خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹, 2nd of December 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ ساعت ۱۰:۰۱:۰۷

    خانه  > سایر گروهها  >  اسید پاشی مردی به روی همسر خود و پسر او در شهر صدرا

اسید پاشی مردی به روی همسر خود و پسر او در شهر صدرا

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۲۹ مهر، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس از اسیدپاشی فردی به سمت همسر خود و فرزند وی در شهر جدید صدرا خبر داد. اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس گفت: “روز سه‌شنبه ۲۹مهر، فردی به سمت همسر موقت ۴۹ ساله خود و فرزند وی در شهر جدید صدرا اسید پاشید”.

کاووس محمدی تصریح کرد: “پلیس در بررسی اولیه مطلع شد که فردی حدود ۵۰ ساله به درب منزل همسر موقت خود مراجعه کرد و به دلیل اختلافات خانوادگی با او درگیر شد و سپس به روی این زن و پسر ۲۰ ساله اش اسید پاشید”.

وی بیان داشت: “در این درگیری به دلیل پاشیدن اسید متهم نیز مجروح شده است و هر سه نفر به مراکز درمانی اعزام شدند، و متهم پس از گذراندن روند درمانی برای طی مراحل قانونی، تحویل دستگاه قضا خواهد شد”.

شهر جدید صدرا در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده است.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

اواخر اردیبهشت ماه ۹۸ پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه ۹۸، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

در آبان ماه ۹۸ این قانون پس از تایید در شورای نگهبان، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید