خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام از زندان ارومیه آزاد شد

کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام از زندان ارومیه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام پس از تحمل ۶ سال حبس از زندان ارومیه آزاد شد. او صبح روز شنبه ۲۸ تیرماه از زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از بی بی سی فارسی، کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام پس از ۶ سال از زندان ارومیه آزاد شد.

بر اساس این گزارش صالح نیکبخت که وکالت کمال رمضان را بر عهده داشت می‌گوید هویت او به دلیل تشابه اسمی با شخص دیگری به نام کمال سور اشتباه گرفته شده بود. در نهایت با توجه به بررسی‌های سازمان اطلاعات سپاه، کمال حسن رمضان بعد از شش سال از زندان ارومیه آزاد شد.

او امروز به دمشق می‌رسد و خانواده‌‌اش می‌گویند در راه کردستان سوریه است.

صبح روز شنبه ۲۸ تیرماه ۱۳۹۹، کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام از زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده بود.

آقای حسن رمضان پیش از آن نیز چند بار طی سال گذشته به بازداشتگاه‌های امنیتی منتقل و پس از مدتی به زندان بازگردانده شده بود. این زندانی همچنین در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۷ به همراه سه زندانی سیاسی دیگر جهت تشکیل پرونده و تفهیم اتهام‌های جدید به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی ارومیه منتقل شد. این پرونده با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت این زندانیان در اعتصابات زندان تشکیل شد.

کمال حسن رمضان، ۳۳ ساله از اهالی شهر سریکانی از مناطق کردستان سوریه پیشتر در تیرماه سال ۱۳۹۳ در نزدیکی شهر ارومیه توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد منتقل شده بود و چهار ماه در بازداشتگاه سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به اتهام محاربه مورد بازجویی قرار گرفت. بعدها ماموران امنیتی وی را به شعبه یک بازپرسی دادگاه انقلاب ارومیه منتقل کرده و بعد از تفهیم اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام» به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. وی چندین بار برای همکاری و گرفتن اعترافات تلویزیونی تحت فشار و شکنجه قرار گرفت و روز شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ در شعبه‌ی ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست «قاضی شیخلو» به ۱۰ سال و یک روز حبس محکوم شد.

آقای حسن رمضان با وجود صدور حکم، مجددا در سال ۱۳۹۵ در خصوص قتل یکی از اعضای بومی سپاه ارومیه که ده سال پیش صورت گرفته و این زندانی، آن زمان در خاک ایران نبوده، مورد بازجویی قرار گرفت و نهایتا روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ به صورت غیابی توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب این شهرستان به اعدام محکوم شد. این حکم مدتی بعد توسط دیوان عالی کشور تایید و قطعی شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید