خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  جان “باران” تنها بچه شامپانزه ایران در خطر است

جان “باران” تنها بچه شامپانزه ایران در خطر است

خبرگزاری هرانا – شرایط نامطلوب نگهداری شامپانزه‌ها در قفس‌های باغ‌ وحش ارم، این شامپانزه‌ها را دچار خوی وحشی‌گری کرده و این امر منجر به کشته شدن تمامی بچه‌ شامپانزه‌ها توسط گروه آن ها طی ۱۹ سال گذشته شده است. “باران” تنها بچه‌ شامپانزه موجود در ایران است که در قفسی جداگانه و تحت مراقبت ویژه یک دامپزشک زندگی میکند؛ اما مدتی است که به دلیل بیمار شدن سرپرست خود شرایط سختی را سپری می‌کند، چرا که جدا شدن باران از سرپرستش می‌تواند منجر به بیماری و مرگ سریع او شود. در حالی که سرپرست “باران” نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد، باغ‌ وحش ارم با وجود نداشتن شرایط مناسب نگهداری اجازه خروج بچه‌ شامپانزه را نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از شهروند، “باران” تنها بچه شامپانزه موجود در ایران که به دلیل مشکلات جسمی، بیش از ۳ سال است تحت مراقبت ویژه یک دامپزشک زندگی می‌کند، این روزها شرایط سختی را سپری می‌کند.

بر اساس این گزارش،  دکتر ایمان معماریان، طی ۳ سال گذشته به‌صورت شبانه ‌روزی سرپرستی باران را برعهده داشته، اما این دامپزشک و تنها متخصص حیات وحش ایران مدتی است به بیماری دچار شده و نیازمند معاینه و مراقبت‌های پزشکی است.

صدیقه حسینی دهکردی، مادر دکتر معماریان ضمن ابراز نگرانی از شرایط جسمانی فرزندش گفت: “فرزندم با وجود بیماری حاضر شد در قفس بچه‌ شامپانزه زندگی کند. اما حالا که باید دوره نقاهت را در منزل بگذراند، اجازه نمی‌دهند مثل ماه‌های گذشته همراه باران باشد”.

گفتنی است باران به دلیل سن و سال اندک و شرایط فیزیکی خاص، امکان زندگی مستقل در قفس و جدا از سرپرست خود را ندارد. بچه‌ شامپانزه‌ها در حالت طبیعی باید بیش از ۵ سال را در کنار مادر خود بگذرانند. اما شرایط نامطلوب نگهداری شامپانزه‌ها در قفس‌های باغ‌ وحش ارم باعث شده که مادر “باران” و دیگر اعضای گروه شامپانزه‌ها دچار خوی وحشی‌گری شده و تمامی بچه‌ شامپانزه‌های گروه خود را طی ۱۹ سال گذشته به قتل برسانند.

“باران” تنها بچه‌ شامپانزه‌ای بوده که طی ۲ دهه اخیر و با وجود تولد نارس، به دلیل جدا شدن از گروه شامپانزه‌ها در همان روز اول، امکان ادامه حیات را پیدا کرد؛ اما صرفا مراقبت‌های ویژه دکتر معماریان بوده که این بچه‌ شامپانزه را تا ۳ سالگی زنده نگه داشته است.

ایرج جهانگیر، مدیر عامل اسبق ارم عنوان کرد: “از زمان تولد نارس باران (۲۸ اردیبهشت ۹۶) شاهد تمام ماجرا بودم. نه فقط من، که خبرنگاران هم از تولد یک بچه‌ شامپانزه پس از ۱۶ سال خوشحال شدند. آن زمان در حالی که کمترین امید را به زنده ماندن باران داشتیم، تلاش و محبت شبانه‌روزی دکتر ایمان معماریان معجزه خدا مبنی بر زنده ماندن این طفل بسیار کوچک شد. او به صورت داوطلبانه تمام هزینه‌های نگهداری باران را تقبل می‌کرد و می‌دانست که اگر به آن بچه کوچک کمک نکند، خواهد مرد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید