خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  ابلاغ کیفرخواست پرونده رضا اسلامی شهروند ایرانی-کانادایی و مدرس حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی

ابلاغ کیفرخواست پرونده رضا اسلامی شهروند ایرانی-کانادایی و مدرس حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی

خبرگزاری هرانا – کیفرخواست پرونده رضا اسلامی، شهروند دو تابعیتی ایرانی کانادائی و عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی به همراه ۱۴ متهم دیگر در تاریخ ۵ مرداد در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای اوین به وی ابلاغ شد. آقای اسلامی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت امسال توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. او نهایتا چندی پیش با پایان مراحل بازجویی به بند عمومی زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کیفرخواست پرونده رضا اسلامی، شهروند دو تابعیتی ایرانی کانادائی و عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی طی روزهای گذشته در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای اوین به وی ابلاغ شد.

این پرونده ۱۵ متهم داشته که از میان آنها ۱۴ تن از اتهام “همکاری با دول متخاصم خارجی” تبرئه شدند و پرونده آقای اسلامی نیز پس از صدور کیفرخواست به دادگاه ارجاع داده شده است. از میان این افراد پرونده یک نفر نیز از بابت اتهام “کشف حجاب در ترکیه” به دادسرای عمومی ارجاع داده شده است.

اتهام مطروحه علیه آقای اسلامی بر اساس تصمیم نهائی شعبه ۱ بازپرسی دادسرای اوین “همکاری با دول متخاصم خارجی (آمریکا) علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق مشارکت در برگزاری دوره‌های آموزشی حاکمیت قانون در کشور چک” عنوان شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای اسلامی در خصوص مصداق اتهام مطروحه علیه آقای اسلامی به هرانا گفت: «دادگاه در خصوص مصداق اتهام همکاری با دول متخاصم خارجی (آمریکا) علیه آقای اسلامی به برگزاری یک دوره آموزشی ۵ روزه حقوق در کشور جمهوری چک استناد کرده است. این دوره توسط یک نهاد آکادمیک برای ۱۵ نفر از دانشجویان برگزار شده که حامی مالی و اسپانسر این دوره یک ان‌جی‌او و سازمان غیردولتی و مردم نهاد آمریکایی بوده و ارتباطات ایشان در هیچ مقطعی کوچک‌ترین ارتباطی با هیچ فردی از دولت آمریکا نبوده است. ضابطان پرونده معتقدند که این ان‌جی‌او با یکی از نهادهای دولتی امریکا رابطه داشته و آقای اسلامی گفته‌اند “در صورت صحت این موضوع هم کاملا از آن بی‌خبر بوده و شخصا هیچ‌گونه ارتباط با هیچ نهاد دولتی در هیچ سطحی نداشته‌ام. جرم انتسابی کاملا واهی و بی اساس است. نه عنصر مادی جرم که ارتباط باشد وجود دارد و نه عنصر معنوی جرم که قصد ارتباط باشد وجود دارد.»

رضا اسلامی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۹۹ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. پس از بازداشت دفتر آقای اسلامی در دانشکده حقوق مورد بازرسی قرار گرفته و شماری از وسایل شخصی وی ازجمله تلفن همراه و لپ تاپ او ضبط شدند. او نهایتا چندی پیش با پایان مراحل بازجویی به بند عمومی زندان اوین منتقل شده است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه روز سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت خبر بازداشت این استاد دانشگاه را تایید کرد. آقای اسماعیلی امروز در جریان نشست خبری خود، در پاسخ به سوالی درباره دستگیری یکی از اساتید در دانشگاه شهید بهشتی مدعی شد: «دستگیری در دانشگاه انجام نشده و حضور ضابطین در دانشگاه برای این بود که بعد از بازداشت فرد در بازجویی خودش اقرار و اعتراف کرده که بخشی از اسناد مجرمانه او در اتاق کارش و دانشگاه در لپ تاپ وی نگهداری می‌شود؛ رفتند و این اسناد را از اتاق وی برداشتند وقتی فرد ادعا می کند اسناد مجرمانه در اتاقش است باید آنرا برداریم؛ یا برای خنثی سازی بمب هم نباید مراجعه کنیم؟!»

رضا اسلامی، فرزند غلام علی، متولد ۱۳۴۲، متاهل، پدر ۲ فرزند، اهل و ساکن تهران و شهروند دو تابعیتی ایرانی کانادائی است. آقای اسلامی دارای مدرک دکترای حقوق از دانشگاه مک گیل کانادا و یکی از اساتید رشته حقوق بشر و حقوق محیط زیست در دانشگاه شهید بهشتی است.

 آقای اسلامی دارای بیش از ۷۰ مقاله داخلی و بین‌المللی در زمینه حقوق بشر است. وی همچنین تاکنون موفق به تالیف و ترجمه بیش از ۱۰ کتاب در زمینه حقوق بشر شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید