خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  هفده روز پس از خودکشی پدر؛ مخالفت مسئولین با حضور امیرحسین مرادی در مراسم سوگواری خانواده

هفده روز پس از خودکشی پدر؛ مخالفت مسئولین با حضور امیرحسین مرادی در مراسم سوگواری خانواده

خبرگزاری هرانا – امیرحسین مرادی، یکی از سه معترض محکوم به اعدام اعتراضات آبان ۹۸ با وجود سپری شدن هفده روز از خودکشی پدرش، همچنان از اعزام تحت‌الحفظ ماموران جهت شرکت در مراسم سوگواری خانواده محروم مانده است. روز گذشته در پی مراجعه خانواده آقای مرادی به داستانی به آنها گفته شده تا زمان مشخص شدن رای دیوان عالی کشور در خصوص پرونده این زندانی سیاسی امکان حضور وی در مراسم وجود ندارد و تنها در صورت نقض حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور، او می‌تواند در مراسم پدرش حضور داشته باشد. این در حالی است که آقای مرادی، به دلیل کارشکنی مسئولین زندان تهران بزرگ و دادستانی مراسم خاکسپاری پدرش را از دست داده و کماکان در تلاش است در سوگواری خانواده‌اش در کنار آنها باشد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امیرحسین مرادی، یکی از سه معترض محکوم به اعدام اعتراضات آبان ۹۸ با وجود از دست دادن پدرش کماکان از حضور کوتاه مدت در کنار خانواده خود محروم مانده است.

در پی مراجعه روز گذشته خانواده آقای مرادی به داستانی برای پیگیری وعده مسئولان جهت اعزام تحت‌الحفظ امیرحسین مرادی جهت شرکت در مراسم سوگواری پدرش در کنار خانواده، معاون دادستان به آنها گفته است تا زمان مشخص نشدن رای دیوان عالی کشور در خصوص پرونده این زندانی سیاسی امکان حضور وی در مراسم وجود ندارد و تنها در صورت نقض حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور، او می‌تواند در مراسم پدرش حضور داشته باشد.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده آقای مرادی در این خصوص به هرانا گفت: «امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی موافقت با مرخصی وی را به نظر دادستان موکول کرده بود، طی روزهای گذشته با مراجعه نزدیکان آقای مرادی به دادستانی، به آنها گفته شده این به نظر دادستان بستگی دارد و با ایشان باید صحبت کنید. نهایتا به آنها گفته شده امیرحسین مرادی قرار است در مراسم خانوادگی و در محل دفن پدرش در بهشت زهرا حضور یابد ولی به دلیل مسائل امنیتی ساعت و زمان حضورش را از قبل به او و خانواده‌اش اطلاع نمی‌دهند. به نظر می‌رسد مسئولین زندان از این روش برای طولانی شدن پروسه و نهایتا عدم اعزام تحت‌الحفظ آقای مرادی توسط ماموران استفاده می‌کنند.»

ناصر مرادی، پدر امیرحسین مرادی روز دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ در منزلش خودکشی کرد و جان خود را از دست داد. پیکر آقای مرادی صبح روز پنج‌شنبه ۱۰ مهرماه به خاک سپرده شد. در این مراسم ده‌ها نفر از اعضای خانواده و دوستان نزدیک خانواده مرادی و خانواده‌های سعید تمجیدی و محمد رجبی، دو هم‌پرونده‌ای امیرحسین مرادی حضور داشتند. اما مقامات قضایی اجازه ندادند که امیرحسین مرادی در مراسم تدفین پدرش شرکت کند.

روز چهارشنبه ۱۶ مهرماه نیز مراسم یادبود ناصر مرادی، امیرحسین مرادی در منزل آنها برگزار شد؛ با این حال این زندانی سیاسی نتوانست در این مراسم سوگواری نیز در کنار خانواده خود باشد.

خبرگزاری هرانا در تاریخ ۴ تیرماه ۹۹، از تائید حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری ۹۸ موسوم به “اعتراضات آبان” در دیوان عالی کشور خبر داد. در نهایت روز یکشنبه ۲۹ تیرماه، وکلای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، با صدور اطلاعیه‌ای مشترک اعلام کردند که درخواست اعمال ماده ۴۷۷ توسط رئیس دیوان عالی کشور پذیرفته و پرونده این سه معترض محکوم به اعدام اعتراضات آبان برای بررسی مجدد به یکی از شعب این دیوان ارجاع شد. این چهار وکیل در بخشی از این اطلاعیه نوشته‌اند «در حال حاضر اجرای حکم اعدام موکلین تا زمان تعیین تکلیف نهائی قضایی در این پرونده متوقف شده و از آنجایی که یکی از قضات دیوان عالی کشور در شعبه رسیدگی کننده هم پیش از این مخالف رای صادره بوده، امیدواریم رأی قبلی نقض شود.»

هرانا پیشتر با انجام گفتگوهای متعدد با منابع مطلع و بررسی مدارک، با بخش بندی گزارش به ارائه جزئیات و بررسی آنچه بر این افراد در پروسه های مختلف فعالیت تا محکومیت گذشت پرداخته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید