خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات آذربایجان

گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات آذربایجان

خبرگزاری هرانا – در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین، تعداد پرشماری بازداشت شده‌اند. تاکنون هویت ۵۶ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان توسط هرانا احراز شد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته است، خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است. اعتراضات مورد اشاره در واکنش به تحولات منطقه از روز سه‌شنبه آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین، تعداد پرشماری بازداشت شده‌اند.

زینال تنهایی روز یکشنبه ۱۳ مهرماه در منزل خود در تبریز بازداشت شد. گفته می‌شود ماموران در زمان بازداشت آقای تنهایی را مورد ضرب و شتم قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی ازجمله تلفن همراه وی و همسرش را ضبط کرده و با خود بردند.

در ادامه این بازداشت‌ها روز گذشته حسین محمدیان در تبریز، محمود محمودی در کلیبر و علی قهرمانی توسط نیروهای امنیتی در هادی شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

روز سه‌شنبه ۸ مهرماه ۹۹ تجمعی اعتراضی در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه در پارک جیرال اردبیل برگزار شد. در جریان این تجمع عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، سجاد جولانی، حسین بالاخانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، محمد جولانی، حامد حیدری باریس، بهمن خیرجو، پرویز سیابی، مرتضی پروین و سبحان بخشی، ۱۲ فعال ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل بازداشت شدند و روز چهارشنبه ۹ پس از تفهیم اتهام و صدور قرار وثیقه در دادسرا به زندان اردبیل منتقل شدند. از زمان انتقال این این افراد به زندان از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست و طی این مدت تماسی با خانواده‌های خود نداشته‌اند. این بی‌خبری در شرایطی است که این شهروندان در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته ‌اند و عسگر اکبرزاده از ناحیه پا، حسین بالاخانی و مرتضی پروین از ناحیه دست  و احمد محمدپور از ناحیه سر دچار آسیب شده‌اند. همچنین بینی سجاد جولانی نیز شکسته شده بود.

در ادامه این اعتراضات روز پنج‌شنبه ۱۰ مهرماه تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران، تبریز، ارومیه، اردبیل، مشگین شهر، پارس آباد مغان و زنجان صورت گرفت.

پس از این اعتراضات قدرت مناف زادگان، علی خیرجو، محسن اسماعیلی، میثم جولانی، پیمان آقایی، داریوش نیازی شیران، احمد محمدپور، یاشار مرادی، علی معالی، مرضیه جوانشیر، خانم جوانشیر، (خواهر مرضیه جوانشیر) و یونس مرادی در اردبیل، جواد رضایی، سالار طاهر افشار، ابوالفضل عسگرزاده، فرهاد محمدی، خانم (نام کوچک نامعلوم) انتخابی  و سهند بهنمون در ارومیه، وحید خاوندی، سیامک سیفی، کاظم صفابخش ، مهدی عبادالهی، شهروز همت ‌اوغلی و احمد یعقوبی در مشکین شهر، مجید کریمی و اکبر قره باغی در زنجان و مهدی دوستدار، مرتضی نقی زاده، مجتبی نقی زاده و محمد نقی زاده، سعدالله ساسانی و میلاد اکبری در تبریز و سعید سلطانی و بابک کیومرثی در جلفا بازداشت شدند.

از میان این افراد مرضیه جوانشیر و خانم جوانشیر، خواهر وی نیز روز جمعه ۱۱ مهر به زندان اردبیل منتقل شدند. همچنین ۱۲ تن از بازداشت شدگان تجمعات روز پنج‌شنبه ارومیه ازجمله جواد رضایی، یونس شیرزاد، سهند بهنمون، سالار طاهر افشار، فرهاد محمدی و خانم (نام کوچک نامعلوم) انتخابی روز جمعه ۱۱ مهرماه با تودیع قرار کفالت آزاد شدند. یمان آقایی، مهدی عبادالهی، قدرت مناف زادگان، شهروز همت اوغلی و احمد یعقوبی نیز روز شنبه ۱۲ مهر و داریوش نیازی شیران روز یکشنبه ۱۳ مهر با تودیع قرار آزاد شدند. سیامک سیفی نیز از بابت “تبلیغ علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و همراه با وحید خاوندی و کاظم صفابخش به زندان مشگین شهر منتقل شدند.

همچنین روز پنج‌شنبه ۱۰ مهرماه ده‌ها تن از فعالین ترک (آذربایجانی) به صورت تلفنی توسط پلیس امنیت ارومیه احضار و تهدید به بازداشت شدند که شماری با استدلال غیرقانونی بودن چنین تماس‌هایی از حضور امتناع کرده و برخی دیگر همچون هوشنگ نقی زاده، امیر گوهری، اشکان سعادت مهر و رضا خلیلی پس از حضور در پلیس امنیت ارومیه و بازجویی در ساعت ۸ شب آزاد شدند. روز شنبه ۱۲ مهرماه نیز خانواده شماری از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر با حضور در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای اردبیل درصدد پیگیری وضعیت آنان بودند که افسانه اکبرزاده، همسر علی خیرجو با دستور قاضی نونهال بازداشت و روز یکشنبه ۱۳ مهر آزاد شد. روز یکشنبه ۱۳ مهرماه نیز میکائیل قلی پور توسط ستاد خبری اداره اطلاعات ارومیه احضار و پس از ۴ ساعت بازجویی آزاد شد.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ضمن ابراز نگرانی از بازداشت حدود ۲۰ تن از فعالین ترک (آذربایجانی) از جمله اصغر عسگرزاده، مصطفی پروین، مرتضی پروین، محمد جولانی، میثم جولانی و علی خیرجو عنوان کرده است که این افراد با اتهاماتی چون توهین به رهبری، اخلال در نظم عموم و تمرد از مامورین دولت مواجه شده‌اند.

علیار راستگو، معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی پیشتر با تایید خبر تجمع در تبریز در جمع خبرنگاران گفت: «امروز (پنج شنبه) فراخوانی جهت تجمع در فضای مجازی برای حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان منتشر شده بود که این تجمع با تدبیر پلیس مدیریت و تجمع کنندگان متفرق شدند.»

خبرگزاری فارس از رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی نیز در گزارشی از برگزاری تجمع در زنجان خبر داده و گفته بود: «در زنجان به دنبال فراخوان‌های صادر شده طی روزهای اخیر حدود ۵۰ نفر عصر روز پنج شنبه تلاش داشتند در سبزه میدان و پیاده راه تجمع کنند که با حضور نیروی انتظامی و نیروهای اطلاعاتی ‌انجام نشد. چند نفر که به صورت مقطعی و پراکنده اقدام به سر دادن شعارهای قومگرایانه داشتند، توسط نیروهای انتظامی دستگیر شدند.»

این خبرگزاری همچنین ضمن تایید برگزاری تجمع در اردبیل، شمار افراد حاضر در این تجمع را حدود ۵۰ نفر عنوان کرده و گفته که این تجمع با دخالت پلیس عملی نشد.

در جریان این تجمعات، نیروهای امنیتی بخصوص در تبریز برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. در ارومیه نیز جو شهر امنیتی گزارش شده است.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید