خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی ۵ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف/ طی ۶ ماه؛ رهایی از اعدام ۱۱ زندانی در گلستان

رهایی ۵ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف/ طی ۶ ماه؛ رهایی از اعدام ۱۱ زندانی در گلستان

خبرگزاری هرانا – پنج زندانی در استان گیلان و شهرهای هیرمند و تهران که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند با گذشت یا کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. همچنین رییس کل دادگستری استان گلستان از بخشش ۱۱ محکوم به اعدام طی نیمه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از رکنا، ۳ محکوم به اعدام در گیلان با گذشت اولیای دم از چوبه دار نجات یافتند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان امروز گفت: “با تلاش‌های مستمر دادسرای عمومی و انقلاب مرکز گیلان، ۳ محکوم به اعدام در ۳ پرونده قتل، با جلب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند”.

مهدی فلاح میری افزود: “این محکومان در زمان وقوع قتل ۱۷، ۱۸و ۴۱ ساله بودند که به ترتیب پس از ۱۰، ۱۲و ۶ سال انتظار برای اجرای حکم ، با بخشش اولیای دم از مجازات نجات یافتند”.

رهایی یک زندانی از اعدام در هیرمند

به گزارش رکنا، یک زندانی محکوم به اعدام در شهرستان هیرمند در استان ‎سیستان و بلوچستان با گذشت اولیای دم از اعدام رهایی یافت.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان هیرمند اظهار داشت: “در جریان یک اختلاف خانوادگی در سال ۹۲ متهم، همسرش را به قتل می‌رساند و به اعدام محکوم می‌گردد، که نامبرده قبل از اجرای حکم و با تلاش‌های ریش سفیدان و دادستان هیرمند از چوبه دار رهایی یافت”.

رهایی یک زندانی از اعدام در تهران

به گزارش رکنا، یک متهم در تهران با کسب رضایت اولیای دم از اعدام رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از بامداد سیزدهم اردیبهشت‌ سال‌ ۸۷ و با گزارش مأموران کلانتری ۱۱۵ رازی در خصوص قتل یک مادر و کودکش در خانه‌شان آغاز شد. بازپرس جنایی به همراه تیم تحقیق راهی محل حادثه شده و با جسد زن ۲۵‌ساله‌ای به نام الهام و کودک دو ‌ساله‌اش با نام ارشیا روبه‌رو شدند. علت مرگ از سوی متخصصان پزشکی قانونی خفگی اعلام شد و سالم بودن درهای ورودی نشان می‌داد که عامل قتل‌ها فردی آشنا است.

همسایه‌ها نیز از شنیدن صدای درگیری الهام و همسرش صمد خبر دادند و مدارک نشان می‌داد که همسر مقتول در این جنایت دست دارد. از آنجا که مرد جوان فرار کرده بود دستور بازداشت او، از سوی بازپرس جنایی صادر شد. اما مرد ۲۷ ساله با تهیه بلیت به خارج از کشور گریخته بود. پس از این کارآگاهان پلیس‌آگاهی از طریق مأموران پلیس اینترپل قاتل فراری را تحت تعقیب قرار دادند تا اینکه ۳۶‌ روز بعد متهم به صورت مخفیانه به تهران برگشت و در خانه یکی از دوستانش مخفی شد.

بدین‌ترتیب مأموران اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت با اطلاع از این ماجرا برای دستگیری متهم وارد عمل شدند اما وی با دیدن مأموران اقدام به خودکشی کرد که بموقع او را از مرگ نجات دادند.

متهم پس از بهبودی به قتل همسر و پسرش اعتراف کرد و گفت: “۴ سال قبل با الهام ازدواج کردم و حاصل زندگی ما پسری به نام ارشیا بود. اما در تمام این مدت مادرزنم مدام در زندگی ما دخالت می‌کرد و همین دخالت‌ها بر رفتار همسرم هم تأثیر گذاشته بود. من عاشق الهام بودم اما همیشه دعوا داشتیم و ناخواسته دست به قتل زدم. بعد با خودم گفتم بچه‌ای که مادر ندارد نباید زنده باشد. بعد از قتل همسر و پسرم به دوبی و مالزی رفتم و سپس به ایران برگشتم”.
با اعتراف مرد جوان، او در دادگاه کیفری به اتهام قتل همسرو پسرش به اعدام و ۱۰ سال حبس محکوم شد.

اسفند سال گذشته متهم جوان برای اجرای حکم پای چوبه دار رفت اما با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی پایتخت موفق شد از اولیای دم مهلت بگیرد. با اتمام این مهلت، وی بار دیگر در نزدیکی چوبه دار قرار گرفت اما با تلاش محمد شهریاری، سرپرست دادسرا و مریم خلیفه، دادیار شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای امور جنایی پایتخت اولیای دم از اعدام دامادشان گذشتند و او را بخشیدند.

رهایی ۱۱ محکوم به اعدام در گلستان طی نیمه نخست سال جاری

به گزارش میزان، هادی هاشمیان، رییس کل دادگستری استان گلستان از بخشش ۱۱ محکوم به اعدام با گذشت اولیای دم و تلاش اعضای شورای حل اختلاف خبر داد

وی عنوان کرد: “۱۱ محکوم به اعدام در نیمه نخست امسال، با گذشت اولیای دم و پادرمیانی اعضای شورای حل اختلاف، دوباره به زندگی بازگشتند”.

همچنین در این گزارش آمده است، سال گذشته با گذشت بزرگوارانه اولیای دم و پادرمیانی اعضای شورای حل اختلاف به ۱۶ محکوم به اعدام فرصت دوباره زندگی بخشیده شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید