خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  انتقال دستکم ۴ زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان ارومیه

انتقال دستکم ۴ زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۷ آبان‌ماه، دستکم ۴ زندانی در زندان ارومیه که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۷ آبان‌ماه ۱۳۹۹، دستکم ۴ زندانی محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شدند.

این زندانیان همگی از بند ۱_۲ زندان ارومیه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده‌اند. سه تن از این زندانیان در یک پرونده مشترک به اعدام محکوم شده‌اند. هویت یکی از این زندانیان به نام “علی ملکی” توسط هرانا احراز شده است. هویت یکی دیگر از زندانیان منتقل شده که پیشتر در پرونده‌ای دیگر به اعدام محکوم شده نیز “موسی رحمانی” توسط هرانا هراز شده است.

سه تن از این زندانیان ازجمله علی ملکی حدود پنج سال پیش به اتهام “قتل” پنج نفر بازداشت و به اعدام محکوم شده‌اند. موسی رحمانی، زندانی دیگر نیز پیشتر از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شده است.

گفته می‌شود به خانواده این زندانیان ملاقات آخر داده شده و در صورت عدم جلب رضایت و یا اخذ مهلت از اولیای دم احتمال می‌رود که حکم اعدام آنها سحرگاه فردا اجرا شود.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید