خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹, 26th of October 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۷/۱۰ ساعت ۱۴:۵۰:۵۱

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در الیگودرز

اجرای حکم اعدام یک زندانی در الیگودرز

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه ۹ مهر، حکم اعدام یک زندانی در زندان الیگودرز اجرا شد. این زندانی پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه ۹ مهر ۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان الیگودرز به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، هویت وی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، “سعید بلوری، اهل استان لرستان” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «آقای بلوری در سال ۹۵ به اتهام قتل صاحب‌خانه‌اش بازداشت شد. اختلاف ایشان بر سر ۸۰ میلیون تومان وجه رهن خانه سعید بود که صاحب‌خانه باید به او برمی‌گرداند، اما بعد از گذشت سه ماه از تخلیه خانه، مبلغ رهن تحویل داده نشد و درنهایت این اختلاف به مشاجره و قتل صاحب‌خانه با یک ضربه چاقو کشیده شد. خانواده مقتول نیز به پرداخت دیه راضی نشدند و خواهان اجرای حکم اعدام این متهم بودند».

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید