خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان قم

اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان قم

خبرگزاری هرانا – طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۴ و ۱۵ مردادماه، حکم اعدام ۳ زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان قم به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام دو زندانی در زندان مرکزی قم به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانیان “ابوالفضل بیگ‌زاده” حدودا ۲۵ ساله و “روح‌الله سبزی” حدودا ۳۰ ساله عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “این دو زندانی اواخر سال ۸۷ به اتهام حمل بیش از ۱۰۰ کیلو موادمخدر از نوع شیشه و هرویین بازداشت شدند که این مواد زیر صندلی عقب ماشین جاسازی شده بود و خودشان گفته بودند ما از این مواد هیچ اطلاعی نداشتیم و کسی دیگر مواد را در ماشین جاساز کرده و مال ما نبوده است. اما دادگاه اظهارات هر دو را قبول نکرده و هر دو را به اعدام محکوم کرد”.

همچنین روز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه، حکم یک زندانی دیگر به نام “علی فرج‌نیا” در همین زندان به اجرا درآمد.

گفته می‌شود که این زندانی به اتهام «حمل ۹۰ کیلوگرم شیشه» بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید