عنوان تاریخ دستگیری ذکر شده است.

آقای سنگر در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۷۹ طی کمتر از دو ماه توسط شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی فاطمی، از بابت اتهام “محاربه از طریق عضویت در سازمان مجاهدین خلق” به اعدام محکوم شد. آقای سنگر پس از آن از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران منتقل و تا سال ۸۲ در سلول انفرادی نگهداری شد. در آذرماه همان سال در مرحله تجدید نظر حکم وی با یک درجه تخفیف به حبس ابد تقلیل یافت و نهایتا به زندان ارومیه منتقل شد.

حکم حبس ابد این زندانی در تاریخ ۳ دی ماه ۹۵ توسط شعبه ۴ اجرای احکام سنندج به ۱۸ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید