خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی ۳ زندانی از اعدام در دشتستان و تهران

رهایی ۳ زندانی از اعدام در دشتستان و تهران

خبرگزاری هرانا – سه زندانی در دشتستان و تهران که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت یا جلب رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، علی مقبلی سرپرست اداره کل زندان ‌های استان بوشهر گفت: “دو جوان از اهالی شهرستان دشتستان این استان که متهم به قتل و محکوم به اعدام شده بودند با رضایت کامل اولیای دم بخشیده و از چوبه دار رهایی یافتند”.

مقبلی افزود: “پس از قطعی شدن حکم اعدام این دو جوان دشتستانی که بیش از پنج سال به جرم قتل در زندان برازجان به سر می‌بردند، تلاش مجموعه کارکنان زندان، شورای حل اختلاف و ریش سفیدان محلی برای بخشش و آزادی آنها به نتیجه رسید”.

وی ادامه داد: “خانواده دو مقتول با روحیه گذشت و ایثار از خون عزیزان از دست داده خود گذشتند و حیاتی دوباره به این دو محکوم به اعدام بخشیدند”.

مقبلی اضافه کرد: “برای ترویج فرهنگ صلح و سازش و ایجاد مودت در بین جامعه با تلاش بخش مددکاری و شورای حل اختلاف و صلح و سازش زندان‌های استان بوشهر در سال جاری ۱۳ نفر از مددجویان جرایم عمد بویژه قتل که به طور تقریبی ۱۰ سال در زندان‌ها بسر می‌بردند با رضایت اولیای دم به زندگی بازگشتند”.

رهایی از اعدام یک زندانی در تهران

به گزارش رکنا، یک زندانی متهم به “قتل” با جلب رضایت خانواده دم از چوبه دار رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از ۸ سال پیش با گزارش یک درگیری خونین میان چند جوان آغاز شد. مأموران پس از حضور در محل و بررسی‌ های اولیه متوجه شدند فردی به نام کیارش به همراه دوستانش با جوانی به نام فریبرز و دوستان او درگیر شده ‌اند که در نهایت فریبرز مجروح شد و پس از انتقال به بیمارستان فوت کرد.

سهراب یکی از دوستان مقتول که در درگیری حضور داشت در توضیح ماجرا به مأموران گفت: “وقتی به محل حادثه رسیدم درگیری شروع شده بود”.

ظاهراً درگیری بر سر گوشی تلفن همراه فریبرز بود که کیارش آن را گرفته بود. یکی از دوستان کیارش به نام سعید هم به طرفداری از او وارد نزاع شد و با ضربه چاقو فریبرز را به‌ شدت مجروح کرد و ما هم بلافاصله او را به بیمارستان رساندیم اما ساعاتی بعد دوستمان فوت کرد.

پس از این اظهارات، پلیس تحقیقات گسترده‌ ای را آغاز کرد و موفق شد سعید را شناسایی و بازداشت کند. او هم در همان بازجویی اولیه به جرم خود اعتراف کرد. بدین ترتیب پرونده متهمان برای رسیدگی به شعبه ۲ دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

در ابتدای جلسه و پس از قرائت کیفرخواست، اولیای دم خواستار حکم اعدام شدند. پس از آن قضات وارد شور شدند و حکم اعدام متهم را صادر کردند و این حکم از سوی دیوان عالی کشور هم تأیید شد.

پس از ۸ سال از این ماجرا و در حالی که سعید در نوبت اجرای حکم اعدام بود، خانواده اش موفق شدند با تلاش فراوان رضایت اولیای دم را جلب کنند و پسر جوان از اجرای حکم رهایی یافت.

در ادامه متهم این پرونده باید به لحاظ جنبه عمومی جرم محاکمه می شد که صبح روز گذشته جلسه دادگاه او در شعبه ۲ دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

متهم این بار در دفاع از خودش گفت: “من و کیارش سال ها با هم دوست بودیم. روز حادثه از من خواست تا با هم به جایی برویم وقتی به آنجا رسیدیم او با چند نفر درگیر شد و من به خاطر رفاقتم وارد درگیری شدم و در یک لحظه دیدم که اگر از خودم دفاع نکنم کشته می شوم”.

متهم در ادامه افزود: “واقعاً قصدم کشتن کسی نبود. یک روز بعد از این ماجرا وقتی متوجه فوت فریبرز شدم از ترسم مخفی شدم اما سرانجام دستگیرم کردند. در طول این ۸ سال خیلی سختی کشیدم و هر شب با کابوس چوبه دار از خواب می ‌پریدم” .

متهم ادامه داد: “خانواده ام برای پرداخت دیه هر چه داشتند فروختند تا از اولیای دم رضایت بگیرند. من به خاطر یک اشتباه جوانی ‌ام را تباه کردم. زمان حادثه ۲۱ ساله بودم و درک درستی از زندگی نداشتم و حالا از قضات درخواست می‌ کنم از اشتباه من صرف نظر کنند تا بتوانم زندگی جدیدی را آغاز کنم”.

پس از پایان اظهارات متهم، قضات برای صدور رأی وارد شور شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید