خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۵۱ واقعه محیط زیستی ایران است که در روزهای اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده اند. بر اساس این گزارش در یک هفته اخیر ۵۵ شکارچی و صیاد غیرمجاز بازداشت شدند، ۲ قاچاقچی چوب به مراجع قضائی معرفی شدند و یک متخلف صید غیرمجاز به جزای نقدی محکوم شد. در همین ایام در سایه فقدان تجهیزات اطفای حریق و بی توجهی مسئولان بیش از ۸۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های یازده استان کشور طعمه حریق شد. همچنین بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط‌زیست در ۶ ماه نخست سال جاری ۷ هزار و ۱۲۰ هکتار از مناطق حفاظت شده کشور دچار آتش‌سوزی شد که نسبت به سال گذشته ۱.۵ برابر افزایش داشته است. در حوزه تولید پسماند، ۷۴ مورد آلودگی‌های زیست محیطی در لرستان شناسایی شد. همچنین دو واحد آلاینده ذوب فولاد در شهرستان آذرشهر پلمب شدند. رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری نیز از پلمب ۴۰ واحد آلاینده تفکیک پسماند و ضایعات پلاستیک از ابتدای سال جاری تاکنون با حکم قضایی در این شهرستان خبر داد. همچنین از دیگر اخبار محیط زیستی این هفته میتوان به وضعیت نگران کننده یوزپلنگ های کشور در پی راه سازی و فعالیت های معدنی غیر اصولی، تخریب جنگل‌های هیرکانی با طرح انتقال آب خزر، عدم وجود سایت پسماند مناسب در شهرستان خلخال، ریختن فاضلاب شهری به رودخانه قره سو و دپوی زباله دیگر شهرها در شهرستان مهاباد اشاره کرد

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از سویی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید حجم آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیست

یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها،حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقی می‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.

طی هفته‌ای که گذشت، با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، دستکم ۵۵ شکارچی و صیاد متخلف که حاصل جمع آوری ۲۲ گزارش منابع رسمی است، در استان های اصفهان، اردبیل، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، فارس، خراسان شمالی، خراسان رضوی، زنجان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، مرکزی و لرستان بازداشت، و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.

بر اساس گزارشات منابع رسمی در هفته ای که سپری شد، ۴ تن چوب جنگلی در سوادکوه  و ۱۲ تن چوب قاچاق و فاقد مجوز در رزن کشف و ضبط شده است و متهمان در این خصوص با تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شدند.

از سوی دیگر ۲ متخلف صید غیر مجاز در زنجان با حکم مراجع قضایی این استان به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.

در ضمن، مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: “در شش ماهه نخست امسال ۴۲۶ شکارچی متخلف توسط یگان حفاظت محیط زیست استان شناسایی و دستگیر شدند. در این مدت ۳۲۶ تخلف زیست محیطی، ۴۹ قبضه سلاح شکاری و ۹۷۵ قطعه ادوات شکار شامل موتور قایق، تور صیادی، الکترو شوکر و سایر ادوات کشف و ضبط شده است.”

همچنین مدیر کل حفاظت از محیط زیست چهارمحال و بختیاری نیز گفت: “در سال گذشته ۳۹۲ مورد تخلف محیط زیستی در استان ثبت شد و ۴۵۸ نفر به عنوان متخلف جرائم زیست محیطی در استان شناسایی و بازداشت شدند”.

به علاوه فرمانده یگان حفاظت محیط زیست فارس از دستگیری ۲۰۳ متخلف و ضبط ۱۳۷ قبضه اسلحه طی ماه گذشته در استان خبر داد.

در همین راستا مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: “۳۹ شکارچی غیرمجار از ابتدای سالجاری تاکنون در این استان دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند. بازداشت این متخلفان بیشتر در مناطق لار زاهدان، چاه نیمه و پناهگاه حیات وحش زابل صورت گرفته است.

افرون بر این، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از بازداشت ۳۷۱ متخلف زیست محیطی در نیمه نخست امسال در این استان خبر داد و گفت: “همچنین در این مدت ۳۲۵ پرونده تخلف زیست محیطی در استان تشکیل شده که از این تعداد ۳۲۲ فقره مختومه شده است.”

حق تنفس و هوای پاک

بر اساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پر شماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد.

طی هفته ای که گذشت هوای شهرهای اصفهان، تهران، مشهد، اهواز، زابل و سنندج به ترتیب با شاخص های ۱۱۴، ۹۳، ۱۱۸، ۱۶۱، ۱۵۳ و ۱۵۷ برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان) ناسالم اعلام شد.

به طور کلی جنگل‌ها در نتیجه عمل کربن گیری مرتباً گاز کربنیک هوا را که در اثر تنفس موجودات زنده و فعل و انفعالات شیمیایی و آلودگی های محیط زیست وارد هوا می‌شود جذب کرده و گاز اکسیژن را پس می‌دهد. از این رو می‌بایست مورد توجه ویژه ای قرار گیرند.

در هفته ای که گذشت منابع رسمی اعلام کردند که ۸۰ هکتار از جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور در  استان های چهارمحال و بختیاری، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، مازندران، یزد، فارس، کردستان و کرمان طعمه آتش شد. آتشی که در فقدان تجهیزات اطفای حریق حتی به مناطق حفاظت ‌شده نیز گسترش پیدا کرده و فعالان زیست‌محیطی بارها از بی‌توجهی مقام‌های دولتی انتقاد کرده‌اند.

همچنین در این راستا، رضا حسن هراتی، رییس گروه برنامه‌ریزی، حفاظت و پشتیبانی دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: “در ۶ ماه نخست سال جاری ۷ هزار و ۱۲۰ هکتار از مناطق حفاظت شده کشور دچار آتش‌سوزی شد که نسبت به سال گذشته ۱.۵ برابر افزایش داشته است.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش خبرگزاری میزان، هر ساله درختان در کرج قربانی پروژه‌هایی می‌شود که حتی موفقیت آن‌ها هم زیر سوال است. پروژه‌هایی که به بهانه رفع ترافیک، بافت اصیل شهر را نشانه می‌رود. باغ فاتح با وسعت بیش از ۳۰۰ هکتار در نیم قرن اخیر ریه تنفسی کرج بود و به همین واسطه، به تنهایی بار پالایش و تلطیف هوای شهر را بر دوش می‌کشید، اما طی چند دهه اخیر این خدمت در نظر مدیران شهری ناچیز آمد و هر بار با بهانه‌ای به جان درختان این منطقه افتادند و باغشهر را به گورستان درختان بدل کردند. اکنون کمتر از ۲۰درصد از این باغ باقی‌مانده و همین امر حساسیت شهروندان کرجی را نسبت به حفظ درختان بالا برده است، چنان که دیگر وسوسه احداث زیرگذر یا وعده حل معضل ترافیک، صدای نارضایتی‌شان را خاموش نمی‌کند.

بحران پسماند

از گزارشاتی که در این راستا طی یک هفته گذشته منتشر شده می‌توان به عدم وجود سایت پسماند مناسب در شهرستان خلخال خبر داد و گفت: “در حالی که راه‌اندازی محل جدید دفن زباله‌های شهر خلخال از ۲۰ سال پیش در جلسات مختلف طرح و کلیات راه‌اندازی پسماند جدید زباله‌ها در محلی دور از این شهر مورد تایید کارگروه مدیریت پسماند استان اردبیل قرار گرفته شهرداری و مجری این طرح همچنان برای پرهیز از اجرای آن بهانه‌تراشی می‌کند. پیش از این زمین موردنیاز برای اجرای محل جدید پسماند شهری از طریق منابع طبیعی در اختیار شهرداری قرار داده شده و اعتبار اولیه نیز در سه سال پیش به حساب شهرداری خلخال واریز شده ولی شهرداری اقدامی در این زمینه انجام نداده است. با توجه به ادامه شرایط حاد و کرونایی حاکم و ضرورت تعطیلی محل دفن زباله‌های فعلی خلخال در مجاورت این شهر، شهرداری خلخال ملزم به تمکین به مصوبات ستاد قرارگاه زیستی و اقدام عاجل برای راه‌اندازی محل جدید دفن زباله‌ها است.”

از سوی دیگر استاندار کرمانشاه از ورود فاضلاب به رودخانه قره سو خبر داد و گفت: “فاضلاب از  ۹ ورودی به رودخانه قره سو وارد می شود و متاسفانه این فرصت ارزشمند گردشگری را تبدیل به یک تهدید کرده است‌ که انتظار می رود اعتبارات لازم برای تکمیل آن تخصیص داده شود.”

در خبری دیگر، نماینده مهاباد در نامه ایی سرگشاده به استاندار آذربایجان غربی نسبت به دپوی زباله دیگر شهرها در این شهرستان اعتراض کرد و نوشت: “راهکار مشکل ۲۰ ساله پسماند میاندوآب، انگار حل ناشدنی است و شهرداری های میاندوآب چندین سال است از انتخاب یک سایت پسماند عاجز مانده اند. آنها بهار امسال با تعیین منطقه “شامات” در شمال شرق مهاباد، به عنوان سایت پسماند صدای اهالی منطقه را درآوردند. بمنظور حفظ وحدت و عدم لطمه به همزیستی مسالمت آمیز و جلوگیری از حوادث تلخ سریعاً نسبت به جمع آوری دستگاه های حمل زباله میاندوآب در پلاک ثبتی و اطراف روستاهای مهاباد اقدام شود.”

در این حوزه مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از شناسایی ۷۴ مورد آلودگی‌های زیست محیطی در استان خبر داد و گفت: “در شش ماهه اول امسال ۱۶۵ اخطار زیست محیطی در استان داده شده است. همچنین در این مدت با ۳۷۱ متخلف زیست محیطی برخورد صورت گرفت و ۷۴ مورد آلودگی‌های زیست محیطی در استان شناسایی شده است.”

همچنین رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری گفت: “۴۰ واحد آلاینده تفکیک پسماند و ضایعات پلاستیک از ابتدای سال جاری تاکنون با حکم قضایی در این شهرستان جمع‌آوری و پلمب شد. ۲۷ واحد در بخش خاوارن، ۱۱ واحد در بخش مرکزی و ۲ واحد نیز در بخش های قلعه نو و حسن آباد فشافویه فعالیت می کردند که تمامی این موارد توسط اداره محیط زیست و بخشداری ها جمع آوری شد.”

رضا نصوحی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آذرشهر نیز از پلمب دو واحد فولادی در شهرک شهید سلیمی بدلیل عدم رعایت ضوابط زیست محیطی خبر داد. وی در این خصوص اظهار کرد: “این دو واحد علی رغم تذکرات و مهلت‌های داده شده، به دلیل عدم رعایت ضوابط زیست محیطی، ایجاد آلودگی محرز هوا و عدم رعایت قوانین مدیریت پسماند با دستور مقام قضایی پلمب شد.”

از دیگر اخبار محیطی زیستی این هفته می‌توان به وضعیت نگران کننده یوزپلنگ های کشور در پی راه سازی و فعالیت های معدنی غیر اصولی و تخریب جنگل‌های هیرکانی با طرح انتقال آب خزر، اشاره کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید