خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان, سایر گروهها  >  کرونا و پرونده شورش در زندان اهواز: دستکم ۵ کشته و ده ها متهم

کرونا و پرونده شورش در زندان اهواز: دستکم ۵ کشته و ده ها متهم

خبرگزاری هرانا – در پی شورش در زندان شیبان اهواز در فروردین ماه امسال، بر اساس اسناد قضایی ۵ زندانی در جریان این اعتراضات کشته شدند گرچه برخی از منابع از تعداد بیشتری خبر می‌دهند. در این بین ده‌ها زندانی متهم به ایجاد شورش در زندان شده و ۳۰ تن از آنان با اتهامات جدی‌تری ازجمله تسبیب در قتل مواجه شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۳۰ تن از زندانیان شیبان اهواز در خصوص شورش در این زندان با اتهاماتی جدی مواجه شدند.

این اتهامات پس از این طرح شده است که شماری از زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز در تاریخ ۱۲ فروردین امسال دست به اعتراض زده و با نیروهای گارد زندان درگیر شدند.

این اعتراضات در پی شیوع ویروس کرونا و عدم تمهیدات ویژه سازمان زندان‌ها از جمله ضدعفونی کردن محیط زندان، اعطای مرخصی در بیشترین تعداد ممکن، اعطای بسته‌های بهداشتی از جمله ماسک و ژل‌های ضدعفونی کننده و همچنین انتقال زندانیان مشکوک به بیماری به قرنطینه، رخ داد.

در همین زمان شورش و درگیری‌های مشابهی در زندان‌های سپیدار اهواز، عادل آباد شیراز، زندان سقز، الوند همدان، مهاباد، تبریز، پارسیلون خرم‌آباد و الیگودرز نیز صورت گرفت.

سید مختار آلبوشوکه فرزند سید محمد، سید یابر آلبوشوکه فرزند محمد، امین حمیدان زاده فرزند حاچم، وحید آل محمودی، عزیز شریفی فرزند عادل، قاسم کعبی، علی مشعلی، ناصر زبیدی، ایمان سواری، حکیم بالدی، علی زهیری، علی جنادله فرزند عباس، مهدی خانی پور ، ماجد عبیات، حبیب شریفی، جاسم حیدری فرزند کاظم، علی رنگرزن، علی سازدار، جمیل کریمیان، فرید رومی، مرتضی امیری، وهاب بنی مالک، عباس خورشیدی، سید حسین حسینی، علی جرفی، علی مظلومی، کریم عچرش، علی حمادی، احمد عبیداوی و حسین نواصر به “۱. اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق جنجال و هیاهو- تسبیب در قتل ۴ نفر مرد مسلمان، ۲. مشارکت در جرایم ۱.تخریب و احراق عمدی اموال عمومی ۲. اخلال در نظم عمومی ۳. تسبیب قتل ۵ زندانی” متهم شده‌اند.

در ماده ۵۰۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، تسبیب اینگونه تعریف می شود؛ «تسبیب در جنایت آن است که کسی سبب تلف شدن یا مصدومیت دیگری را فراهم کند و خود مستقیماً مرتکب جنایت نشود به طوریکه در صورت فقدان رفتار او، جنایت حاصل نمی‌شد، مانند آنکه چاهی بکند و کسی در آن بیفتد و آسیب ببیند».

با توجه به این مفهوم به نظر میرسید دستگاه قضایی مسئولیت مرگ زندانیانی که در درگیری ها ولو به واسطه اقدام نیروهای ضدشورش جان باختند را بر عهده جمع زیادی از زندانیان که متهم به مشارکت در شورش شده اند می گذارد و آمر مستقیم قتل تحت تعقیب قرار نگرفته است.

این افراد به روند دادرسی پرونده خود اعتراض کرده و پرونده آنان به شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان باوی به ریاست قاضی منصور معتمدزاده منتقل شد. اکنون دادگاه با رد اعتراض آنان رای به ادامه روند دادرسی داده است.

همچنین مرتضی امیری، وهاب بنی مالک، عباس خورشیدی، سید حسین حسینی، علی جرفی، علی مظلومی و کریم عچرش که پیشتر توسط بازپرسی شعبه ۱ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان باوی به تودیع قرار وثیقه و علی حمادی، احمد عبیداوی و حسین نواصری به بازداشت موقت محکوم شدند و به این رای نیز اعتراض کردند. دادگاه با رد اعتراض آنان آرای پیشین را تایید کرده دستور به ادامه دادرسی داد.

هرانا فروردین امسال در گزارشی از انتقال سید یابر آلبوشوکه، سید مختار آلبوشوکه و جاسم حیدری به بازداشتگاه‌های نهادهای امنیتی و یا مکان‌های نامعلوم خبر داد. همچنین در جریان این اعتراضات دستکم ۸ زندانی به صورت جدی مجروح شدند. برخی از منابع منابع محلی تعداد کشته شدگان زندان سپیدار و شیبان اهواز را مجموعا ۱۵ تن گزارش کرده‌اند اسناد قضایی که در اختیار هرانا قرار گرفته است از کشته شدن ۵ نفر در زندان شیبان اهواز روایت می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید