خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹, 27th of November 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ ساعت ۱۹:۲۶:۲۶

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  اعتراضات آذربایجان؛ افزایش شمار بازداشت شدگان در شهرهای مختلف

اعتراضات آذربایجان؛ افزایش شمار بازداشت شدگان در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین، تعداد پرشماری بازداشت شده‌اند. تاکنون هویت ۴۵ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، پارس آباد مغان و زنجان توسط هرانا احراز شده است. تعداد بازداشت شدگان که صرفا در تجمعات اعتراضی شرکت داشته اند بیشتر از این تعداد برآورد می شود. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته است، خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است. اعتراضات مورد اشاره در واکنش به تحولات منطقه از روز سه‌شنبه آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین، تعداد پرشماری بازداشت شده‌اند.

با گذشت زمان هویت تعداد بیشتری از بازداشت شدگان اعتراضات مورد اشاره توسط هرانا احراز شده است. ازجمله افرادی که هویت آنها به تازگی احراز شده است میتوان به سعدالله ساسانی و میلاد اکبری در تبریز و احمد یعقوبی در مشگین شهر اشاره کرد که روز پنج‌شنبه ۱۰ مهرماه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

همچنین امروز خانواده شماری از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر با حضور در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای اردبیل درصدد پیگیری وضعیت آنان بودند که افسانه اکبرزاده، همسر علی خیرجو با دستور قاضی نونهال بازداشت شد.

همچنین گفته می‌شود عباس لسانی فعال ترک آذربایجانی محبوس در زندان اردبیل از تاریخ ۸ مهرماه تا به امروز  تماسی با خانواده و دوستان خود نداشته و این امر باعث نگرانی خانواده ایشان شده است.

نیروهای امنیتی روز پنج‌شنبه ۱۰ مهرماه با مراجعه شبانه به منزل آیدین ذاکری قصد بازداشت وی را داشتند که وی در منزل حضور نداشت.

سیامک سیفی نیز از بابت “تبلیغ علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و با تعیین قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی مواجه شد. همچنین برای کاظم صفابخش قرار کفالت ۳۰ میلیون تومانی تعیین شده است. امروز شنبه ۱۲ مهرماه سیامک سیفی، کاظم صفابخش و وحید خاوندی به زندان مشگین شهر منتقل شدند. مهدی عبادالهی، قدرت مناف زادگان و شهروز همت اوغلی نیز در شهرستان مشگین شهر مورد بازجویی قرار گرفته و آزاد شدند.

روز سه‌شنبه ۸ مهرماه ۹۹ تجمعی اعتراضی در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه در پارک جیرال اردبیل برگزار شد. در جریان این تجمع عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، سجاد جولانی، حسین بالاخانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، محمد جولانی، حامد حیدری باریس، بهمن خیرجو، پرویز سیابی، مرتضی پروین و سبحان بخشی، ۱۲ فعال ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل بازداشت شدند و روز چهارشنبه ۹ پس از تفهیم اتهام و صدور قرار وثیقه در دادسرا به زندان اردبیل منتقل شدند.

در ادامه این اعتراضات روز پنج‌شنبه ۱۰ مهرماه تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران، تبریز، ارومیه، اردبیل، مشگین شهر، پارس آباد مغان و زنجان صورت گرفت.

هرانا پیشتر در گزارش‌هایی از بازداشت علی خیرجو، محسن اسماعیلی، میثم جولانی، پیمان آقایی، داریوش نیازی شیران، احمد محمدپور، یاشار مرادی، علی معالی، مرضیه جوانشیر و یونس مرادی در اردبیل، جواد رضایی، سالار طاهر افشار، ابوالفضل عسگرزاده و سهند بهنمون در ارومیه، وحید خاوندی، سیامک سیفی، کاظم صفابخش ، مهدی عبادالهی و شهروز همت‌اوغلی در مشکین شهر، مجید کریمی و اکبر قره باغی در زنجان و مهدی دوستدار، مرتضی نقی زاده، مجتبی نقی زاده و محمد نقی زاده در تبریز خبر داد.

همچنین گفته می‌شود روز پنج‌شنبه ۱۰ مهرماه ده ها تن از فعالین ترک (آذربایجانی) به صورت تلفنی توسط پلیس امنیت ارومیه احضار و تهدید به بازداشت شدند که شماری با استدلال غیرقانونی بودن چنین تماس‌هایی از حضور امتناع کرده و برخی دیگر همچون هوشنگ نقی زاده، امیر گوهری، اشکان سعادت مهر و رضا خلیلی پس از حضور در پلیس امنیت ارومیه و بازجویی در ساعت ۸ شب آزاد شدند.

به علاوه گزارشات دریافتی از اردبیل حاکی از این است که مرضیه جوانشیر و خواهر وی که روز گذشته حوالی چهارراه امام و چهارراه شریعتی اردبیل بازداشت شده بودند، روز جمعه ۱۱ مهر به زندان اردبیل منتقل شدند.

در ادامه، ۱۲ تن از بازداشت شدگان تجمعات روز پنج‌شنبه ارومیه از جمله جواد رضایی، یونس شیرزاد، سهند بهنمون، سالار طاهر افشار، فرهاد محمدی و خانم (نام کوچک نامعلوم) انتخابی روز جمعه ۱۱ مهرماه، با تودیع قرار کفالت (پروانه کسب یا فیش حقوقی) به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

سازمان عفو بین‌الملل روز گذشته ضمن ابراز نگرانی از بازداشت حدود ۲۰ تن از فعالین ترک (آذربایجانی) از جمله اصغر عسگرزاده، مصطفی پروین، مرتضی پروین، محمد جولانی، میثم جولانی و علی خیرجو عنوان کرده است که این افراد با اتهاماتی چون توهین به رهبری، اخلال در نظم عموم و تمرد از مامورین دولت مواجه شده‌اند.

علیار راستگو، معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی پیشتر با تایید خبر تجمع در تبریز در جمع خبرنگاران گفت: «امروز (پنج شنبه) فراخوانی جهت تجمع در فضای مجازی برای حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان منتشر شده بود که این تجمع با تدبیر پلیس مدیریت و تجمع کنندگان متفرق شدند.»

خبرگزاری فارس از رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی نیز در گزارشی از برگزاری تجمع در زنجان خبر داده و گفته بود: «در زنجان به دنبال فراخوان‌های صادر شده طی روزهای اخیر حدود ۵۰ نفر عصر روز پنج شنبه تلاش داشتند در سبزه میدان و پیاده راه تجمع کنند که با حضور نیروی انتظامی و نیروهای اطلاعاتی ‌انجام نشد. چند نفر که به صورت مقطعی و پراکنده اقدام به سر دادن شعارهای قومگرایانه داشتند، توسط نیروهای انتظامی دستگیر شدند.»

این خبرگزاری همچنین ضمن تایید برگزاری تجمع در اردبیل، شمار افراد حاضر در این تجمع را حدود ۵۰ نفر عنوان کرده و گفته که این تجمع با دخالت پلیس عملی نشد.

در جریان این تجمعات، نیروهای امنیتی بخصوص در تبریز برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. در ارومیه نیز جو شهر امنیتی گزارش شده است.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید