خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر بر اثر شلیک نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی چالدران و بانه

زخمی شدن دو کولبر بر اثر شلیک نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی چالدران و بانه

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۳۰ تیرماه دو کولبر در مناطق مرزی چالدارن و بانه هدف شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی قرار گرفته و زخمی شدند. این کولبران در حال حاضر تحت مراقبت های پزشکی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کُردپا،روز دوشنبه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۹، یک کولبر به نام “ویسی حسین‌‌نژاد” اهل روستای “سگریک” از توابع چالدران هدف تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی قرار گرفت و زخمی شد.

بر اساس این گزارش، این کولبر جهت مداوا به مراکز درمانی شهر “وان” ترکیه منتقل شده و در حال حاضر تحت مراقبت های پزشکی قرار دارد.

ویسی حسین‌نژاد متأهل و پدر سه فرزند است.

بر اساس خبری دیگر، همان روز یک کولبر دیگر به نام “میکائیل خسروی” اهل بوکان در مناطق مرزی بانه بر اثر شلیک نیروهای مرزبانی به شدت زخمی شده است.

این کولبر جهت مداوا به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی بانه منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید