خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  زندان رجایی شهر کرج؛ تداوم نگهداری تنبیهی سهیل عربی در سلول انفرادی پس از ۲۶ روز

زندان رجایی شهر کرج؛ تداوم نگهداری تنبیهی سهیل عربی در سلول انفرادی پس از ۲۶ روز

خبرگزاری هرانا – با گذشت ۲۶ روز از تبعید سهیل عربی به زندان رجایی شهر کرج، این زندانی عقیدتی کماکان در یکی از سلول‌های انفرادی این زندان معروف به سوئیت نگهداری می‌شود. آقای عربی در تاریخ ۲۸ شهریور امسال به صورت تنبیهی از زندان تهران بزرگ به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. در حالی که گفته می‌شود این انتقال به دستور امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی صورت گرفته است، با این حال در پی مراجعه خانواده آقای عربی به دادستانی، آقای وزیری از خود سلب مسئولیت کرده و به آنها گفته است که دستور نگهداری وی در انفرادی توسط سیدحشمت اله حیات الغیب، مدیرکل زندان‌های استان تهران صادر شده است. آقای عربی در حالی چهارمین هفته از حضور در سلول انفرادی را پشت سر می گذارد که از داشتن حداقل امکانات مانند لباس کافی محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سهیل عربی، زندانی عقیدتی از ۲۶ روز پیش تاکنون در یکی از سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر کرج معروف به سوئیت نگهداری می‌شود.

آقای عربی در تاریخ ۲۸ شهریور به صورت تنبیهی از زندان تهران بزرگ به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. گفته می‌شود این انتقال به دستور امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی صورت گرفته است و اکنون دستور نگهداری سهیل عربی در سلول انفرادی برای مدت نامحدودی توسط همین مسئول تمدید شده است. با این حال در پی مراجعه خانواده آقای عربی به دادستانی، آقای وزیری از خود سلب مسئولیت کرده و به آنها گفته است که دستور نگهداری وی در انفرادی توسط سیدحشمت اله حیات الغیب، مدیرکل زندان‌های استان تهران صادر شده است.

از این سلول‌های انفرادی به عنوان محل نگهداری زندانیان محکوم به اعدام پیش از اجرای حکم و محل نگهداری زندانیان دارای تخلف انضباطی در زندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشتر یک منبع مطلع از شرایط سهیل عربی در این خصوص به هرانا گفت: «در ابتدا اعلام کردند که نگهداری آقای عربی در سلول انفرادی به مدت ۲ هفته خواهد بود که پس از پایان این مدت، این دستور یک هفته دیگر هم تمدید شد. اما پس از پایان سه هفته اعلام کردند که نگهداری در سلول انفرادی تا اطلاع ثانوی تمدید شده است. به نظر می‌رسد که امین وزیری قصد انتقام گیری دارد و از شرایط ویژه بیماری کرونا سواستفاده می‌کند. آقای عربی با یک دست شلوار و تی شرت به زندان رجایی شهر منتقل شده است و در زمان انتقال حتی اجازه ندادند وسایلش را از زندان تهران بزرگ با خودش ببرد. هوای کرج اکنون سرد شده و سهیل کوچکترین امکاناتی در سلول انفرادی ندارد. شرایط سلول‌های انفرادی سوئیت حتی از بند امن هم بدتر است و سلامت سهیل عربی در خطر قرار دارد».

پیشتر سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن واکنش نسبت به انتقال تنبیهی سهیل عربی به زندان رجایی شهر کرج پس از افشاگری در خصوص وضعیت نامناسب بهداشتی زندان تهران بزرگ نوشته است: “چند روز پس از این پخش این اظهارات، سهیل عربی به دفتر رییس زندان احضار و تهدید شد: «به جایی بدتر از اینجا منتقل می‌شوی.»”. این سازمان در ادامه، آزارگری قضایی علیه سهیل عربی، برنده جایزه شهروند خبرنگاری خود را محکوم کرد.

هرانا صبح روز جمعه ۲۸ شهریورماه در گزارشی از انتقال آقای عربی به بهانه اعزام به بهداری به مکان نامعلومی خبر داد. بر اساس این گزارش، به نقل از یک منبع مطلع: «روز پنج‌شنبه ۲۷ شهریور سهیل عربی به دفتر رئیس زندان، علی چهارمحالی فراخوانده شد و در آنجا به همراه چند تن دیگر به بازجویی از او پرداختند و وی را به انتقال به مکانی دیگر، نگهداری طولانی مدت در سلول انفرادی و پرونده‌سازی جدید تهدید کردند.»

سهیل عربی از تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ در بازداشت و زندان به سر می‌برد و تمام این مدت از مرخصی نیز محروم بوده است. وی در تاریخ ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

وی همزمان با اینکه پس از تغییرات بسیار در روند دادرسی و احکام صادره در حال تحمل دوران محکومیت ۷ سال و شش ماهه خود در زندان تهران بزرگ بود، از بابت دو پرونده‌ی جدید که در زندان علیه وی مفتوح شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران به حبس تبعید و جزای نقدی محکوم شد. آقای عربی در پرونده نخست از بابت اتهامات “توهین به مقدسات دینی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبری” به ۵ سال حبس و از بابت پرونده دیگرش به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویق اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس، دو سال تبعید به برازجان و ۴ میلیون تومان جزای نقدی و به اتهام “تخریب اموال دولتی” به ۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. تاریخ آزادی آقای عربی خردادماه ۱۴۰۴ عنوان شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید