خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, بهداشت و محیط زیست  >  برای دومین بار؛ نقض حکم اعدام محیط بان همدانی در دیوان عالی کشور

برای دومین بار؛ نقض حکم اعدام محیط بان همدانی در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست از نقض حکم اعدام سعید مومیوند، محیط‌بان همدانی در دیوان عالی کشور خبر داد. پیشتر در پی اعتراض به حکم اعدام صادره پرونده وی جهت بررسی به دیوان عالی کشور ارسال شده بود. وی در سال ۹۷ از بابت اتهام “قتل” توسط دادگاه کیفری همدان به اعدام محکوم و این حکم در دیوان عالی کشور نقض شد. این محیط‌بان همدانی سال گذشته پس از محاکمه مجدد برای بار دوم به اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایسنا، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست از نقض حکم اعدام سعید مومیوند محیط‌بان همدانی در دیوان عالی کشور خبر داد.

جمشید محبت‌خانی اظهار کرد: “محیط‌بان مومیوند در سال ۹۷ به اعدام محکوم اما در خردادماه ۹۸ با پیگیری‌ها و اعتراض‌های انجام شده حکم او نقض شد و دیوان عالی کشور پرونده را برای تجدیدنظر به همان شعبه دادگاه و همان قاضی که حکم اعدام را صادر کرده بود، فرستاد. در نتیجه پرونده به دستگاه قضایی همدان بازگشت ولی مجدد در دادگاه استان، رای اعدام صادر شد.

وی ضمن اشاره به اینکه با اعتراض دوم به رای دادگاه، پرونده محیط‌بان «مومیوند» برای دومین بار به دیوان عالی کشور فرستاده شد و ما پرونده را تکمیل و موارد جدیدی را به آن اضافه کردیم، تصریح کرد: “خوشبختانه دیوان عالی حکم اعدام را نقض کرد و پرونده را به شعبه دیگری ارجاع داد”.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست با بیان اینکه درحال حاضر در دستگاه قضایی بررسی خواهد شد که قتل شبه عمد یا غیر عمد بوده است، گفت: “در این صورت محیط‌بان به پرداخت دیه محکوم می‌شود. درحال حاضر محیط‌بانان بیمه هستند و مشکلی برای پرداخت دیه وجود ندارد”.

“سعید مومیوند”، محیط‌بان استان همدان است که دو سال گذشته در منطقه محافظت‌شده “نشر”، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه ۴گانه محافظت شده می‌شود؛ محیط‌بانان همدانی خودرو آنها که پیکان بوده را توقیف کرده و یکی از دو سرنشین متواری می‌شود، محیط‌بان با وجود اخطار فراوان اقدام به شلیک هوایی می‌کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین، شرایط منطقه و بر خلاف میل باطنی خود، این تیر ناخواسته به فرد خاطی اصابت می‌کند و فرد مجروح پس از ۱۷ روز از دنیا می‌رود.

در نخستین دادگاه این محیط‌بانان، برای محیط‌بانی که اقدام به شلیک کرده بود، حکم اعدام صادر شد. همچنین محیط‌بان دیگری که به همراه سعید مومیوند بود به ۵ سال حبس محکوم شد. در آذرماه سال گذشته با پیگیری‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان لایحه فرجام‌خواهی برای تجدیدنظر در حکم این محیط بانان به‌ویژه سعیدمومیوند به دیوان عالی کشور ارسال شد.

دیوان عالی کشور به نحوه تحقیقات و نقص در آن ایراد گرفت و نهایتا پرونده به شعبه یک دادگاه کیفری همدان جهت تحقیقات بیشتر ارجاع داده شد و سال گذشته پس از محاکمه مجدد برای بار دوم به اعدام محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید