خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۹ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۹ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز دوشنبه ۲۸ مهر، شماری از شهروندان در اعتراض به قوانین خانواده و مهریه در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، شماری از تالارداران و شاغلان وابسته به تالارهای پذیرایی در مقابل اتاق اصناف در تهران، گروهی از کارکنان آتش نشانی دهدشت در مقابل ساختمان آتش نشانی این شهر، شماری از بازنشستگان صنعت نفت شهرهای اهواز و اصفهان در مقابل صندوقهای بازنشستگی پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت این شهرها، گروهی از حواله‌داران شرکت صنعت خودرو آذربایجان در مقابل سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی، جمعی از دامداران در مقابل ساختمان مرکزی قوه قضائیه، گروهی از چغندرکاران شهرستان نقده در مقابل کارخانه قند سولدوز و جمعی از کارگران پتروشیمی رازی ماهشهر در مقابل ساختمان اداری این شرکت، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹، شماری از شهروندان در اعتراض به قوانین خانواده و مهریه در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

در این تجمع شهروندان با سردادن شعارهایی از جمله “مسئول ما بی خبر است، خانواده در خطر است” و “قربانی مهریه آزاد باید گردد”، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

همچنین حاضرین شعارنوشته هایی از جمله “۱۱۰ سکه طلا، شصت سال حقوق”، “ازدواج جرم نیست”، “درآمد کارگری، مهریه میلیاردی” در دست داشتند.

رویه قضایی و نوسانات شدید قیمت سکه معضل زندانیان و محکومین مهریه را به موضوع روز تبدیل کرده و بسیاری معتقدند نیاز به بازنگری در قوانین ازدواج، بیش از پیش پررنگ شده است.

تجمع تالارداران و شاغلان وابسته به تالارهای پذیرایی

به گزارش ایلنا، امروز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹، حدود ۴۰ نفر از تالارداران و شاغلان وابسته به تالارهای پذیرایی که به دنبال تعطیل شدن تالارها بیکار شده اند، با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل اتاق اصناف در تهران خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

رئیس اتحادیه تالارداران پذیرایی، در این خصوص اعلام کرد: “این تجمع تنها برای تالاردارها نبودند، صاحبان شغل‌هایی بودند که وابسته به تالارهای پذیرایی بودند و به علت تعطیلی تالارهای پذیرایی بیکار شده‌اند، مثل فروشندگان لباس عروس یا عکاس‌ها”.

وی ادامه داد: “تعدادی از تالاردارها هم حضور داشتند که بیشتر از اطراف تهران، کرج و شمیرانات بودند، بنابراین موضوع ارتباطی به اتحادیه ندارد. پیش از این هم وعده داده بودیم که پیگیری‌ها را افزایش می‌دهیم”.

به گفته وی؛ تعداد تجمع کنندگان حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر بودند که این تجمع در برابر اتاق اصناف صورت گرفت.

رئیس اتحادیه تالارداران پذیرایی در مورد خواسته‌های تجمع‌کنندگان گفت:‌ “اعتراض‌کنندگان اظهار کردند؛ همه ی دفاتر اسناد رسمی سفره‌ عقد گذاشته‌اند، مراسم برگزار می‌کنند و حتی شام می‌دهند‌ اما تالارهای پذیرایی که متخصص برگزاری مراسم هستند و می‌توانند پروتکل‌ها را رعایت کنند، تعطیل شده‌اند”.

ابراهیمی‌نیا متذکر شد: “تقریبا ۹ ماه است که تالارها تعطیل شده و زندگی کسانی که شغل‌شان به آن وابسته‌ است، تحت تاثیر قرار گرفته است”.

تجمع آتش نشانان دهدشت

به گزارش ندای کهگیلویه و بویراحمد، دیروز یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹، گروهی از کارکنان آتش نشانی دهدشت در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، در مقابل ساختمان آتش نشانی این شهر تجمع کردند.

این آتش نشانان اعلام کردند: “در این وضعیت نابسامان سه ماه از مطالبات حقوقی خود را طلبکار هستیم. علاوه بر حقوق، معوقات سالهای گذشته هم پرداخت نگردیده است”.

یکی از کارمندان آتش نشانی با بیان اینکه بی نظمی در پرداخت حقوق و اضافه کاریها در سه سال اخیر در حالی ادامه دارد که قول داده اند و پرداخت نکرده اند، عنوان کرد: “مشکلات ما اعم از پرداختن حقوف و اضافه کاری است که متاسفانه سیستم اداری شهرداری هیچگونه اهمیتی نمیدهند”.

دیگر کارمند آتش نشانی اظهار داشت: “پنج سال هست که اضافه کاری نداشته ایم در صورتیکه ما تعطیلی نداشته ایم و هیچگونه کم کاری انجام نداده و از جان مایه گذاشتیم”.

یکی دیگر از کارمندان افزود: “نزدیک به دو سال هست که بخاطر شرایط کاری دچار بیماری آسم شده ام و دریغ از اضافه کاری و حق فنی و الان هم ۳ ماه است که اصل حقوق را دریافت نکرده ایم انتظار داریم مسئولین امر توجه ویژای داشته باشند”.

تجمع بازنشستگان صنعت نفت در اهواز و اصفهان

به گزارش نفت آنلاین، امروز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹، شماری از بازنشستگان صنعت نفت اهواز با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل صندوقهای بازنشستگی پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت اهواز، در منطقه امانیه این شهر، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

بازنشستگان اهم مطالبات خود را تغییر و اصلاح اساسنامه صندوق بازنشستگی نفت، اصلاح اضافات با توجه به تورم و اجرای آن از فروردین ماه ۹۹، همسان سازی حقوق با کارکنان شاغل نفت، احقاق حق بازنشستگان کد ۲۳، اجرای مصوبه ۲۷۲۷ مجلس شورای اسلامی و پرداخت مزایای مناطق جنگی ایثارگران و بازنشستگان، عنوان کردند.

در خبری دیگر به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹، شماری از بازنشستگان صنعت نفت اصفهان در مقابل صندوق بازنشستگی نفت این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

همچنین امروز عبدالصاحب غالبی سخنگوی پویش بازنشستگان نفت با اشاره به بی‌توجهی نسبت به مطالبات بازنشستگان گفت: “در حقوق بازنشستگان بخشی به نام اضافات شایستگی یا تعدیل مستمری بازنشستگان وجود دارد که بعد از گذشت ۶ الی ۸ ماه از سال به بازنشستگان پرداخت می‌شود. طبق دستورالعمل‌هایی که وزارت نفت صادر کرده است سهم بازنشستگان از آیتم اضافات شایستگی باید از اولین ماه سال تا موعد پرداخت محاسبه شود اما امسال اضافات بازنشستگی از ماه فروردین تا مرداد را از حقوق بازنشستگان حذف کرده‌اند و به ما پرداخت نکردند”.

وی ادامه داد: “شما نگاه کنید ۵ ماه از اضافات شایستگی هر بازنشسته نفت را از حقوق او حذف کرده‌اند که مجموع این مبلغ برای ۵ ماه حدود ۸ میلیون تومان می‌شد. در حال حاضر تعداد بازنشسته‌های نفت ۸۵ هزار نفر است که اگر در مبلغ ۸ میلیون ضرب کنید یعنی حدود ۶۸۰ میلیارد تومان از سهم بازنشستگان نفت برداشته شده است”.

غالبی گفت: “شما ببینید قشر بازنشسته یک قشر آسیب‌پذیر است که در سن پیری اکثرا بیمار بوده و فرزندانشان هم بیکار هستند. در نتیجه وقتی حقوق اولیه این قشر پرداخت نشود نمی‌توانند امورات خود را بگذرانند. این موضوع باعث نارضایتی بازنشستگان نفت شده است و هیئت امنای صندوق بازنشستگی نیز بابت تصمیمات خود پاسخگو نیست”.

سخنگوی پویش بازنشستگان نفت افزود: “متاسفانه وزیر نفت در مصاحبه‌های خود می‌گوید که وضع مالی صندوق بازنشستگان نفت بسیار خوب است و قصدشان بهبود معیشت بازنشستگان است اما دقیقا عکس عمل کرده است و حقوق اولیه ما را هم نمی‌دهند. علت این اتفاقات تغییر اساسنامه صندوق‌های بازنشستگی نفت است و وزارت نفت باید در این باره پاسخگو باشد”.

وی در پایان خاطرنشان کرد: “متاسفانه دو تن از وزیران از طرف دولت اساسنامه جدید به هیئت امنای صندوق بازنشستگی تحمیل کردند که این اقدام غیرقانونی است. اساسنامه فعلی صندوق‌های بازنشستگی نه مورد قبول شورای نگهبان است و نه خود بازنشستگان نفت این اساسنامه را قبول دارند زیرا غیرقانونی است”.

تجمع حواله‌داران شرکت صنعت خودروی آدربایجان

به گزارش تبریز بیدار، امروز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹، گروهی از حواله‌داران شرکت صنعت خودرو آذربایجان در مقابل سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی واقع در بلوار ۲۹ بهمن، تجمع کردند.

تجمع کنندگان دلیل تجمع خود را عدم تحویل خودروهای خود از سوی این شرکت پس از گذشت ۳ سال، عنوان کردند.

تجمع دامداران

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹، جمعی از دامداران در مقابل ساختمان مرکزی قوه قضائیه دست به تجمع زدند.

تجمع کنندگان دلیل تجمع خود را اعتراض به کمبود و گرانی نهاده های دامی، عنوان کردند.

تجمع چغندرکاران نقده

به گزارش اتحادیه آزاد کارگرن ایران، امروز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹، گروهی از چغندرکاران شهرستان نقده در مقابل کارخانه قند سولدوز تجمع کردند.

این کشاورزان دلیل تجمع خود را اعتراض به عدم پرداخت پول محصولاتشان پس از گذشت ۴۸ ساعت از سوی این کارخانه عنوان کردند.

تجمع کارگران پتروشیمی رازی ماهشهر

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹، جمعی از کارگران پتروشیمی رازی ماهشهر در مقابل ساختمان اداری این شرکت تجمع کردند.

کارکنان این شرکت دلیل تجمع خود را اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت نکردن مزایای شغلی خود عنوان کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید