خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹, 25th of July 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۴/۲۵ ساعت ۱۹:۱۵:۲۱

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان قزوین اعدام شد

یک زندانی در زندان قزوین اعدام شد

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۲۴ تیر ماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود، در زندان قزوین به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز سه‌شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان قزوین اعدام شد.

در این گزارش، هویت این زندانی “علی طاووسی” حدودا ۳۵ ساله عنوان شده است.

به گفته یک منبع مطلع: “علی طاووسی از چهار سال پیش به اتهام قتل در زندان بود. او به خاطر اختلافات مالی بامقتول و در طی یک درگیری مرتکب قتل شده بود و بارها گفته بود که قتل عمدی نبوده. خانواده مقتول قرار بود با گرفتن دیه رضایت بدهند. اما بعدا پشیمان شدند”.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا مقامات رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید