خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها, کودکان  >  سیستان و بلوچستان؛ فقدان شبکه آبرسانی مناسب و غرق شدن کودکان در هوتگ ها در سایه بی توجهی مسئولان

سیستان و بلوچستان؛ فقدان شبکه آبرسانی مناسب و غرق شدن کودکان در هوتگ ها در سایه بی توجهی مسئولان

خبرگزاری هرانا – روستانشینان سیستان و بلوچستان سالهاست از نبود آب شرب سالم و بهداشتی رنج می‌برند و ناگزیرند آب شرب و مصرفی خود را از هوتگ‌ها و رودخانه ها تامین کنند که هم به لحاظ بهداشتی شرایط مناسبی ندارد و هم به دلیل زندگی برخی‌ حیوانات وحشی نظیر گاندوها این نقاط بسیار خطرناک هستند. نماینده مردم چابهار، نیکشهر، دشتیاری، کنارک و قصرقند با اشاره به غرق شدن سه کودک در هوتگ‌ها طی روزهای اخیر و انتقاد نسبت به سوء مدیریت و عدم توجه وزارت نیرو برای رفع مشکلات کم آبی و بی آبی، فقدان شبکه آبرسانی، این نهاد را مسئول جان کودکان و مردم محروم منطقه می‌داند. شاخص دسترسی به آب شرب و بهداشتی در نقطه جنوبی استان سیستان و بلوچستان، پایین‌‌ترین شاخص در کل کشور است و مسئولان این استان با وجود تمامی وعده‌ها تاکنون نتوانسته‌اند این مشکل ریشه‌دار را در این استان محروم کشور برطرف کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روستانشینان سیستان و بلوچستان سالهاست از نبود آب شرب سالم و بهداشتی رنج می‌برند و ناگزیرند آب شرب و مصرفی خود را از هوتگ‌ها و رودخانه ها تامین کنند که هم به لحاظ بهداشتی شرایط مناسبی ندارد و هم به دلیل زندگی برخی‌ حیوانات وحشی نظیر گاندوها این نقاط بسیار خطرناک هستند. ۸۱ درصد روستاهای حوزه دشتیاری و چابهار به صورت سقایی یا تانکر آبرسانی می‌شوند.

نبود آب لوله کشی یکی از دغدغه‌های اهالی روستاها و ساکنان نقاط محروم سیستان و بلوچستان است که با گذشت سالها هنوز برای آن چاره‌ای اندیشیده نشده و زندگی اهالی این مناطق را دچار سختی و مشقت کرده است و مسئولان استان با وجود تمامی وعده‌ها هنوز نتوانسته‌اند این مشکل ریشه‌دار را در این استان محروم کشور برطرف کنند.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، دشتیاری، کنارک و قصرقند با بیان اینکه فریاد تشنگی مردم بلوچستان به گوش مدیران وزارت نیرو نمی‌رسد، گفت: “مسئولیت پرپر شدن کودکان منطقه بلوچستان در هوتگ‌ها و اتفاقات اینچنینی که هر از چند گاهی تکرار می‌شود مستقیماً با وزارت نیرو است”.

معین الدین سعیدی ضمن انتقاد نسبت به سوء مدیریت و عدم توجه وزارت نیرو برای رفع مشکلات کم آبی و بی آبی، فقدان شبکه آبرسانی و غرق شدن کودکان بلوچ در رودخانه‌ها، این نهاد را مسئول جان کودکان و مردم محروم منطقه عنوان کرد.

وی در جمع مردم شهرستان نیکشهر اعلام کرد: “به تازگی شاهد بودیم که سه تن از فرزندان این سرزمین متاسفانه در هوتگ غرق شدند. شاخص دسترسی به آب شرب و بهداشتی در نقطه جنوبی استان سیستان و بلوچستان و مخصوصا در پهنه مکران، پایین‌‌ترین شاخص در کل کشور است و با توجه به اینکه عمده سدهای بزرگ استان در جنوب استان قرار دارد و از طرفی در کنار اقیانوس قرار داریم، این جمله معروف تداعی می‌شود که: “آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم”.

نماینده مردم نیکشهر در ادامه گفت: “متاسفانه فریاد تشنگی مردمان این سرزمین به گوش مدیران وزارت نیرو نمی‌رسد و نتیجه این شده که ما پایین‌ترین شاخص ها را در حوزه آب داریم به طوری که در حال حاضر تنها ۱۹ درصد مردم حوزه دشتیاری و چابهار دسترسی به آب شرب بهداشتی دارند و ۸۱ درصد به صورت سقایی آبرسانی می شوند”.

وی افزود: “سئوال من از مسئولان وزارت نیرو این است اگر این سهمیه آب که به گفته آنها برای هر نفر ۱۵ لیتر اما در واقع این ظرفیت اسمی است و به صورت واقعی ۱۰ لیتر هم نیست به وزیر نیرو و معاونین ایشان به صورت بطری آب معدنی داده شود و بگویند که شما از صبح تا شب آب شرب و استحمام، خورد و خوراک و پخت و پز تان از همین آب است آیا می‌توانند تحمل کنند؟”

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، دشتیاری، کنارک و قصرقند گفت: “از نظر ما مسئولیت مستقیم پرپر شدن فرزندان این سرزمین و اتفاقات تلخی که هر از گاهی دردمندانه برای مردم محجوب استان تکرار می شود مستقیماً با وزارت نیرو است”.

پدر زینب کودک ۱۰ ساله اهل روستای جکیگور که چند روز پیش در داخل رودخانه این روستا غرق شد، می‌گوید: “۱۰ روزی می‌شد که آب روستا قطع بود. همسرم به همراه ۴ فرزندم به کنار رودخانه رفته بودند که هم لباس‌ها را بشویند و هم آب به خانه بیاورند”.

عبدالقیوم پورغلامی ادامه داد: “ساعتی بعد مادر زینب هراسان با من تماس گرفت و گفت دخترمان در داخل رودخانه غرق شده است. نفهمیدم چگونه خودم را به آنجا رساندم و برای نجات زینب به داخل رودخانه پریدم. عمویم هم به کمک آمده بود. چند متری زیر آب را جستجو کردیم که عمویم فریاد زد اینجا است. با هزار زحمت زینب را از آب بیرون کشیدیم. بلافاصله با خودروی یکی از اهالی روستا دخترم را به درمانگاه رساندم. در طول مسیر زینب دو بار چشم‌هایش را باز کرد و نگاهم کرد تا اینکه در آغوشم جان داد”.

وی گفت: “زینب هنگام شستن رخت‌ها یکی از لباس هایش را آب می‌برد و برای گرفتن لباس‌ پایش لیز می‌خورد و به داخل رودخانه می‌افتد و در رودخانه غرق می‌شود. زینب تنها دخترم و فرزند بزرگم بود. داغ دخترم، من و مادرش و ۳ پسر کوچکم را زمین گیر کرده و آرام و قرار نداریم”.

پورغلامی گفت: “ما مردم محرومی هستیم. اگر آب روستای جکیگور روزها قطع نشود و خانواده‌ها مجبور نباشند برای تهیه آب به رودخانه بروند این بلا سرمان نمی آمد و دخترم را از دست نمی دادم و الان زنده بود”.

در ادامه دهیار روستای جکیگور، گفت: “این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان راسک محسوب می‌شود که جمعیتی بیش از ۶ هزار نفر دارد. آب شرب روستا از چاه‌هایی که در فاصله ۲۰ کیلومتری این روستا قرار دارند تامین می‌شود. لوله‌های آب که ۱۵ سال از عمرشان می گذرد به دلیل گذشتن از آب رودخانه دچار فرسودگی و پوسیدگی شده و با هر بارندگی دچار شکستگی می‌شود و آب روستا برای چند روز قطع می‌شود”.

رحمت حسامی ادامه داد: “اهالی روستا برای تامین آب مجبورند به رودخانه بروند که متاسفانه چندی پیش دختر بچه ای در حین شستن البسه در رودخانه غرق شد و جان باخت”.

فرماندار راسک اظهار داشت: “مشکل آب روستای جکیگور بازمی‌گردد به طولانی‌ترین خط انتقال آب که از سمت دشت پیشین به این روستا هدایت می‌شود. طول این خط انتقال آب حدود ۲۰ کیلومتر است و طولانی ترین خط انتقال آب شهرستان است”.

سلیم کدخدا ادامه داد: “بخشی از خط انتقال آب به روستای جکیگور متاسفانه در زمان اجرای این طرح که بالغ بر ۲ دهه از آن می گذرد این است که از عرض رودخانه سرباز گذشته است”.

وی گفت: “تمامی مشکل کمبود و قطعی آب روستای جکیگور در همین نقطه گذر لوله انتقال آب از داخل رودخانه است. امسال نیز به دلیل بارندگی های بسیار در منطقه مدام این خط لوله انتقال آب دچار شکستگی می‌شود”.

کدخدا اضافه کرد: “۶ ماه پیش با مدیرکل آبفای استان مکاتباتی داشتم و وضعیت را برایش تشریح کردم که بیش از ۷ هزار نفر از اهالی روستا با مشکلات عدیده‌ای در این خصوص مواجه‌اند. اعتبار چند میلیاردی برای اصلاح شبکه در نظر گرفته شد و مدیرعامل آبفا اعلام کرد منتظر صدور مجوز از اداره راهداری جنوب استان هستند تا لوله‌ای که از داخل رودخانه می گذرد را به روی پل پیشین منتقل کنند”.

فرماندار راسک ادامه داد: “برای این قسمت از خط انتقال حتما باید از لوله مخصوص فلزی استفاده شود. ظاهرا توافق لازم بین اداره آبفا و اداره کل راهداری جنوب استان صورت گرفته است. ما منتظر دستور اجرای این طرح هستیم. تمامی هم و غم ما این است که این پروژه به صورت اصولی هرچه زودتر اجرا شود که دیگر شاهد حوادث ناگوار غرق شدن کودکان و مشکلات مردم برای تامین آب نباشیم”.

وی افزود: “۶ ماه پیش با مدیرکل آبفا استان مکاتباتی داشتم و وضعیت را برایش تشریح کردم که بیش از ۷ هزار نفر از اهالی روستا با مشکلات عدیده ای در این خصوص مواجه اند. اعتبار چند میلیاردی برای اصلاح شبکه در نظر گرفته شد و مدیرعامل آبفا اعلام کرد منتظر صدور مجوز از اداره راهداری جنوب استان هستند که لوله ای که از داخل رودخانه می گذرد را به روی پل پیشین و از طول مسیر این پل بگذرانند”.

دهیار روستای هودار نیز گفت: “یسنا دختر بچه ۵ ساله هفته گذشته داخل رودخانه غرق شد. روستا آب لوله کشی ندارد هر روز بچه‌ها با مادران شان به رودخانه می‌روند و البسه و ظروف شان را می‌شویند و گاهی بچه ها آب تنی می‌کنند که یسنا نیز در حین آب تنی دچار حادثه شد”.

مولا داد مولا ادامه داد: “حوادث غرق شدن کودکان در جنوب استان سیستان و بلوچستان متاسفانه به وفور اتفاق می‌افتد و همه اینها به دلیل نبود آب لوله‌کشی در روستاهاست. حدود ۱۲ سال است که یک مجتمع آبرسانی در داخل روستا نیمه کاره رها شده و باید بگویم این مجتمع ۹۰ درصد تکمیل شده است و تنها به خاطر ۱۰ درصد این پروژه به بهره برداری نمی‌رسد”.

وی افزود: “متاسفانه در مقابل مرگ کودکان روستا مسئولان کوچکترین واکنشی نشان نمی‌دهند. ۳ هزار نفر در این روستا با مشکل بی آبی مواجه‌اند و مشکلات دیگری از جمله بهداشت، راه و آموزش نیز داریم. چند سالی است برای ساخت یک درمانگاه در روستا اهالی زمین اهدا کرده‌اند ولی هیچگونه تلاشی برای ساختن آن از سوی مسئولان حوزه بهداشت و درمان صورت نگرفته است و منتظرند خیری اقدام به ساخت ساختمان این درمانگاه کند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید