خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی دو زندانی از چوبه دار همزمان با تایید یک حکم اعدام

رهایی دو زندانی از چوبه دار همزمان با تایید یک حکم اعدام

خبرگزاری هرانا – دو زندانی محکوم به اعدام در اصفهان که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با جلب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. همچنین حکم اعدام یک زندانی در دیوان عالی کشور تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از شرق، حکم اعدام مردی که دو سال قبل در زندان تهران بزرگ برای دفاع از فردی دیگر دست به قتل زده بود در دیوان عالی کشور به تأیید رسید.

بر اساس این گزارش، سال ۹۷ بود که مأموران مراقب در زندان بزرگ تهران متوجه شدند درگیری شدیدی در بخش حمام زندان اتفاق افتاده است. وقتی مأموران برای پایان‌دادن به این درگیری حاضر شدند، پی بردند یکی از زندانیان به‌شدت زخمی شده است و خون زیادی از او می‌رود. بلافاصله او را به بهداری زندان بردند و بعد از انجام اقدامات اولیه به بیمارستان منتقل کردند؛ اما متهم به نام حامد به ‌دلیل شدت جراحات جان خود را از دست داد.

با توجه به فوت مرد مجروح، پرونده با اتهام قتل عمدی به جریان افتاد و مأموران مردی به نام محمود را که با وارد‌آوردن ضربه چاقو باعث مرگ حامد شده بود برای بازجویی به اداره آگاهی منتقل کردند. محمود در بازجویی‌ها اتهام قتل را قبول کرد اما مدعی شد در دفاع از خودش مرتکب این جرم شده و از قبل برای این قتل تصمیمی نداشت. در جلسه رسیدگی به پرونده در مرحله دادسرا اولیای‌دم درخواست اعدام کردند.

متهم نیز در دفاع از خود گفت: “من و حامد مدت‌ها بود که در زندان تهران بزرگ در حال گذراندن دوران محکومیت‌ خود بودیم. مدتی قبل متوجه شدم حامد به پسر جوانی که تازه به زندان آمده نظر بد دارد. او پسر خوش‌هیکل و خوش‌سیمایی بود و حامد او را خیلی اذیت می‌کرد. یک روز متوجه گریه‌های این پسر شدم. او افسرده شده بود و بعد از آن روز دیگر با کسی حرف نمی‌زد. فهمیدم حامد او را اذیت کرده است و این پسر هم سکوت می‌کرد”.

متهم ادامه داد: “روز حادثه در ساعات هواخوری، من چاقوی دست‌سازی را که خودم درست کرده بودم برداشتم و با خودم به هواخوری بردم تا با حامد درگیر شوم. وقتی در هواخوری به هم رسیدیم، من به او حمله کردم و تهدیدش کردم که اگر یک بار دیگر پسر جوان را اذیت کند، با من طرف است و باید دست از کارهایش بردارد. درگیری بین ما بالا گرفت اما با دخالت مأموران تمام شد. من حسابی حامد را کتک زدم. بعد از ساعت هواخوری من به حمام رفتم، در آنجا متوجه شدم حامد هم در حمام است. او فحاشی کرد ولی من چیزی نگفتم تا درگیری ایجاد نشود؛ اما او دست‌بردار نبود و به سمت من حمله کرد تا من را بزند. من هم با دمپایی او را زدم که برود. باز هم دست‌بردار نبود، دوباره حمله کرد و من هم این‌بار با تیزی‌ای که داشتم او را زدم که خون‌آلود روی زمین افتاد”.

بعد از دفاعیات متهم، کیفرخواست علیه او صادر و پرونده برای رسیدگی به شعبه ۴ دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

خرداد سال جاری جلسه رسیدگی به این پرونده برگزار شد و از آنجایی که متهم به ‌دلیل کرونا حاضر نشده بود در دادگاه شرکت کند، پرونده بدون حضور متهم رسیدگی شد. ابتدا نماینده دادستان کیفرخواست علیه متهم را خواند و سپس اولیای‌دم در جایگاه قرار گرفتند و خواستار صدور حکم اعدام شدند.

وقتی نوبت به متهم رسید، با توجه به اینکه او در دادگاه حضور نداشت، وکیل‌مدافع او در جایگاه قرار گرفت و با توجه به دفاعیات متهم برای وی درخواست صدور حکم برائت داد.

سپس قضات برای صدور رأی وارد شور شدند و با توجه به اینکه متهم با چاقو به مقتول که چیزی در دست نداشته حمله کرده و او را زده بود، ادعای دفاع مشروع را قبول نکردند و حکم بر اعدام صادر کردند.

رأی صادرشده مورد اعتراض متهم و وکیل‌مدافعش قرار گرفت و دیوان عالی کشور آن را بررسی کرد اما اعتراض تأیید نشد و رأی اعدام متهم تأیید شد.

رهایی از اعدام ۲ زندانی در اصفهان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دو زندانی محکوم به اعدام، در اصفهان از طناب دار رهایی یافتند.

سرپرست زندان مرکزی اصفهان گفت: “این دو زندانی به جرم قتل عمد حدود هفت سال در زندان تحمل کیفر کرده بودند که با پیگیری مددکاران زندان مرکزی و کمک خیران خیریه حضرت امام موسی کاظم از اولیای دم رضایت گرفته شد”.

یدالله سعیدی افزود: “پرونده هر دو مددجو به همراه رضایت نامه برای تعیین تکلیف ادامه حبس به شعبات اجرای احکام مربوطه ارسال شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید