خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اصناف, کارگران  >  دستکم ۸ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۸ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه ۱۹ مردادماه، کارگران نیشکر هفت تپه در پنجاه و ششمین روز از اعتصابشان در مقابل فرمانداری شهر شوش، دامداران شهرستان بهبهان در مقابل ساختمان اداره صنعت و معدن و تجارت این شهرستان، تعدادی از کارگران شرکت مپنا شاغل در پالایشگاه بید بلند ۲ بهبهان، گروهی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی کشور در مقابل ساختمان مجلس، شماری از معلمان خرید خدمت از استان‌های مختلف کشور در مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران و در کرمان مقابل ساختمان استانداری این شهر، کارگران شرکت هپکو اراک در محوطه این شرکت و گروهی از کارگران خدمات شهری خرمشهر در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ‍۱۹ مرداد، دامداران شهرستان بهبهان در مقابل ساختمان اداره صنعت و معدن و تجارت این شهرستان تجمع کردند.

این شهروندان در اعتراض به گرانی خوراک دام و ارزان بودن شیر و تلفات دام بر اثر گرما که تعداد زیادی از دامداران را تا مرز ورشکستگی برده است، دست به تجمع زدند.

به گفته یک منبع مطلع، پس از تجمع این شهروندان جلسه ای با حضور نمایندگان دامداری و ریاست اداره صنعت و معدن و تجارت بهبهان برگزار شد که در این جلسه قول مساعدت به مطالبات آنان داده شد.

تجمع کارگران شرکت مپنا

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،امروز یکشنبه ‍۱۹ مرداد ۱۳۹۹، تعدادی از کارگران در معرض اخراج شرکت مپنا در پالایشگاه بید بلند ۲ بهبهان، با برگزاری تجمع اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

این کارگران در اعتراض به رانت و لابی گری در بکارگیری نیروهای این شرکت دست به تجمع زدند.

تجمع آموزشیاران نهضت سوادآموزی

به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ‍۱۹ مرداد، آموزشیاران نهضت سوادآموزی در اعتراض به بازماندن از تبدیل وضعیت استخدامی، مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، معترضان گفتند: “همگی ما در آزمون ورود به دانشگاه فرهنگیان شرکت کردیم اما نمره لازم را به دست نیاوردیم. نیروهای حق‌التدریس پیش دبستانی بدون آزمون وارد دانشگاه فرهنگیان شدند؛ اما برای آموزشیاران چنین شرایطی وجود ندارد؛ این تبعیض محسوب می‌شود. این در حالی است که قرار بود پس از ۲ سال کار، در وزارت آموزش و پرورش استخدام شویم اما حالا پشت سد آزمون مانده‌ایم”.

آموزشیاران نهضت سوادآموزی، افزودند: “در شرایطی که تعدادی از شرکت‌کنندگان در آزمون به سبب ابتلا به کرونا و ضعف جسمی و تعداد زیادی هم به جهت اینکه قرار نبود آزمون برگزارشود، آمادگی کسب نمره لازم برای ورود به دانشگاه فرهنگیان را نداشتند، آزمون نمی‌تواند ملاکی خوبی برای ارزیابی صلاحیت استخدام به شکل پیمانی باشد”.

آموزشیاران نهضت سواد آموزی، افزودند: “۶ هزار نفر از آموزشیاران نهضت سوادآموزی نتوانستند در این آزمون نمره قبولی بیاورند که باتوجه به بالا رفتن سن‌شان در سال‌های آینده شانس استخدام شدن را از دست می‌دهند”.

تجمع معلمان خرید خدمت در تهران و کرمان

به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ‍۱۹ مرداد ۱۳۹۹، معلمان خرید خدمت از استان‌های مختلف کشور، مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

معترضان در مورد دلایل تجمع امروز گفتند: “اصلی‌ترین خواسته صنفی معلمان خرید خدمت، تبدیل وضعیت استخدامی است. سال‌هاست که نمایندگان مجلس در این مورد وعده می‌دهند؛ اما تاکنون موفق نشده‌اند که مسئولان وزارت آمورش و پرورش را برای استخدامی پیمانی معلمان خرید خدمت قانع کنند و این وزارتخانه هم ما را به رسمیت نمی‌شناسد”.

تعداد معلمان خرید خدمت، ۲۴ هزار نفر در سراسر کشور است که حقوق آنها از طریق بودجه عمومی، تامین اعتبار می‌شود. این گروه از معلمان بر تبدیل وضعیت استخدامی خود مصر هستند و با اشاره به تصمیم وزارت آموزش و پرورش برای استخدام ۲۷ هزار نفر از طریق آزمون استخدامی در سال ۹۹، اظهار داشتند: “اگر وزارت آموزش و پرورش قصد استخدام دارد؛ چرا از نیروهای بلاتکلیف خود استفاده نمی‌کند؟”

آنها افزودند: “معلمان خرید خدمت به صورت گسترده در خطر اخراج قرار دارند؛ چراکه امنیت شغلی ندارند. همچنین حقوق آنها در برخی از شهرستان به ۵۰۰ هزار تومان نمی‌رسد. اما در این شرایط هم کارفرمایان از اخراج دست نمی‌کشند آنهم به این بهانه که کلاس‌های درس مجازی شده‌اند. همکاران ما همچنین برای استخدام به صورت ساعتی تحت فشار هستند و تعدادی زیادی از آنها به صورت ساعتی استخدام شده‌اند”.

به اعتقاد معترضان، وزارت آموزش و پرورش شرایطی را فراهم کرده است، که حق معیشت و امنیت شغلی معلمان خرید خدمت به راحتی نقض شود: “بارها اعلام کردیم که قصد برگزاری تجمعات صنفی را نداریم و در بیانیه‌‌ای که در روزهای گذشته منتشر شد، تاکید کردیم که نمی‌خواهیم در شرایط شیوع کرونا، تجمعاتی برگزار کنیم تا سلامت خودمان را به خطر بی‌اندازیم و عده‌ای بهره‌برداری سیاسی از حرکت صنفی‌مان داشته باشند”.

آنها افزودند: “در این راستا، تجمعی که از پیش برنامه‌ریزی کرده بودیم را لغو کردیم اما حالا به این نتیجه رسیده‌ایم که وزارت آموزش و پرورش به تحرکات صنفی واکنشی نشان نمی‌دهد. در نتیجه تصمیم گرفتیم تجمع امروز را همزمان مقابل وزارت آموزش و پرورش و چند استانداری کشور برگزار کنیم”.

 در گزارشی دیگر، به نقل از کرمان نو، گروهی از معلمان خرید خدمت با مطالباتی مشابه در مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.

تجمع کارگران نیشکر هفت تپه

به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز یکشنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۹، کارگران نیشکر هفت تپه در پنجاه و ششمین روز از اعتصابشان با تجمع در مقابل فرمانداری شهر شوش خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

معترضان اهم مطالبات خود را پرداخت معوقات مزدی، رسیدگی به وضعیت شغلی، تعیین تکلیف شرکت، بازگشت به کار همکاران اخراج شده، ابطال واگذاری شرکت به بخش خصوصی و همچنین تمدید مهلت دفترچه‌های درمانی، عنوان کرده‌اند.

تجمع کارگران شرکت هپکو

به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ‍۱۹ مرداد ۱۳۹۹، کارگران شرکت هپکو اراک در محوطه این شرکت دست به تجمع زدند.

این کارگران می‌گویند: “تیم مدیریتی سازمان خصوصی‌سازی که اکنون یک سال است در شرکت مستقر شده، نتواسته شرکت را به بهروه‌وری و رونق برساند و همچنان تولید در این کارخانه صنعتی قدیمی متوقف است”.

کارگران هپکو ضمن ابراز نگرانی از آینده شرکت و واگذاری بخشی از سهام به‌جای دیون دولت به تامین اجتماعی می‌گویند: “هپکو از زمان واگذاری در اوایل دهه ۹۰، راه سقوط را با سرعت طی کرد؛ اکنون هیچ سفارش ساختی ندارد و حقوق کارگران با فروش اموال یا گرفتن وام پرداخت می‌شود کما اینکه همین الان دو ماه مطالبات مزدی کارگران پرداخت نشده است”.

امروز، تقریباً یک هفته است که کارگران هپکو در اعتراض به بلاتکلیفی، تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند.

تجمع کارگران شهرداری خرمشهر

به گزارش ایرنا، امروز یکشنبه ‍۱۹ مرداد، گروهی از کارگران خدمات شهری خرمشهر در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.

بر اساس این گزارش، ۵۷ نفر از کارگران خدمات شهری خرمشهر به دلیل پرداخت نشدن سه ماه حقوق و مزایای شغلی خود مقابل فرمانداری این شهر تجمع صنفی کرده و خواهان رسیدگی به مشکلات خود شدند.

به گفته یکی از این کارگران: “اکثر کارگران شهرداری در تامین هزینه‌های زندگی با مشکل روبه‌رو هستند و شهرداری خرمشهر حق بیمه هشت ماه کارگران خدمات شهری را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده و هم اینک این کارگران برای درمان نمی‌توانند از خدمات درمانی استفاده کنند”.

این کارگران گفتند: “در حال حاضر با این شرایط بد آب و هوایی و گرمای بالای ۵۰ درجه و با توجه به گرانی اجناس در بازار توان تامین معیشت خانواده‌های خود را ندارند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید