خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان همدان

اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان همدان

خبرگزاری هرانا – طی هفته گذشته، حکم اعدام سه زندانی در زندان همدان به اجرا در آمد. این افراد پیشتر توسط دادگاه کیفری همدان، از بابت اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، طی هفته گذشته، حکم اعدام ۳ زندانی متهم به تجاوز در زندان همدان اجرا شد.

در این گزارش آمده است، چند سال پیش دختری جوان نزد مأموران پلیس همدان رفت و مدعی شد: “من از مدتی قبل با مرد جوانی رابطه کاری داشتم و برایش کار می‌کردم. چند روز قبل او به بهانه انجام کاری مرا به خانه‌ای دعوت کرد اما وقتی به آنجا رفتم، با ۲ نفر از دوستانش تماس گرفت و آنها نیز به آن خانه آمدند و همگی به‌زور به من تجاوز کردند”.

در ادامه مشخص شد که دختر جوان در جریان این ماجرا باردار شده، اما در نهایت جنین‌اش را سقط کرده است.

با شکایت این دختر، پرونده‌ای در اداره آگاهی تشکیل شد و قاضی پرونده، دستور بازداشت متهمان را صادر کرد. هر ۳ مرد جوان توسط پلیس بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، سپس پرونده در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفت و بررسی‌های انجام شده روی جنین سقط شده و آزمایش‌های تخصصی نشان داد که گفته‌های دختر جوان صحت دارد و او توسط متهمان، مورد تجاوز قرار گرفته است.

رسیدگی قضایی به این پرونده ادامه داشت و هربار که متهمان برای بازجویی و تحقیق به دادگاه منتقل می‌شدند، بر بی‌گناهی خود اصرار داشتند. این پرونده در اختیار تشخیص هویت ناجا قرار گرفت تا این بار کارشناسان متخصص تشخیص هویت تهران شکایت دختر جوان را بررسی کنند.

این سه متهم در نهایت با حکم قضات دادگاه کیفری همدان از بابت اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شدند. این حکم در دیوان عالی کشور نیز تایید شد و حکم اعدام این سه زندانی، برای اجرا به شعبه اجرای احکام دادسرای همدان ارسال شد.

در نهایت هفته گذشته حکم اعدام آنها در زندان همدان به اجرا درآمد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

تصویر سه زندانی اعدام شده در همدان

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید