خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ ساعت ۱۰:۰۳:۳۶

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیستان و بلوچستان

کشته شدن یک شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیستان و بلوچستان

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۲۶ مهر، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در منطقه مرزی شهرستان میرجاوه واقع در استان سیستان و بلوچستان، یک شهروند بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز شنبه ۲۶ مهر ۹۹، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در منطقه مرزی روتک شهرستان میرجاوه یک شهروند جان خود را از دست داد.

در این گزارش، هویت این شهروند “داود رخشانی” اهل ریگ ملک، عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از منابع محلی آمده است: “داود به دلیل نبود شغل مناسب اقدام به سوخت بری می‌کرد که روز گذشته برای حمل و جابجایی یک گالن ۲۰ لیتری بنزین در کنار پاسگاه روتک بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران مرزبانی کشته شده است. ماموران مرزبانی به صورت مستقیم به سمت داود تیراندازی کرده که بر اصابت گلوله به شکم، او جان خود را از دست داده است.“

سالانه ده ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به جایی سوخت مشغول اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید