خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم شلاق برای یک متهم در تهران

صدور حکم شلاق برای یک متهم در تهران

خبرگزاری هرانا – یک متهم در تهران در کنار سایر مجازات‌ها به تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد. این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از رکنا، یک متهم در تهران در کنار سایر مجازات‌ها به تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از اسفند ماه سال ۹۶ به دنبال شکایت یک مرد برج ساز آغاز شد.

وی که به پلیس آگاهی رفته بود در تشریح شکایتش گفت: “من برج ساز هستم و دیروز صبح می‌خواستم از خانه‌ام خارج شوم که سه مرد جوان که خودشان را مامور پلیس معرفی کرده بودند جلوی راهم را گرفتند. آنها که دستبند و افشانه اشک آور همراه داشتند گفتند حکم جلب مرا گرفته‌اند. من مقاومت کردم اما آنها به زور مرا سوار یک ون کردند و به حاشیه تهران بردند. ماموران قلابی کارت شناسایی و کارت عابر بانکم را از من گرفتند و ۱۸ میلیون تومان پول برداشت کردند. آنها ۵ میلیون دلار از من پول خواستند”.

با تکمیل تحقیقات پلیسی و از طریق شماره پلاک ونی که مرد برج ساز به پلیس ارائه داده بود سه متهم ردیابی و بازداشت شدند و در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستادند.

متهمان ادعا کردند از سوی مرد ناشناسی به نام حاجی برای آدم ربایی دستور داشته اند.

یکی از آنها گفت: “من و دو همدستم هرگز حاجی را ندیده ایم. او با شماره تلفنی ناشناس با ما تماس گرفت و در ازای پرداخت پول از ما خواست تا مرد برج ساز را بدزدیم”.

در حالی که سه متهم مدعی بودند هیچ نشانی از حاجی ندارند پرونده برای تکمیل تحقیقات بار دیگر به پلیس آگاهی برگردانده شد.

با تکمیل تحقیقات و بررسی شماره تلفن هایی که سه آدم ربا مدعی بودند حاجی با آنها تماس داشته یک مرد میانسال ردیابی و بازداشت و در این میان فاش شد وی قبلاً نیز مدیرعامل سه شرکت معتبر را به همین شیوه ربوده بود.

با شناسایی سه شاکی دیگر پرونده آنها به تشریح شکایت هایشان پرداختند و گفتند در دام سه مامور قلابی گرفتار شده بودند.

با افشای ۴ فقره آدم‌ربایی، پرونده ها تجمیع و چهار متهم دیگر از جمله مردی به نام اصغر که همدستانش او را به نام حاجی می شناختند دستگیر شدند. هفت متهم به اتهام مشارکت در آدم ربایی، ضرب و جرح، غصب عنوان، استفاده از اسناد جعلی در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستادند.

در جلسه دادگاه پس درخواست اشد مجازات از طرف شاکیان و دفاعیات متهمین، قضات با توجه به مدرک های موجود در پرونده اصغر را به ۱۵ سال زندان، ۲ سال تبعید به خاش و ۵۰ ضربه شلاق محکوم کردند.

سه همدست وی نیز هر کدام به ۳ سال زندان محکوم شدند و سه متهم دیگر پرونده از اتهام آدم ربایی تبرئه شدند.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید