خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  تداوم اعتصاب غذا؛ گزارشی از آخرین وضعیت زرتشت احمدی راغب

تداوم اعتصاب غذا؛ گزارشی از آخرین وضعیت زرتشت احمدی راغب

خبرگزاری هرانا – زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی محبوس در زندان تهران بزرگ امروز دوشنبه ۶ مرداد باگذشت ۴۳ روز از اعتصاب غذا با افت فشار خون، کاهش وزن و ضعف جسمانی شدید مواجه است. مسئولان زندان تاکنون به درخواست های آقای احمدی راغب بی توجه بوده‌اند. وی روز دوشنبه ۲۶ خردادماه پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار جهت تحمل حبس بازداشت و اقدام به اعتصاب غذا کرد. بازداشت این فعال مدنی در حالی صورت گرفت که وی پیشتر در این خصوص درخواست تجدیدنظرخواهی کرده و با گذشت ۳ سال به درخواست او پاسخی داده نشد. زرتشت احمدی راغب در اردیبهشت ۹۶ توسط دادگاه انقلاب شهریار به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۹، زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی محبوس در زندان تهران بزرگ باگذشت ۴۳ روز از اعتصاب غذا با افت فشار خون، کاهش وزن و ضعف جسمانی شدید مواجه است.

مسئولان زندان تاکنون به درخواست های آقای احمدی راغب بی توجه بوده‌اند.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای احمدی راغب به هرانا گفت: “آقای احمدی راغب با ضعف قوای جسمانی شدیدی مواجه شده اما سعی می‌کند با اضافه کردن نمک به آب از افت فشار خون خود جلوگیری کند. مسئولان زندان به او پیشنهاد داده‌اند که اعتصاب خود را بشکند تا در عوض چند ماه بعد به مرخصی پایان حبس فرستاده شود و مدتی از حبسش بخشیده شود و یا شاید مورد عفو قرار بگیرد. اما زرتشت احمدی راغب با رد این پیشنهادها حاضر نشده به اعتصاب خود پایان دهد”.

زرتشت احمدی راغب در تاریخ ۲۶ خرداد ۹۹ پس از حضور در شعبه ۴ واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار جهت تحمل حبس بازداشت شد. وی از زمان بازداشت و در اعتراض به عدم رعایت روند قانونی در پرونده خود و پرونده‌سازی ‌های مکرر نهادهای امنیتی علیه وی اعتصاب غذا کرد.

آقای احمدی راغب پیشتر طی ابلاغیه ای که در تاریخ ۲۳ خردادماه ۹۹ صادر و به صورت الکترونیک به وی ابلاغ شد، به او گفته شد که ظرف ۱۰ روز از زمان ابلاغ خود را به شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار معرفی کند.

احضار آقای احمدی راغب جهت تحمل حبس از بابت این پرونده در حالی صورت گرفت که وی پیشتر در این خصوص درخواست تجدیدنظرخواهی کرده بود و با گذشت ۳ سال به درخواست او پاسخی داده نشد. زرتشت احمدی راغب پیشتر در تاریخ ۲۳ آبان ۹۵ در منزل شخصی خود در شهریار توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. آقای احمدی راغب در تاریخ ۲۳ آذرماه به سالن ۱ بند ۴ زندان اوین منتقل شده و نهایتا در تاریخ ۱۹ دیماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. او نهایتا در اردیبهشت ۹۶ توسط دادگاه انقلاب شهریار به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

او پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

زرتشت احمدی راغب، آتش نشانی است که پس از ۱۷ سال سابقه کار به دلیل فعالیت های مدنی و منتقدانه از کار اخراج شده است.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید