خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۴۷ واقعه محیط زیستی ایران است که در روزهای اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده اند. بر اساس این گزارش در یک هفته اخیر ۳۸ شکارچی غیرقانونی بازداشت شدند، ۵ قاچاقچی چوب به مراجع قضائی معرفی شدند و مقامات استانی از بازداشت ۸۲ شکارچی متخلف از ابتدای سال جاری تاکنون در خراسان جنوبی و بازداشت گروهی از متخلفان قطع و قاچاق درختان بلوط در استان چهارمحال و بختیاری خبر دادند. دو متخلف شکار در بوشهر و یک کشاورز در مهدی‌شهر که به دلیل عدم فنس کشی در اطراف استخر کشاورزی باعث تلف شدن هشت قلاده روباه شده بود،به جزای نقدی محکوم شدند. رئیس اداره حفاظت محیط زیست بجستان نیز گفت که طی سه ماه اول سال ۹۹، یازده شکارچی متخلف به جزای نقدی محکوم شدند. از سوی دیگر بر اساس گزارشات منابع رسمی فرسودگی کامیون‌های کشور ۳۰ درصد اعلام شد، مسئله ای که تاثیر مستقیم بر آلودگی هوا می گذارد. در همین ایام در سایه فقدان تجهیزات اطفای حریق و بی توجهی مسئولان بیش از ۲۵۵۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های استان‌های خراسان شمالی، بوشهر، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، قم، فارس، خوزستان و ایلام طعمه حریق شد. در حوزه تولید پسماند، دو متخلف در اردبیل، یک شرکت پتروشیمی در ماهشهر با تشکیل پرونده قضایی به دادگاه معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از سویی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید حجم آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیست

یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها،حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقی می‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.

طی هفته‌ای که گذشت، با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، دستکم ۳۸ شکارچی  و صیاد متخلف که حاصل جمع آوری ۲۲ گزارش منابع رسمی است، در استان های کرمان، بوشهر، لرستان، سمنان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، قم، خوزستان، اردبیل، گیلان، ایلام، همدان و زنجان بازداشت و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.

از سوی دیگر رئیس اداره یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از بازداشت ۸۲ شکارچی متخلف از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: “تعداد ۲۳ نفر نیز قبل از انجام شکار غیر مجاز و در حین شروع به شکار بازداشت شدند”.

بر اساس گزارشات منابع رسمی ۴ نفر در گیلان و ۱ نفر در سمنان که از متخلفان قطع و قاچاق چوب بودند با تلاش جنگل بانان بازداشت شدند. همچنین مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از بازداشت گروهی از متخلفان قطع و قاچاق درختان بلوط در این استان خبر داد.

در هفته ای که گذشت یک کشاورز در مهدی‌شهر به دلیل عدم فنس کشی در اطراف استخر کشاورزی باعث تلف شدن هشت قلاده روباه شد. این فرد متخلف از بابت ضرر و زیان به محیط زیست به جزای نقدی محکوم شد.

تعدادی از شهروندان در روستای هفت ‌چشمه از توابع مشگین‌ شهر واقع در استان اردبیل، نیز یک قلاده خرس قهوه‌ای را که به باغات آن‌ها نزدیک شده بود، با سنگ و چوب زخمی و سپس زجرکش کردند. به گفته رییس اداره محیط زیست مشگین ‌شهر هویت فردی که با تراکتور چندین بار از روی خرس عبور کرده بود شناسایی و با شکایت این اداره پرونده‌ای در این رابطه در مراجع قضایی تشکیل شد.

در همین حوزه، رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه واقع در استان بوشهر، از محکومیت دو شکارچی متخلف که مرتکب کشتار ۱۷ سر خرگوش شده بودند، به پرداخت ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان جزای نقدی خبر داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بجستان نیز گفت: “طی سه ماه اول سال ۹۹، یازده شکارچیان فاقد مجوز در عرصه‌های محیط زیست و مناطق حفاظت شده این شهرستان به ۶۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شدند.

حق تنفس و هوای پاک

بر اساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پر شماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد.

طی هفته ای که گذشت هوای شهرهای اصفهان، قم و تهران برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان) ناسالم اعلام شد.

استفاده از کاروان حمل و نقل شهری و باربری یکی از فاکتورهای اصلی جلوگیری از آلودگی هوا است، با این حال به تازگی خبرگزاری مهر از فرسودگی ۳۰ درصد از کامیون‌های کشور خبر داد و نوشت: “حدود یک میلیون و ۹۵۰ هزار کامیون در کشور وجود دارد و از این تعداد ۵۷۶ هزار و ۵۵ کامیون درون شهری و برون شهری از جمع کل ناوگان کشور، فرسوده بوده که حدود ۳۰ درصد ناوگان را تشکیل می‌دهند. ششم خرداد ماه امسال طرح نوسازی ناوگان جاده‌ای کلید خورد که بر اساس این طرح قرار بود در مرحله اول، ۵۳ هزار دستگاه کامیون بالای ۴۰ سال با کامیون کارکرده با عمر حداکثر ۳ سال از تولیدکنندگان معتبر اروپایی، کره‌ای یا ژاپنی نوسازی شود اما علی رغم گذشت ۴۸ روز از آغاز این طرح، تا کنون حتی یک دستگاه از این خودروها هم وارد نشده است”.

تورج همتی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با بیان اینکه آلایندگی هوای ناشی از فعالیت واحدهای تولید ایزوگام مستقر در جاده مشهد به کلات موجب ایجاد مشکلات بهداشتی و تهدید سلامت عمومی شهروندان از جمله ساکنان شهرک مهرگان شده است، از صدور اخطار برای ۱۸ واحد آلاینده تولید ایزوگام، خبر داد.

بر اساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پر شماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل که علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد. به طور کلی جنگل‌ها در نتیجه عمل کربن گیری مرتباً گاز کربنیک هوا را که در اثر تنفس موجودات زنده و فعل و انفعالات شیمیایی و آلودگی های محیط زیست وارد هوا می‌شود جذب کرده و گاز اکسیژن را پس می‌دهد. از این رو می‌بایست مورد توجه ویژه ای قرار گیرند.

در هفته ای که گذشت منابع رسمی اعلام کردند که بیش از ۲۵۵۰ هکتار از جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور در حاشیه‌های زاگرس و در استان‌های خراسان شمالی، بوشهر، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، قم، فارس، خوزستان و ایلام طعمه آتش شد. آتشی که در فقدان تجهیزات اطفای حریق حتی به مناطق حفاظت ‌شده نیز گسترش پیدا کرده و فعالان زیست‌محیطی بارها از بی‌توجهی مقام‌های دولتی انتقاد کرده‌اند.

بحران پسماند

از گزارشاتی که در این راستا طی یک هفته گذشته منتشر شده می‌توان به عدم وجود سایت جامع زباله و مرکز پسماند در شهرستان صنعتی پارسیان واقع در استان هرمزگان اشاره کرد. خبرگزاری تسنیم به نقل از یکی از اهالی این شهرستان نوشت: “محل دفن زباله در شهر پارسیان در نزدیکی روستاهای ساحلی قرار دارد که مشکلاتی را برای ساحل نشینان بوجود آورده است. اگر جمع‌آوری پسماندهای شهری خوب مدیریت نشود به یک معضل زیست محیطی تبدیل می‌شود و لازمه زندگی سالم هم محیط زیست سالم است.”

در خبری دیگر فریبا رضایی، مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: “امروزه استفاده بی رویه از پلاستیک به یک رفتار تبدیل شده است که ریشه آن به نبود آگاهی و ساز و کارهای مناسبت برای تفکیک زباله باز می‌گردد و اگر پلاستیک‌های قابل بازیافت جمع‌آوری شده و در چرخه بازیافت قرار گیرند از حجم میزان زباله‌های پلاستیکی رها شده در طبیعت کاسته می‌شود و به اینگونه به چرخه تولید باز خواهند گشت. تفکیک از مبدا موضوع مورد غفلت مسئولان و شهرداری‌ها است که باعث شده پسماندهای پلاستیکی در مخلوطی با سایر پسماندها جمع‌آوری یا از طریق روان آب‌های سطحی به اراضی کشاورزی برسند که اگر به این موضوع توجه شود و تلاش‌هایی برای اجرای طرح‌های تفکیک از زباله در دستور کار قرار گیرد معضل زباله و آلودگی آن به حداقل می‌رسد”.

از سوی دیگر رییس حفاظت محیط زیست اهواز با بیان اینکه ۲ پرونده علیه شهرداری اهواز در مراجع قضایی در زمینه محل دفن پسماند این کلانشهر مطرح شده که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و در انتظار صدور رای است، گفت: “هم اکنون زباله‌ها به صورت غیربهداشتی در سایت دفن زباله شهرداری اهواز روی هم تلنبار می‌شود و خاکریزی روی آن نیز همیشگی نیست. به همین دلیل آتش سوزی در سایت دفن زباله شهرداری اهواز در نزدیکی روستای صفیره به وجود آمد که از حدود یک ماه پیش شعله‌ور شده بود. این آتش حدود یک هفته پیش خاموش شده اما دود ناشی از این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد. زباله‌ها در این محل انباشته شده و هر آن امکان آتش سوزی مجدد وجود دارد بنابراین تا زمانی که یک کار اساسی انجام نشود، وضع به همین منوال خواهد بود”.

همچنین رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردبیل نیز گفت: “دو نفر از متخلفان آبیاری مزارع با پساب تصفیه خانه فاضلاب شهری اردبیل با تشکیل پرونده قضایی به دادگاه معرفی شدند”.

از دیگر اخبار محیطی زیستی این هفته می‌توان به غیر استاندارد بودن صنایع آلاینده و تهدید کننده آب و محیط زیست استان سمنان، معرفی یک شرکت پتروشیمی در ماهشهر به دادگاه به دلیل آلایندگی زیست محیطی و نابودی تنوع زیستی منطقه “بیت‌کوصر” خوزستان به دلیل مالچ پاشی غیر اصولی اشاره کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید