خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹, 2nd of December 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۷:۱۵:۰۶

    خانه  > کودکان  >  کودک همسری؛ ازدواج ۵۴ کودک زیر ۱۵ ساله در خداآفرین در سال گذشته

کودک همسری؛ ازدواج ۵۴ کودک زیر ۱۵ ساله در خداآفرین در سال گذشته

خبرگزاری هرانا – فرماندار شهرستان خداآفرین در استان آذربایجان شرقی از ازدواج ۵۴ کودک زیر ۱۵ سال در سال گذشته خبر داد. چندی پیش معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ازدواج دختران زیر ۱۴ سال را حدود ۳۰ هزار مورد در سال بیان کرد. آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از ازدواج در دوران کودکی، ضربات جبران‌ ناپذیری را بر روی زندگی دختران به ‌ویژه بارداری ‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ و میر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، فرماندار خداآفرین از ۲۸۴ مورد ازدواج ثبت شده دراین شهرستان طی سال گذشته خبر داد.

وی با بیان اینکه گسترش کودک همسری در این شهرستان به یک معضل تبدیل شده است افزود: “۵۴ مورد از ازدواج های ثبت شده در سال گذشته مربوط به کودکان زیر ۱۵ سال بوده است.

چندی پیش معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، با بیان اینکه “طبق آمار، ازدواج دختران زیر ۱۴ سال حدود ۳۰ هزار در سال بیان شده است”، افزود “سن ازدواج با تبصره‌ای مقید به نظر قاضی می‌شود و در حال حاضر حداقلی برای سن ازدواج وجود ندارد. یکی دیگر از مواردی که به عنوان احقاق حقوق کودکان باید مورد توجه قرار گیرد تبصره فرزند خواندگی است، که به موجب آن این اجازه به پدر داده می‌شود تا با فرزندخوانده خود در شرایطی که قاضی اجازه دهد ازدواج کند”

در دی ماه سال ۹۸ دولت ایران با کلیات لایحه‌ تعیین حداقل سن ازدواج برای مقابله با کودک همسری، موافقت کرد. در این لایحه حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال تعیین شده است.

 ازدواج کودکان یا کودک همسری در ایران در سال‌های اخیر روز به افزایش است. فعالان حقوق کودک می‌گویند این پدیده در آینده بر سلامت خانواده‌های ایرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای “بلوغ جنسی” تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از کودک همسری ضربات جبران ناپذیری را بر روی زندگی دختران به‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

بر اساس آمار منتشر شده بالغ بر ۹۵ هزار مورد طلاق زنان زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ ثبت شده که حدود ۵ هزار و ۷۶۰ مورد از این طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که سن زوجین کمتر از ۱۵ سال است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید