خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  یک زندانی در زندان ارومیه اعدام شد

یک زندانی در زندان ارومیه اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز پنج‌شنبه ۲۰ شهریورماه، حکم اعدام ۱ زندانی که پیشتر از بابت اتهامات “مرتبط به مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بود، در زندان ارومیه به اجرا درآمد. این زندانی روز گذشته جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز پنج‌شنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۹، دستکم ۱ زندانی در زندان ارومیه اعدام شد.

هویت این زندانی “خضر قویدل، ۳۶ ساله، مجرد، از خوابگاه ۶ زندان ارومیه” توسط هرانا احراز شده است.

آقای قویدل در سال ۱۳۹۲ از بابت اتهامات “مرتبط با مواد مخدر” بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

تصویری از خضر قویدل، زندانی اعدام شده

هرانا پیشتر در گزارشی از انتقال این زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داده و نوشته بود به آقای قویدل ملاقات آخر با خانواده به صورت کابینی داده شده و احتمال می‌رود حکم اعدام وی طی روزهای آینده اجرا خواهد شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید