خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  آزادی فرید خورشیدی و سالار طاهرافشار با تودیع قرار/ تداوم بازداشت ۷ شهروند دیگر

آزادی فرید خورشیدی و سالار طاهرافشار با تودیع قرار/ تداوم بازداشت ۷ شهروند دیگر

خبرگزاری هرانا – فرید خورشیدی و سالار طاهرافشار، فعالان ترک (آذربایجانی) روز سه‌شنبه ۳۱ تیر با تودیع قرار از زندان ارومیه آزاد شدند. روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه تجمعی اعتراضی در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه در مقابل ساختمان کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز و همچنین تجمعاتی مشابه در تهران و ارومیه صورت گرفت. در پی برگزاری این تجمعات شماری از شهروندان بازداشت و تعدادی در پی احضار به نهادهای امنیتی بازداشت شدند. از میان بازداشت شدگان مقصود فضلی چیمن زمین، رحیم ساسانیان، حکیمه احمدی، سعدالله ساسانیان، یاسمین ظفری، شیوا مجرد و حمید جباری کماکان در زندان‌های تبریز، ارومیه و اوین در بازداشت بسر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹، فرید خورشیدی و سالار طاهرافشار، فعالان ترک (آذربایجانی) با تودیع قرار از زندان ارومیه آزاد شدند.

آزادی این شهروندان با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است. ‌گفته می‌شود که این فعالین با اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشویش اذهان عمومی در جهت برهم زدن امنیت ملی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته‌اند.

فرید خورشیدی، دانشجوی رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه ارومیه است.

این شهروندان پیشتر در تاریخ ۲۶ تیرماه پس از احضار به نهادهای امنیتی در ارومیه بازداشت  و نهایتا به زندان ارومیه منتقل شدند.

روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹، در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه تجمعی اعتراضی در مقابل ساختمان کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز و همچنین تجمعاتی مشابه در تهران و ارومیه صورت گرفت.

در پی برگزاری این تجمعات شماری از شهروندان بازداشت و تعدادی در پی احضار به نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

از میان بازداشت شدگان مقصود فضلی چیمن زمین، رحیم ساسانیان، حکیمه احمدی، سعدالله ساسانیان، یاسمین ظفری، شیوا مجرد و حمید جباری کماکان در زندان‌های تبریز، ارومیه و اوین در بازداشت بسر می‌برند.

پیشتر نیز رسول رضوی در تبریز، سهند بهنمون و سعید بهنمون در ارومیه، حسین شهیدی، هادی علیشی و یعقوب مجیدی در تهران آزاد شدند.

گزارش شده که برخی از شهروندان بازداشت شده در بازداشتگاه پلیس امنیت و بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه (۹ پله) توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

از میان این افراد “سالار طاهر افشار، رحیم ساسانیان، حکیمه احمدی، سعدالله ساسانیان و رسول رضوی” پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود سابقه بازداشت و یا محکومیت دارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید