خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در اشنویه

کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در اشنویه

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۲۳ شهریور، یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان اشنویه به دنبال تیراندازی نیروهای نظامی کشته شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹،  در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان اشنویه یک کولبر کشته شد.

بر اساس این گزارش هویت این کولبر، “صلاح‌الدین عیسی‌زاده” فرزند حمزه اهل روستای “شیخ عثمان” از توابع اشنویه عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع آگاه آمده است: “این کولبر نخست در دره “زرمازو” در ارتفاعات کیله‌شین اشنویه با شلیک نیروهای مرزبانی زخمی شد و ماموران او را بازداشت کردند. این نیروها پس از ضرب و شتم این کولبر به وی تیر خلاص زدند و جسد وی را به سردخانه نقده منتقل کردند”.

این منبع آگاه افزود: “جسد این کولبر روز یکشنبه ۲۳ شهریورماه به خانواده‌اش تحویل و در زادگاهش به خاک سپرده شده است.

صلاح‌الدین عیسی‌زاده متأهل و دارای دو فرزند است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید