خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در گنبدکاووس

اجرای حکم اعدام یک زندانی در گنبدکاووس

خبرگزاری هرانا – صبح امروز دوشنبه ۷ مهر، حکم اعدام یک زندانی در گنبد کاووس اجرا شد. این زندانی پیشتر از بابت اتهام قتل به دو بار اعدام محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، صبح امروز دوشنبه ۷ مهر ۹۹، یک زندانی متهم به قتل در گنبدکاووس اعدام شد.

در این گزارش هویت این زندانی که عارف امین پور، عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، ششم مرداد سال ۹۶ رسیدگی به پرونده گم شدن دو نوجوان اهل گنبدکاووس به نام های مهران پورقاضی و عدنان آق تابای با اعلام مفقودی از سوی خانواده های آنها در دستور کار پلیس قرار گرفت.

خانواده این دو نوجوان در اولین اظهارات خود به ماموران پلیس گفته بودند که آخرین شب قرار بوده که مهران پورقاضی  وعدنان آق تابای برای تفریح به جنگل چهل چای مینو دشت بروند. در حالی که تحقیقات ماموران پلیس ادامه داشت، جسد دو نوجوان در ۱۲ کیلومتری روستای حاجی قوشان گنبدکاووس کشف شد.

در این گزارش آمده است، بعد از کشف جسد چند نفر از دوستان مهران و عدنان را به عنوان مظنونین پرونده دستگیر کردند که یکی از آنها گفت: «یکی از دوستانمان به نام عارف امین پور در یک پیام به من گفته بود می خواهم عدنان و مهران را بکشم.»

به این ترتیب عارف ۲۱ ساله دستگیر شد و به قتل اعتراف کرد و گفت: «آن شب درگیری بین من و عدنان آق تابای بر سر دختر مورد علاقه ام رخ داد. من به عدنان شک کرده بودم و فکر می کردم با دختر مورد علاقه من ارتباط دارد. برای همین چاقو را زیر گلوی او گذاشتم و او قسم می خورد چنین چیزی حقیقت ندارد. اما من که از او کینه به دل داشتم با چند ضربه چاقو او را از پا در آوردم.»

با اعترافات متهم، پرونده برای رسیدگی به دادگاه رفت و متهم با رای قضات دادگاه به دو بار اعدام محکوم شد.

حکم صادر شده بعد از تائید از سوی دیوانعالی کشور به مرحله اجرا در آمد و صبح روز دوشنبه، هفتم مهر ماه متهم به قتل برای اجرای حکم پای چوبه دار رفت و اعدام شد.

مادر عدنان در مورد اجرای حکم گفت: «ما و خانواده مهران به اجرای حکم اصرار داشتیم. از خون فرزندم نمی گذرم چون او را با دلیل بی پایه و اساس به قتل رساند. در این مدت خانواده قاتل بارها برای اخذ رضایت به ما مراجعه کرده اند اما ما نمی توانستیم از اعدام گذشت کنیم. حتی دیروز -روز قبل از اعدام- هم باز مقابل خانه ما آمدند اما ما نمی خواستیم حتی با آنها حرف بزنیم و متاسفانه حتی آنها را به خانه مان راه ندادیم. »

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید