خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان الیگودرز

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان الیگودرز

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۵ آبان، حکم اعدام یک زندانی در زندان الیگودرز به اجرا درآمد. این زندانی پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان مرکزی الیگودرز اعدام شد.

هویت این زندانی که از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، “پیمان صفائی” ۳۴ ساله و اهل لرستان عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “او به اتهام حمل ۷۵ کیلو مواد مخدر از نوع شیشه در زندان بود و در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود. او می‌گفت که راننده ماشین بوده و مواد مال کس دیگری بوده که در ماشینش جاساز کرده بود. کسی که پیمان می‌گفت صاحب اصلی مواد کشف شده است هم در ماشین همراهش بوده ولی او به ۱٨ سال زندان محکوم شده”.

پیمان صفائی یک بار نیز در تاریخ ۱ مهر ماه سال جاری به انفرادی منتقل شد اما اجرای حکم اعدام وی به دلایل نامعلومی متوقف شد و بعد از ۴٨ ساعت به بند بازگشت.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید