خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۱۱ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۱۱ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز سه شنبه ۱۵ مهر، شماری از مالباختگان سامانه نیما در مقابل ساختمان بانک مرکزی، جمعی از کارکنان اخراج شده شرکت مپنا در پالایشگاه بید بلند ۲ بهبهان در سومین روز از تجمعاتشان مقابل درب دفتر نماینده بهبهان، تنی چند از کارگران خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی آذربایجان، سرخس، ورامین، لرستان و زاگرس در تجمعاتی جداگانه در محوطه محل کار خود، گروهی از شهروندان ماهشهری مقابل درب فرمانداری این شهر، شماری از مالباختگان صندوق‌های پولی خانگی بدون مجوز شهرستان باغملک مقابل ساختمان دادگستری این شهر، جمعی از صاحبان نمایندگی های LPG کرج در مقابل فرمانداری این شهرستان و دانش آموزان  منطقه کوی تامین اجتماعی و خیابان شهید فرازمند بهبهان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹، شماری از مالباختگان سامانه نیما با تجمع در مقابل ساختمان بانک مرکزی خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

تجمع این شهروندان با دخالت نیروی انتظامی و ضرب و شتم برخی از معترضان همراه بوده است.

به ادعای دولت، سامانه نیما با هدف شفاف‌سازی فرآیند واردات و صادرات راه‌اندازی شده و نرخ‌گذاری ارز از کارکردهای اصلی این سامانه عنوان شده بود.

تجمع کارکنان اخراج شده شرکت مپنا

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹، جمعی از کارکنان اخراج شده شرکت مپنا در پالایشگاه بید بلند ۲ بهبهان در سومین روز از تجمعاتشان مقابل درب دفتر نماینده بهبهان دست به تجمع زدند.

بر روی بنر معترضان به صورت کنایه آمیز نوشته شده است: “اخراج شده به دلیل بومی بودن، سوابق کاری مرتبط و تجربه تعمیرات و اورهال پالایشگاه”.

تجمع کارگران خطوط ابنیه فنی

به گزارش ایلنا، روز دوشنبه و امروز سه شنبه ۱۵ مهرماه ۱۳۹۹، شماری از کارگران خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی آذربایجان، سرخس، ورامین، لرستان و زاگرس در تجمعاتی جداگانه در محوطه محل کار خود خواستار رسیدگی به مطالبات مزدی خود شدند.

بر ساس این گزارش، کارگران معترض که دست‌کم دو ماه ونیم معوقات مزدی به همراه چندین سال سنوات از کارفرما طلبکارند، گفتند: “کارفرما مدعی است دولت برای پرداخت بدهی‌های مالی شرکت‌های پیمانکار که بخشی از آن حقوق کارگران است، اوراق مشارکت واگذار می‌کند و شرکت برای فروش این اوراق در وضعیت فعلی اقتصادی کشور دچار مشکل است و خریدار ندارد”.

کارگران خطوط ابنیه فنی با بیان اینکه ما خواستار دریافت مطالبات صنفی خود هستیم، در ادامه افزودند: “دلیل برپایی این اعتراض‌ها، بی‌تفاوتی کارفرما و مسئولان راه‌آهن در قبال درخواست کارگران برای حذف بخش خصوصی و پرداخت کامل مطالبات مزدی کارگران است”.

به گفته کارگران، تنها کاری که آن‌ها در پیگیری مطالبات معوقه خود می‌توانند انجام دهند فقط اعتراض است که آنهم با ترس از اخراج انجام می‌شود.

کارگران خود درباره مشکلات بیمه‌ای و برخی مزایای قانونی و عرفی خود نیز گفتند: “در زمینه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی، پرداخت برخی مزایای قانونی و عرفی همانند بن ماه رمضان و دادن لباس و کفش کار نیز با مشکل روبرو هستیم و این مسئله باعث گرفتاری‌هایی برای کارگران شده است”.

کارگران ابنیه فنی راه‌آهن در ادامه افزودند: “عموم مشکلات ما از زمان واگذاری خطوط ابنیه فنی از چهار تا پنج سال پیش به «بخش خصوصی» شروع شد”.

تجمع شهروندان ماهشهر

به گزارش فارس، امروز سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹، جمعی از شهروندان ماهشهری در اعتراض به کمبود گاز ال پی جی و سهمیه‌بندی آن در این شهرستان مقابل درب فرمانداری ماهشهر تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، معترضان با بیان اینکه گاز مایع کفاف نیازهای خانوارها نیست خواستار حل این معضل و رسیدگی به آن توسط مسوولان شدند.

در این گزارش آمده است، شهروندان بندرامامی نیز طی روزهای گذشته به طرق مختلفی گلایه‌مندی خود را از کمبود گاز ال‌پی‌جی در این شهر اعلام داشتند.

تجمع مالباختگان صندوق‌های پولی شهرستان باغملک

به گزارش همشهری، روز یکشنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۹۹، گروهی از مالباختگان صندوق‌های پولی خانگی بدون مجوز شهرستان باغملک در استان خوزستان مقابل ساختمان دادگستری این شهر تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، شهروندان معترض با در دست داشتن نوشته‌هایی خواستار نظارت بیشتر دستگاه انتظامی و قضایی، برخورد جدی و سریع‌تر با مسببین شرایط به وجود آمده و روشن شدن سرنوشت پول‌هایی شدند که به عنوان پیش‌پرداخت به حساب صندوق‌داران واریز کرده بودند.

تجمع صاحبان نمایندگی های LPG کرج

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹، جمعی از صاحبان نمایندگی های LPG کرج در اعتراض به کمبود گاز مایع دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان زدند.

تجمع کنندگان گفتند: “گاز مایع در استان البرز کمیاب شده است و نمایندگی هایی که گاز مایع را بین مردم توزیع می کردند با مشکل مواجه شده اند”.

شرکت گاز می گوید مردمی که گاز ندارند از شرکت نفت سهمیه بگیرند اما مردم پس از دریافت سهمیه از شرکت نفت مجددا به شرکت گاز مراجعه می کنند و گاز مایع به آنها داده نمی شود.

فرمانداری در حاشیه تجمع نمایندگی ها، اعلام کرد که گاز داریم و با کمبود مواجه نیستیم اما شرکت پرسی گاز اعلام کرد به ما گاز تعلق نگرفته است تا در اختیار نمایندگی ها قرار دهیم.

مشکل مذکور در البرز حاد شده است چرا که قریب به ۱۳۰ نمایندگی توزیع گاز مایع در استان فعالیت می کنند، غالب روستاهای جاده چالوس گاز رسانی نشده و با مشکل کمبود گاز مایع مواجه هستند.

مردم با حواله هایی که در اختیار دارند، از جاده چالوس به محمد شهر کرج مراجعه می کنند اما دست خالی باز می گردند، جالب اینجاست که حواله ها را شرکت گاز تحویل می گیرد اما به ازای ۴ تن، ۳ تن گاز مایع تحویل داده و به شرکت نفت اعلام می کند ۴ تن را تحویل داده است اما مابقی را به فروش می رساند.

علاوه بر خانواده ها، مطبخ داران و رستوران داران جاده چالوس، مناطق راشته، ماهدشت، پیمانکاران عمرانی، ایزگامی‌ها، دهستان های اطراف، کارخانه ها و باغ هایی که سرایدار دارند با مشکل کمبود گاز مواجه هستند.

دولت به دلیل صادرات گاز در نظر دارد سهمیه مردم را کم کند و در مقابل گاز ال پی جی را از خودروها دریغ کرده و به جای آن سی ان جی به صاحبان خودرو بدهد، این در حالی است که حتی نتوانسته است ۲۰ هزار کیت از ۲۰۰ هزار کیت cng ای که وعده داده نصب کند.

در حال حاضر شرکت نفت البرز اعلام می کند که به دلیل صادرات گاز با کمبود این مشتقات نفتی مواجه هستیم اما فرمانداری کرج مدعی است که گاز موجود است و این مردم هستند که بین این دوگانگی بلاتکلیف مانده اند.

تجمع دانش آموزان بهبهان

به گزارش عصر جهان، روز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، گروهی از دانش آموزان  منطقه کوی تامین اجتماعی (خیابان شهید یوسف دهدشتی) و خیابان شهید فرازمند در اعتراض به اختلال اینترنت همراه دست به تجمع زدند.

بر اساس این گزارش، هزینه های سرسام آور گوشی های هوشمند تلفن همراه برای تدریس از طریق برنامه شاد و از سویی دیگر عدم آنتن دهی تلفن همراه در منطقه تامین اجتماعی بهبهان، موجب اعتراض شهروندان این مناطق شده است.

با توجه به تعطیلی مدارس، مسئولان در‌ اقدامی اپلیکیشن شاد را جهت آموزش دانش آموزان در فضای مجازی معرفی کردند که این امر بخش کوچکی از مشکلات دانش آموزان را حل کرده ولی از سویی دیگر مناطق کم برخوردار و محروم به شدت با این مسأله دست و پنجه نرم می کنند چرا که عدم آنتن دهی شبکه های تلفن همراه موجب قطعی این اپلیکیشن شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید