خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی دو زندانی از اعدام همزمان با صدور حکم اعدام برای دو تن دیگر

رهایی دو زندانی از اعدام همزمان با صدور حکم اعدام برای دو تن دیگر

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در شهرهای اردبیل و رستم که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند. همزمان دو زندانی دیگر در شهرهای تهران و کرج از بابت همین اتهام به اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صداوسیما، یک متهم در اسلامشهر، از سوی شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، حکم سه زندانی که پیشتر در جریان سرقت از یک موبایل فروشی در خیابان کاشانی تهران، مرتکب قتل شده بودند از سوی دادگاه بدوی صادر شد.

بر اساس رای صادره؛  متهم ردیف اول این پرونده به اعدام و متهمان ردیف دوم و سوم هر یک به حبس محکوم شدند؛ که در حال حاضر این پرونده جهت فرجام خواهی به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

در تاریخ ۱۱ فروردین ماه سال جاری، دادستان اسلامشهر از صدور کیفرخواست متهمان قتل یک موبایل فروش در خیابان کاشانی و ارسال آن به دادگاه کیفری یک استان تهران خبر داده بود. در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه نیز دادگاه متهمان این پرونده، در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی باقری برگزار شده بود.

صدور حکم اعدام برای یک زندانی در کرج

به گزارش تابناک، روز سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹، یک متهم در کرج از سوی قضات شعبه یک دادگاه کیفری استان البرز به اعدام محکوم شد.

متهم عنوان کرد: “من روی یکی از صندلی‌های بوستان نشسته بودم که دیدم دو پسر به دنبال مزاحمت برای دو دختر جوان هستند من و دوستم شاهد این ماجرا بودیم برای همین سعی کردیم آن دو پسر مزاحم را که اهل محله دیگری بودند، تنبیه کنیم به همین خاطر یک سیلی به یکی از پسر‌ها زدیم. ماجرا تمام شد و آن‌ها رفتند، اما فردای همان روز آن دو پسر با دوستان‌شان به بوستان آمدند و به ما حمله کردند. من هم برای اینکه از خودم دفاع کنم، از چاقویی که همیشه در جیبم بود، استفاده کردم در ابتدا فقط قصد ترساندن آن‌ها را داشتم فکر نمی‌کردم در این درگیری او کشته شود در یک چشم برهم زدن نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که من با چاقو ضربه‌ای به سهیل زدم و او از شدت خونریزی روی زمین افتاد. با دیدن این صحنه در حالی که دست و پایم را گم کرده بودم، گریختم”.

صبح روز گذشته، جلسه رسیدگی به این پرونده در شعبه یک دادگاه کیفری استان البرز برگزار شده و اولیای دم خواستار صدور حکم اعدام شدند.

سپس متهم به دنبال تفهیم اتهام از سوی رئیس دادگاه اعلام کرد: “قبول دارم با چاقو مرحوم را کشته‌ام، اما من قصدی برای کشتن او نداشتم او و دوستانش به من حمله کردند و من هم از خودم دفاع کردم”.

وی در خصوص چاقویی که با آن قتل را مرتکب شده بود، به قضات گفت: “چاقو را پس از فرار به باغ دوستم در چالوس بردم و همانجا مخفی کردم. الان بشدت پشیمانم و خواستار عفو و بخشش هستم. این متهم در حالی که اشک می‌ریخت، از اولیای دم خواست او را به خاطر جوانی‌اش ببخشند”.

قضات دادگاه پس از بررسی محتوای پرونده باتوجه به درخواست اولیای دم، متهم را به اعدام محکوم کردند.

رهایی از اعدام یک زندانی در اردبیل

به گزارش صداوسیما، یک زندانی در اردبیل که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدم محکوم شده بود، با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

عتباتی، رییس کل دادگستری استان اردبیل ضمن اعلام این خبر گفت: “این جوان ۲۷ ساله که هیچ سابقه کیفری نداشته، در یک نزاع به صورت آنی و هیجان ناشی از عصبانیت و خشم لحظه‌ای در سال ۹۳ مرتکب قتل شده و در زندان بسر می‌برد”.

وی افزود: “این جوان به اعدام محکوم شده بود اما از همان زمان اعلام حکم تلاش‌ها برای کسب رضایت خانواده مقتول از سوی مقام‌های قضایی و کارگروه جهادی بخشایش استان در جریان بود و در نهایت خانواده مقتول از اعدام این زندانی گذشته و او را بخشیدند”.

رهایی از اعدام یک زندانی در شهرستان رستم

به گزارش ایرنا، کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس از بخشش یک زندانی محکوم به اعدام در شهرستان رستم خبر داد.

وی ضمن اعلام این خبر گفت: “حدود ۱۴ سال پیش در شهرستان رستم در پی بروز اختلاف بین دو خانواده درگیری و نزاع رخ داده و نهایتاً در این میان جوانی با سلاح سرد به قتل می رسد”.

کاظم موسوی افزود: “با تشکیل پرونده و طی شدن مراحل قانونی و رسیدگی قضایی، نهایتاً رای اعدام علیه متهم پرونده صادر و مورد تائید دیوان عالی کشور قرار می‌گیرد”.

وی در ادامه تصریح کرد: “پس از آن شورای حل اختلاف رستم با همراهی خیرین و معتمدین محل با ورود به پرونده و برگزاری جلسات متعدد، زمینه ایجاد صلح و سازش و فصل خصومت را فراهم کرده و نهایتا منجر به رضایت اولیای دم و رهایی این زندانی از چوبه دار گردید”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید