خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, سایر گروهها  >  مخالفت مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی با پرورش خوک توسط شهروند ارمنی

مخالفت مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی با پرورش خوک توسط شهروند ارمنی

خبرگزاری هرانا – مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی در اصفهان با پرورش خوک توسط شهروندان ارمنی در این شهرستان مخالفت می‌کند. یکی از شهروندان ارمنی می گوید که چند سالی می‌شود برای گرفتن مجوز پرورش خوک در اصفهان جهت صادرات و مصرف غیرمسلمان‌ها تلاش می‌کند اما مسئولین جهاد کشاورزی این کار را مشروط به صدور مجوز توسط نماینده ولی فقیه در این سازمان می دانند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از انصاف نیوز، آرشالوس داوودی، یک شهروند ارمنی ساکن اصفهان چند سالی می‌شود برای گرفتن مجوز پرورش گوشت خوک در اصفهان جهت صادرات و مصرف غیرمسلمان‌ها تلاش می‌کند و می‌گوید همچنان پیگیری می‌کنم و این حق من است. از سوی دیگر روبرت بگلریان می‌گوید آقای داوودی مدارک خود را به ما بفرستد تا پیگیری کنم.

آرشالوس داودی، از اقلیت‌های مذهبی ارامنه درباره‌ی نتیجه‌ی پیگیری خود درباره‌ی اخد مجوز برای پرورش گوشت خوک گفت: «باز هم درخواستی را به نماینده‌ی ولی فقیه نوشتم، در نهایت یک نامه‌ای را به من ارسال کردند. این نامه را آقای تقوی نماینده ولی فقیه خطاب به آقای پیمان فلسفی، مدیرکل حوزه نمایندگی ولایت فقیه نوشته بودند».

متن نامه به این صورت بود: «دکتر فلسفی با توجه به فتوای مراجع و بررسی همه جوانب در شورای حلال مطرح و نظر مجموعه اعلام شود.» در ادامه با اقای امامی مسئول ذبح شهری تماس گرفتم، گفتند که مشکلی نیست و اتفاقا اشتغال‌زایی است. اما چند روز بعد که پیگیری کردم، آقای امامی به من گفت در جلسه گفتند در این‌باره دیگر صحبتی نشود؛ در صورتیکه آقای تقوی گفتند با توجه به فتوای مراجع به این مسئله رسیدگی شود.

او همچنین می گوید: «من همچنان پیگیر مسئله هستم، این حق من است. در ابتدا به من مجوز دادند، خانه‌ام را برای این کار فروختم. البته حتی یک نفر را می‌شناسم، برای پرورش خوک در شمال مجوزی از صنایع معادن گرفته بود. ولی قانونا حق من است و پیگیر هستم.»

روبرت بگلریان، نماینده‌ی مجلس ارمنی‌ها در اصفهان درباره‌ی پیگیری مجوز برای تولید گوشت خوک گفت: «وقتی در مجلس نهم بودم، مسئله‌ی آقای آرشالوس داوودی را پیگیری می‌کردم، به تازگی هم به ایشان گفتم، مدارک خود را ارسال کند تا پیگیری کنیم. تا جایی که می‌دانم، مقامات جهاد کشاورزی مسئولیت کارهای مجوز را به دست نماینده‌ی ولی فقیه داده است».

وی افزود: «در گذشته حتی یکبار هم به ملاقات نماینده‌ی ولی فقیه رفتیم. اما به عللی ایشان با صدور مجوز موافقت نکردند. در این جلسه یک‌سری‌ نگرانی‌ها در این‌باره مطرح شد، مثلا اینکه اساسا در این فرایند پرورش گوشت هیج مسلمانی نباید دخیل باشد. اگرچه آقای داوودی می‌خواهند به غیر مسلمانان و اقلیت‌ها بفروشند اما هیچ تضمینی وجود ندارد که یک مسلمان هم از آنها نخرد، بنابراین می‌گفتند نباید نظام شرایطی را مهیا کند تا این دسترسی‌ها ممکن شود. تقریبا ذهنیت آنها این بود. یک ضرب المثلی هست که سری که درد نمی‌کند، دستمال نمی‌بندیم، به خیلی از مسائل هم اینطوری نگاه می‌کنیم و می‌گوییم روزه‌ی شک دار نگیریم».

روبرت بگلریان همچنین کفت: «قبلا شرکت‌هایی بودند، از گوشت خوک ژامبون تهیه می‌کردند و گرازهایی را در خوزستان و شمال از تخریب مزارع روستاییان به دست می‌آوردند، روستایی‌ها هم از این مسئله عاجز بودند و فرمانداری‌ها هم به اقلیت‌ها مجوز شکار می‌دادند تا به مزارع لطمه بزنند و کسانی از این شکارچی‌ها گوشت گراز خریداری می‌کردند. از طریق روش‌‌های علمی و صنعتی ژامبون تهیه می‌کردند. حتی نظر ولی فقیه این بود ماشینی جداگانه داشته باشید که برای انتقال این گوشت استفاده کنید و هیچ مسلمان راننده‌ی آن نباشد؛ ثانیا فقط مخصوص همین کار باشد و مخصوص این کار باقی بماند».

این نماینده مجلس در پایان گفت: «نباید این ماشینی که با آن گوشت گراز ذبح شده، گوشت گوسفندی هم حمل کند. ولو اینکه ضد عفونی شود؛ این شک و شبهه‌ها وجود دارد. این شرکت هم یک مدتی از گوشت گراز ژامبون تولید می‌کرد. مجوز مقطعی داشتند و آن شرکت پس از مدتی مجوز خود را به خط تولید چیز دیگری تغییر داد اما آقای داوودی پرورش خوک اهلی می‌خواهد؛ ایشان می‌خواهد خوک را از ارمنستان یا جایی دیگر بیاورد در مزارع صنعتی پرورش دهد. کسی را هم در این سالها ندیدم که این مجوز را گرفته باشد».

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید