خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  با پایان دوران محکومیت؛ محمدرضا امیدی، نوکیش مسیحی از زندان اوین آزاد شد

با پایان دوران محکومیت؛ محمدرضا امیدی، نوکیش مسیحی از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۲۸ مردادماه، محمدرضا (یوهان) امیدی، نوکیش مسیحی با پایان دوره محکومیت از زندان اوین آزاد شد. وی در تیرماه ۹۶، به همراه سه نوکیش مسیحی دیگر محاکمه و به تحمل ۱۰ سال حبس و ۲ سال تبعید به شهرستان برازجان محکوم شد. حکم حبس او در مرحله تجدیدنظر به دو سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. آقای امیدی تا دو هفته دیگر جهت اجرای حکم تبعید باید به دادسرای اوین مراجعه کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ماده ۱۸، امروز سه‌شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹،محمدرضا (یوهان) امیدی، نوکیش مسیحی با پایان دوره محکومیت از زندان اوین آزاد شد.

محمدرضا امیدی به همراه سه شهروند مسیحی دیگر به نام‌های محمدعلی مسیب زاده، زمان فدایی، یوسف ندرخانی و همسرش، در ۲۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵، در مراسم کلیسایی در رشت با حمله ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

کشیش یوسف ندرخانی و همسرش چند ساعت بعد آزاد شدند اما بازداشت سه نوکیش مسیحی دیگر به نامهای محمدعلی مسیب زاده (مسئول کلیسا)، زمان فدائی و محمد وفادار (امیدی) ادامه داشت.

محمدعلی مسیب زاده و زمان فدایی با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شدند. اما بازپرس جلیلی در شعبه ۱۴ بازپرسی رشت کماکان به دلایل نامعلومی از تودیع وثیقه محمد وفادار برای مدت طولانی جلوگیری کرده بود.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۳ تیرماه ۹۶، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار و محمدعلی مسیب‌زاده، زمان فدایی، یوسف ندرخانی و محمدرضا امیدی به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق ترویج مسیحیت” هر یک به ۱۰ سال حبس محکوم شدند. علاوه بر آن یوسف ندرخانی به ۲ سال تبعید به شهرستان نیک شهر و محمدرضا امیدی هم به ۲ سال تبعید به شهرستان برازجان محکوم شد.

روز دوشنبه دوم تیرماه ۹۹، محکومیت یوسف ندرخانی و صاحب (زمان) فدایی، توسط دادگاه تجدیدنظر، به شش سال و محکومیت محمدرضا (یوهان) امیدی به دو سال حبس کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، آقای امیدی یک ماه، پس از پایان محکومیتش نیز در زندان نگه داشته شد. این شهروند باید تا دو هفته دیگر جهت اجرای حکم تبعید به برازجان در استان بوشهر خود را به دادسرای اوین معرفی کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید