خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز شنبه ۱۹ مهر، جمعی از رانندگان خودروهای گاز سوز ال پی جی و اهالی شهر اهواز در مقابل فرماندارى این شهرستان، جمعی از مربیان پیش دبستانی استان خوزستان در مقابل ساختمان اداره کل آموزش‌وپرورش این استان، جمعی از کارگران کارخانه ایران خودرو تبریز در این کارخانه، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در محوطه این کارخانه، جمعی از کارگران شهرداری دهدشت در مقابل اداره کار استان کهگیلویه و بویر احمد و شماری از کادر پزشکی شیراز در مقابل دانشگاه علوم پزشکی استان فارس، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹، جمعی از رانندگان خودروهای گاز سوز ال پی جی و اهالی شهر اهواز در مقابل فرماندارى این شهرستان دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع کنندگان دلیل تجمع خود را اعتراض به نبود گاز مصرف خانگی، عنوان کردند.

تجمع مربیان پیش دبستانی خوزستان

به گزارش ایلنا، امروز شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹، جمعی از مربیان پیش دبستانی استان خوزستان با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان اداره کل آموزش‌وپرورش این استان، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

این مربیان اهم مطالبات خود را تبدیل وضعیت و حق‌التدریس شدن، عنوان کردند.

یکی از مربیان پیش‌دبستانی گفت: “مربیان پیش‌دبستانی از سال ۹۱ به تدریج مشغول به کار شدند و تاکنون هیچ حقوقی دریافت نکردند و گفته شد بجای حقوق می‌توانید از خانواده‌ها شهریه دریافت‌ کنید اما این در حالی است که بسیاری از خانواده به‌خصوص مناطق محروم، توانایی پرداخت شهریه را ندارند و مربیان نیز هیچ شهریه‌ای از آن‌ها دریافت نمی‌کنند”.

وی در ادامه به بیمه مربیان اشاره کرد و افزود: “در سال جاری حق بیمه به بالای ۷۰۰ هزار تومان رسیده است که مربیان از جیب خود به پیمانکار‌ پرداخت می‌کنند”.

این مربی در ادامه به عدم تشکیل کلاس‌ها به جهت شیوع کرونا در کشور، اشاره کرد و این مهم را برابر با امکان حذف مربیان دانست.

یکی دیگر از مربیان عنوان کرد: “در ردیف‌های استخدامی که برای استان پیش‌بینی می‌شود، مربیان پیش‌دبستانی هیچ نقش و جایگاهی ندارند و انتظار و درخواست ما این هست که مربیان پیش‌دبستانی را هم نیز لحاظ کنند چراکه مربیان پیش‌دبستانی کار کردند و به امور آشنا هستند”.

وی ادامه داد: “نیروهای پیش‌دبستانی قبل از سال ۹۱ بدون ورود به دانشگاه فرهنگیان استخدام شدند چرا مربیانی که بعد از سال ۹۱ مشغول به فعالیت شدند را استخدام‌ نمی‌کنند؟ در حال حاضر حدود ۷ هزار مربی پیش‌دبستانی در مدارس دولتی خوزستان، مشغول به فعالیت هستند”.

تجمع کارگران کارخانه ایران خودرو تبریز

به گزارش ایلنا، امروز شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹، جمعی از کارگران کارخانه ایران خودرو تبریز در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و در این کارخانه تجمع کردند.

منابع کارگری در آذربایجان شرقی از توقف موقت کار در یک شرکت خودروسازی در تبریز خبر داده و عنوان کردند: “کارگران این کارخانه امروز در اعتراض به‌ عدم پرداخت دستمزد شهریور ماه، برای چند ساعتی دست از کار کشیدند”.

آنها با اشاره به بی‌توجهی کارفرما در پرداخت مطالبات کارگران این کارخانه گفتند: “پایان هفته گذشته کارگران آخرین فرصت را به مدیریت این مجموعه برای پرداخت دستمزد داده و اعلام کرده بودند در صورت پرداخت نشدن حقوق تا پایان هفته گذشته، امروز (شنبه ۱۹ مهر ماه) کار در برخی بخش‌های مختلف تولیدی تولیدی متوقف خواهد شد”.

یکی از کارگران معترض ایران خودرو تبریز با بیان اینکه این واحد تولیدی حدود یک هزار و ۴۳۰ کارگر مشغول دارد، افزود: “بهانه مدیریت ایران خودرو واریز نشدن طلب‌های کارخانه از شرکت اصلی است”.

تجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹، شماری از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در محوطه این کارخانه تجمع کردند.

این کارگران دلیل تجمع خود را اعتراض به سوء مدیریت کارفرما و ارسال نامه عدم نیاز برای یکی از کارکنان این کارخانه، عنوان کردند.

روابط عمومی هفت تپه در این خصوص مدعی شد؛ معاون صنعت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه برای امید آزادی (سرپرست شیفت کوره‌های بخار و یکی از فعالان کارگری این شرکت) نامه عدم نیاز صادر و فرد دیگری را برای جاگزینی، به مدیر امور اداری جهت بررسی معرفی کرده است.

تجمع کارگران شهرداری دهدشت

به گزارش خبرگزاری فارس، جمعی از کارگران شهرداری دهدشت با تجمع جلوی اداره کار خواستار رسیدگی به مضووع حذف حق فنی از مزد(حقوق) خود شدند.

این کارگران معتقدند حق فنی در بخشی از حکم حقوقی آنها آمده و ۲۱ سال دریافت کرده‌اند اما با دستور شهردار اسبق(تخشا) این سهم حذف شده است.

کارگران شهرداری دهدشت می‌گویند حق ۱۵ درصدی فنی در کمیته کارگری شهرستان هم مصوب شده بود اما شهرداری زیر بار نرفته است.

یکی از کارگران معترض گفت: طی ۲۰ سال مبلغی تحت عنوان حق فنی به پرسنل پرداخت می‌شد که در دوره مدیریت سابق شهرداری به علت اختلاف شهردار وقت با پرسنل این سهم حذف شد.

ایمان تقوی ادامه داد: شکایت کردیم اداره کار پیگیر قضیه شد ابلاغیه صادر شد که مبلغ با احتساب کسری سال‌های گذشته پرداخت شود ولی متاسفانه آقای کاظمی مدیرکل امور شهری استانداری در آن زمان قبول نکرد.

این نیروی شهرداری تصریح کرد: ما کارگران زیر مجموعه اداره کار و تابع قانون اداره کار هستیم رأی اداره کار مبنی بر پرداخت صادر شده است از شهرداری می‌خواهیم رأی صادره را اجرایی کند.

همچنین خادمی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع کارگران شهرداری گفت که اداره کار شهرداری را ملزم به پرداخت حق فنی کرده است شهرداری باید این آیتم را در حقوق کارگران لحاظ کند.

تجمع کادر پزشکی شیراز

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹، شماری از کادر پزشکی شیراز در مقابل دانشگاه علوم پزشکی استان فارس تجمع کردند.

تجمع کنندگان دلیلی تجمع خود را اعتراض به اجرای طرح “دکتر، خانواده” عنوان کردند.

یکی از پزشکان در این خصوص گفت: “در استان فارس و مازندران طرح دکتر خانواده اجرا میشود و طبق این طرح ویزیت بیمار و تزریقات رایگان هست و دولت ما به ازای هر ویزیت از بیماران به پزشک پول میدهد، اما چون وضع اقتصادی دولت خراب است به ما قول دادند که فلان چیز را برای شما مصوب می کنیم یعنی اجازه میدیم که پزشکان از بیماران پول بگیرند یعنی خودش حاضر نیست پول پزشکان را بپردازد.ما هم می گفتیم این طبق قانون مصوب خودتان درست نیست”.

وی افزود: “یعنی میخواهند با این طرح پزشک و مردم را به جان هم بیاندازند و این وسط از آب گل آلود ماهی بگیرند…. ما شکایت‌مان این است که اگر دولت پول ندارد این طرح را تعطیل کند. اگر هم دارد بایستی به قانون و نوشته خودش عمل کند ما خواسته زیادی نداریم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید