خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  تجمع در پارک جیرال: ۱۲ فعال ترک تفهیم اتهام و به زندان اردبیل منتقل شدند

تجمع در پارک جیرال: ۱۲ فعال ترک تفهیم اتهام و به زندان اردبیل منتقل شدند

خبرگزاری هرانا – عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، سجاد جولانی، حسین بالاخانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، محمد جولانی، حامد حیدری باریس، بهمن خیرجو، پرویز سیابی، مرتضی پروین و سبحان بخشی، ۱۲ فعال ترک (آذربایجانی) بازداشت شده در اردبیل روز گذشته پس از تفهیم اتهام و صدور قرار وثیقه در دادسرا به زندان اردبیل منتقل شدند. این شهروندان روز سه‌شنبه ۸ مهر پس از تجمع در پارک جیرال این شهر توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. تجمع این شهروندان در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه صورت گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۹ مهرماه ۱۳۹۹، دوازده فعال ترک (آذربایجانی) بازداشت شده در اردبیل پس از تفهیم اتهام و صدور قرار وثیقه در دادسرا به زندان اردبیل منتقل شدند.

عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، سجاد جولانی، حسین بالاخانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، محمد جولانی، حامد حیدری باریس، بهمن خیرجو، پرویز سیابی، مرتضی پروین و سبحان بخشی شهروندانی هستند که روز چهارشنبه در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی نونهال تفهیم اتهام شده و نهایتا پس از صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای هر یک از آنها به زندان اردبیل منتقل شدند.

اتهامات مطروحه علیه این شهروندان توهین به رهبری، اخلال در نظم و آسایش عمومی، تمرد از مامورین دولتی و اقدام علیه امنیت ملی از طریق مشارکت در ایجاد تجمع عنوان شده است.

این افراد روز سه‌شنبه ۸ مهرماه ۱۳۹۹ پس از تجمع در پارک جیرال اردبیل توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. تجمع این شهروندان در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه صورت گرفته است.

ماموران نیروی انتظامی با شلیک گاز اشک آور و ضرب و شتم این شهروندان قصد بر هم زدن تجمع را داشتند. در این میان  عسگر اکبرزاده از ناحیه گوش و چشم آسیب دیده است. همچنین دستان حسین بالاخانی و پرویز سیایی و بینی سجاد جولانی ضربه جدی دیده و احتمالا شکسته شده است.

گفته می‌شود سید عبدالله طباطبایی، دادستان اردبیل که پس از رویت آثار ضرب و جرح روی بدن این شهروندان حاضر به ثبت آثار ضرب و جرح و صورتجلسه از طریق پزشک قانونی نشده است و بازداشت شدگان خطاب به وی و بازپرس پرونده اتهامات انتسابی در پرونده را فرار به جلو و پوششی برای خشونت و اقدام غیرقانونی مأمورین عنوان کرده‌اند.

از سوی دیگر حال عمومی سجاد جولانی هنرمند کم‌بینای اردبیلی وخیم گزارش شده و گفته شده که تاکنون اقدامی در جهت مداوای وی صورت نگرفته است.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

از میان این افراد عسگر اکبرزاده، مجتبی پروین، مهدی هوشمند، مرتضی پروین، محمد جولانی و سجاد جولانی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود سابقه احضار، بازداشت و یا محکومیت دارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید