خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی چالدران

مرگ یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی چالدران

خبرگزاری هرانا – امروز جمعه ۱۰ مرداد، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان چالدران واقع در استان آذربایجان غربی، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان چالدران به سمت گروهی از کولبران، یک کولبر جان خود را از دست داد.

در این گزارش، هویت این کولبر “رضا پوراسماعیل” اهل روستای “خضرلو” از توابع چالدران عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، این شهروند بدون اخطار قبلی و به ظن حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی نیروهای نظامی قرار گرفته است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

رضا پوراسماعیل

رضا پوراسماعیل

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید