خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  دادگاه تجدیدنظر؛ رضا و علی واثقی مجموعا به ۴ سال حبس محکوم شدند

دادگاه تجدیدنظر؛ رضا و علی واثقی مجموعا به ۴ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا –  شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل علی واثقی و رضا واثقی فعالین ترک (آذربایجانی) را مجموعا به ۴ سال حبس تعزیری محکوم کرد. علی و رضا واثیقی پیشتر توسط دادگاه انقلاب اردبیل به ترتیب به ۳ و ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی و رضا واثقی فعالین ترک (آذربایجانی) توسط دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به حبس محکوم شدند.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست قاضی عتباتی و مستشاری سیدشاکر موسوی قدیر محمدی از بابت اتهامات مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شب نامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام هر یک به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

علی و رضا واثیقی پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد پیشتر به تربیت به ۳ و ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

از مصادیق صدور حکم علیه این شهروندان انتشار آثار ضرب و شتم نیروهای امنیتی بر روی بدنشان در فضای مجازی و همچنین نوشتن جمله «زنده باد قهرمانانی که در راه آزادی تلاش می‌کنند» در تلگرام رضا واثقی عنوان شده است. این شهروندان در دفاعیات خود از وجود چنین شب نامه‌هایی اظهار بی اطلاعی کرده‌اند.

علی و رضا واثقی شامگاه چهارشنبه ۲۱ خرداد در محل کار خود همراه با ضرب و شتم بازداشت و در تاریخ ۲۷ خرداد با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. محل کسب این فعالین نیز روز پنج‌شنبه ۲۲ خردادماه توسط ماموران اداره اطلاعات مورد بازرسی قرار گرفت. در جریان این بازرسی تعدادی از وسایل شخصی و کامپیوتر آنان ضبط شد.

به علاوه رضا واثقی در تاریخ ۱۴ مردادماه طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی به شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل احضار شد. در این احضاریه از وی خواسته شد ظرف ۵ روز از زمان درج این ابلاغیه در سامانه ثنا جهت اخذ آخرین دفاع در این شعبه حاضر شود. اتهام آقای واثقی “تمرد نسبت به ماموران دولتی” عنوان شده است.

از میان این افراد علی واثقی پیش از این نیز سابقه بازداشت دارد. آقای واثقی در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۹۷، همراه با چندین تن دیگر در رابطه با مراسم قلعه بابک توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان  بازداشت و در تاریخ ۱۹ تیرماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. وی در خصوص این پرونده در شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل محاکمه و در نهایت در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، از اتهامات مطروحه تبرئه شد. آقای واثقی پیش از آن در سال ۹۴ در جریان اعتراضات خیابانی به برنامه تلویزیونی “فتیله” نیز بازداشت و پس از یک ماه آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید