خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  دستکم ۱ زندانی در زندان ارومیه اعدام شد

دستکم ۱ زندانی در زندان ارومیه اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز دوشنبه ۳۰ تیرماه، حکم اعدام دستکم ۱ زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان ارومیه به اجرا درآمد. یک زندانی نیز با اخذ مهلت یک ماهه از اولیای دم به بند بازگشت. این دو زندانی روز گذشته همراه با یک زندانی دیگر جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بودند. وضعیت دیگر زندانی منتقل شده کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۹، دستکم ۱ زندانی در زندان ارومیه اعدام شد.

هویت زندانی اعدام شده “اسد کشاورز، ۴۵ ساله متاهل از بند ۱-۲ زندان ارومیه” توسط هرانا احراز شده است.

اسد کشاورز حدود ۲۰ سال پیش از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

یک زندانی نیز با اخذ مهلت یک ماهه از اولیای دم به بند بازگشت و در صورتی نتواند ظرف این مدتی رضایت خانواده مقتول را جلب کند، حکم وی در زمان تعیین شده اجرا خواهد شد.

هویت این زندانی “بیت الله مطلبی، متاهل، از بند مشاوره زندان ارومیه” توسط هرانا احراز شده است.

بیت الله مطلبی حدود ۱۰ پیش از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

هرانا روز یکشنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۹ در گزارشی از انتقال این دو زندانی  همراه با یک زندانی دیگر جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه خبر داده بود.

وضعیت دیگر زندانی منتقل شده که از بند جوانان زندان ارومیه جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده بود، کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

اعدام آقای کشاورز تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید