خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۶/۲۳ ساعت ۱۳:۲۵:۳۳

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  پس از گذشت نزدیک به دو سال؛ تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت یک شهروند درمریوان

پس از گذشت نزدیک به دو سال؛ تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت یک شهروند درمریوان

خبرگزاری هرانا – فرید پژوهی شهروند اهل شهرستان مریوان، پس از گذشت نزدیک به دو سال، کماکان در بازداشت و بی‌خبری به سر می‌برد و از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست. وی پیشتر در آبان ماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، علیرغم گذشت حدود ٢٣ ماه، فرید پژوهی شهروند اهل شهرستان مریوان، کماکان در بازداشت و بی‌خبری به سر می‌برد و از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

در این گزارش به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده‌ این شهروند آمده است: “دوستانش ادعا می‌کنند که دقایقی قبل از بامداد، فرید از اتومبیل یکی از دوستان خود پیاده شده اما از آن زمان نه به خانه بازگشته و نه اطلاعی از وی به دست آمده است. پیاده‌شدن وی از خودروی دوستش در دوربین‌های مداربسته ثبت نشده است و به همین علت آنها در اداره‌ی آگاهی شکایت ثبت کرده‌اند. اما اداره‌ی آگاهی این موضوع را به طور جدی پیگیری نکرده است”.

وی افزود: “در اواسط آذرماه ٩٧ با شخصی تماس گرفتیم که اهل سریش‌آباد قروه است و روابطی با نهادهای امنیتی دارد. او پس از دریافت نام و نام فامیل و کد ملی فرید، ۵ دقیقه بعد زنگ زد و گفت اگر همان کسی است که مغازه موبایل فروشی هم داشته، به دلایل امنیتی بازداشت شده و در اختیار نهادهای امنیتی است”.

در تاریخ ١۵ آبان ماه ۹۷، فرزند مصطفی شیرزادی، امام جمعه مریوان، از طرف پدرش به خانواده این شهروند گفت: “فرید زنده است. خیرخواه، رئیس اداره اطلاعات مریوان، به پدرم گفته است که او را بازداشت و جهت بازجویی به اداره اطلاعات سنندج منتقل کرده‌اند”.

 این درحالیست که در تاریخ ١۶ آبان ماه ۹۷، به دنبال مراجعه خانواده‌ این شهروند به اداره‌ی اطلاعات مریوان و سنندج، این نهاد امنیتی از بازداشت وی اظهار بی اطلاعی کرد.

در تاریخ ١٨ آبان ماه ۹۷، سروان عطا نادری که آن زمان رئیس پلیس آگاهی مریوان بود و اکنون به دهگلان منتقل شده است، آنها را به دفترش فراخوانده و گفت: “نگران نباشید، خبر خوب این است که فرید زنده است ولی ما نمی‌توانیم کاری کنیم چون از استان به ما گفته‌اند موضوع امنیتی است و به شما ربطی ندارد”.

همچنین دادگستری شهرستان مریوان به آنها اعلام کرده است که تنها در صورت دریافت نامه‌ رسمی از سوی اداره‌ آگاهی می‌توانند موضوع را بررسی کنند.

خانواده‌ این شهروند عنوان کردند: “هربار که پیگیری می‌کنیم، اگر برای نخستین بار به کسی، نهادی یا واسطه‌ای رجوع می‌کنیم، جواب این است که اطلاعات فرید را بازداشت کرده است و زنده است اما وقتی بیشتر پیگیر می‌شویم، همه چیز را انکار می‌کنند”.

یکی از شهروندان بازداشت شده در آبان‌ماه ٩٧، به نام “اریوان شعبانی” اهل شهرستان مریوان، در همان سال پس از آزادی با تودیع قرار وثیقه، به خانواده‌ فرید پژوهی خبر داد: “در بازداشت‌گاه اداره‌ ‌کل اطلاعات در سنندج، فرید در سلول کناری من نگهداری می‌شد و زمانیکه با هم صحبت کردیم، به من گفت کە نامش چیست و اهل کجاست و از من خواست به شما خبر بدهم.”

تا لحظه تنظیم این خبر، مکاتبات خانواده پژوهی با رئیس قوه‌‌ی قضائیه، بیت رهبری، دفتر ریاست جمهوری، دفتر ستاد حقوق‌بشر دادگستری و سایر ارگانها هیچ نتیجه‌ای در پی نداشته و آن ها هنوز نتوانستە‌اند اطلاع دقیقی در رابطه با محل نگهداری و دلایل بازداشت او به دست بیاورند.

فرید پژوهی متولد ۱۳۷۳ و اهل شهرستان مریوان، روز سه‌شنبه ۸ آبان ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. پیشتر اتهام مطروحه علیه این شهروند “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” عنوان شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید