خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت سکینه پروانه در بند زنان زندان اوین

گزارشی از آخرین وضعیت سکینه پروانه در بند زنان زندان اوین

خبرگزاری هرانا – سکینه پروانه، زندانی سیاسی اواسط تیرماه امسال از زندان قرچک ورامین به بند زنان زندان اوین منتقل شد. خانم پروانه اوایل خرداد امسال توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. پیام درفشان، وکیل مدافع وی از تاریخ  ۱۹ خرداد امسال در بازداشت بسر می‌برد و مشخص نیست بدون داشتن وکیل چه کسی پیگیر پرونده و دفاع از خانم پروانه در مرحله تجدیدنظر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سکینه پروانه، زندانی سیاسی اواسط تیرماه امسال از زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی که از تاریخ ۲۹ خردادماه با طرح خواسته توقف آزار و اذیت خانواده خود و در اعتراض به آزار و اذیت خود در دوره بازداشت، اعتصاب غذا کرده بود، پس از انتقال به زندان اوین به اعتصاب خود پایان داد.

سکینه پروانه در نیمه دوم سال ۹۸ توسط نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و پس از یک هفته نگهداری در بازداشتگاهی در مریوان و ۳ روز در سنندج، به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تهران موسوم به بند ۲_الف زندان اوین منتقل شد. خانم پروانه پس از چند روز به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و سپس اوایل اسفند ۹۹ به بند زنان زندان اوین منتقل شد. خانم پروانه فروردین امسال در پی شعارنویسی در زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. انتقال خانم پروانه به زندان قرچک همراه با توهین و ضرب و شتم بوده است. وی به مدت چهار روز با دستبند و پابند در سلول انفرادی این زندان نگهداری شده و سپس به بیمارستان روان‌درمانی امین‌آباد در تهران منتقل و پس از ۲۵ روز به بند قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شد.

خانم پروانه نهایتا توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام “عضویت در گروه یا دستجات معاند نظام با هدف بر هم زدن امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و از باب مجازات تکمیلی به ۲ سال ممنوعیت از عضویت در دستجات سیاسی محکوم شد. گفته می شود که پرونده دیگری نیز همچنان برای خانم پروانه مفتوح است.

از سوی دیگر پیام درفشان وکیل مدافع سکینه پروانه نیز از تاریخ  ۱۹ خردادماه امسال در بازداشت بسر می‌برد و در حال حاضر هیچ وکیلی برای پیگیری پرونده وکالت او را بر عهده ندارد. از این رو مشخص نیست بدون داشتن وکیل چه کسی پیگیر پرونده و دفاع از خانم پروانه در مرحله تجدیدنظر خواهد بود.

سکینه پروانه پیشتر طی یادداشتی که توسط هرانا منتشر شد، روند بازداشت و آخرین وضعیت خود را شرح داد. خانم پروانه در بخشی از یادداشت خود گفته بود: «من به عنوان یک شهروند حتی از داشتن وکیل مدافع نیز محروم شدم و وکیل من آقای پیام درفشان نیز اخیرا بازداشت شده است.»

سکینه پروانه، فرزند حسن، متولد ۱۳۶۷ از کردهای کرمانج اهل استان خراسان رضوی است.

هرانا پیشتر در تاریخ ۱۵ تیرماه امسال در گزارشی به شرح وضعیت بند زنان زندان اوین، معرفی زندانیان ساکن این بند و ارائه نقشه طبقات مختلف این بند جهت آشنایی بیشتر با این محل پرداخت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید