خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹, 26th of October 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ ساعت ۲۲:۳۷:۱۶

    خانه  > زنان, سایر گروهها  >  بازداشت متهم به اسید پاشی در تهران

بازداشت متهم به اسید پاشی در تهران

خبرگزاری هرانا – یک مرد که متهم است در اواسط شهریورماه در تهران اقدام به اسیدپاشی بر روی همسر خود کرده است، امروز دوشنبه ۷ مهر، بازداشت شد. اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، متهم به اسیدپاشی خیابان پیروزی پس از ۱۹ روز در منطقه ازگل بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، صبح روز دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۹، یک زن جوان در نزدیکی میدان بروجردی در منطقه پیروزی تهران مورد اسیدپاشی قرار گرفت.

پس انتقال این زن جوان به بیمارستان، ماموران اداره پلیس آگاهی تهران به برای تحقیقات وارد عمل شدند و در گام نخست پی بردند که زن جوان فریبا ۳۳ ساله از سوی شوهر هدف اسید پاشی قرار گرفته است.

فریبا که به سختی می توانست حرف بزند روی تخت بیمارستان به ماموران گفت: “لیسانس حقوق دارم و کارمند حقوقی یک شرکت هستم و چند سال قبل با سهیل آشنا شدم و با هم ازدواج کردیم و هر ۲ کار خوب و پر در آمدی داشتیم زندگی رضایت مند و با آرامشی داشتیم تا اینکه شوهرم در خوشگذرانی های زندگی شروع به مصرف مواد مخدر کرد و زمانی متوجه این ماجرا شدم که شوهرم دیگر معتاد شده بود و دیگر آرامش از زندگی مان رفت و سهیل بر سر هر موضوعی با من دعوا می کرد و کتک می زد”.

قربانی اسید پاشی ادامه داد: “چند بار تلاش کردم که سهیل اعتیاد را ترک کند و زندگی‌مان را دوباره بسازیم اما هر بار بعد از ترک کردن مواد دوباره به سراغ آن می‌رفت تا اینکه تصمیم گرفتم او از او جدا شوم و فکر می‌کردم سهیل وقتی متوجه ماجرا شود اعتیادش را کنار بگذارد اما بی فایده بود و سهیل مرا تهدید کرد”.

زن جوان گفت: “دیگر تصمیم خودم را گرفته بودم و به دادگاه رفتم و درخواست طلاق دادم و همین شروع تهدیدهای سهیل شد و می‌گفت اگر درخواست طلاق را پس نگیرم زندگی‌ام را خراب می‌کند تا اینکه روز حادثه وقتی از خانه خارج شدم تا به محل کارم بروم ناگهان داخل کوچه خلوت سهیل که پشت یک خودرو پنهان شده بود جلوی راهم را گرفت و بدون اینکه حرفی بزند مایع داخل بطری را روی من پاشید”.

۱۹ روز از ماجرای اسیدپاشی در خیابان پیروزی گذشت و ماموران اداره ۱۶ پلیسی آگاهی تهران پی بردند که کیانوش در آشپزخانه‌ای که کار می‌کند پنهان شده است. پس از شناسایی متهم، امروز دوشنبه ۷ مهر ۹۹، کیانوش در محل کارش بازداشت شد و در همان ابتدا به اسید پاشی روی زنش اعتراف کرد.

کیانوش ۳۶ ساله که در یک آشپزخانه کار می‌کند به ماموران گفت: “من دیپلم دارم و همسرم لیسانس حقوق دارد و در یک شرکت ثبت کار می‌کند. ۸ سال قبل همسرم برای درس خواندن به شهر ما آمد و پدرش برای دخترشان خانه پدر من را خرید و از همان روزها به سهیلا علاقه مند شدم و بعد از مدتی آشنایی با هم ازدواج کردیم و بعد از ۲ سال به خاطر اینکه از حرف و حدیث های بستگان دور باشیم تصمیم گرفتیم به تهران سفر کنیم و با زندگی در تهران پیشرفت کنیم”.

مرد اسیدپاش ادامه داد: “در شهرمان مغازه مصالح فروشی داشتم و هر چه داشتم را فروختم و به تهران آمدیم و من در کار آشپزی در یک رستوران مشغول به کار شدم و همسرم نیز در یک شرکت ثبت مشغول به کار شد. من عاشق سهیلا هستم، با وجود اینکه بچه دار نمی شدیم مادرم از من خواست تا با زن دیگری ازدواج کنم و صاحب فرزند شوم اما من مخالفت کردم و عاشقانه همسرم را دوست دارم تا اینکه پس از ۶ ماه سهیلا رفتارهایش تغییر کرد و متوجه شدم با یکی از مشتریان محل کارش آشنا شده و با او در تماس است”.

کیانوش گفت: “حتی بعد از مدتی یکی از خواستگارهای سهیلا به سراغم آمد و مرا تهدید کرد که اگر از او طلاق نگیرم مرا به قتل می رساند اما من عاشق سهیلا بودم و حتی یکبار برادرش در یک میهمانی با سهیلا فحاشی کرد که وقتی دخالت کردم به من گفت که خواهرم است و هر کاری دوست داشته باشم می کنم که با برادرش درگیر شدم و او را به باد کتک گرفتم و به خاطرش ۱۸ میلیون تومان دیه دادم، به خاطرش خانه‌ای که خریده بودم را نیز به نامش کردم و هر کاری که می‌توانستم برای سهیلا کردم. نمی‌خواستم سهیلا با کسی باشد و عاشق او بودم، حتی بعد از به نام کردن خانه‌ام او از من شکایت کرد و مرا از خانه بیرون کرد و ۱۸ ماه است که محل کارم یا خیابان زندگی می‌کنم تا اینکه سهیلا از من خواست او را طلاق بدهم”.

کیانوش گفت: “چند ماه قبل ظرف اسید را برای باز کردن چاه تهیه کرده بودم و با برداشتن آن از انباری در کمین او نشستم و وقتی از خانه خارج شد اسید را روی او ریختم و بیشتر سعی داشتم اسید روی بدنش بریزد و به صورتش آسیبی نرسد.”

در این گزارش آمده است، سهیلا با توجه به اینکه در زمان اسیدپاشی روی بدن او از سوی اهالی محل آب ریخته شده بود از شدت سوختگی کم شده و سهیلا دچار سوختگی درجه ۲ شده است.

بنا بر این گزارش، متهم برای تحقیقات بیشتر به دستور بازپرس زمانی در اختیار ماموران اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران قرار گرفته است.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

اواخر اردیبهشت ماه ۹۸ پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه ۹۸، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

در آبان ماه ۹۸ این قانون پس از تایید در شورای نگهبان، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید