خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  یک زندانی در زندان یاسوج اعدام شد

یک زندانی در زندان یاسوج اعدام شد

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۲۳ تیرماه، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان یاسوج اعدام شد. مراسم خاکسپاری وی عصر روز دوشنبه در یکی از روستاهای شهرستان بویراحمد واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز دوشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان یاسوج اعدام شد.

هویت زندانی اعدام شده “محمدهادی دادیان، حدودا ۲۵ ساله، مجرد” توسط هرانا احراز شده است.

آقای دادیان پیشتر قبل به اتهام “قتل” حین درگیری بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در شهر یاسوج در این خصوص به هرانا گفت: «آقای دادیان طی یک درگیری با مقتول متهم شده بود که با چاقو او را به قتل رسانده. او طی این مدت در زندان یاسوج بود و با وجود پادرمیانی ریش سفیدان و اقوام آقای دادیان و حضور جمع کثیری از مردم استان کهگیلویه و بویراحمد مقابل ساختمان زندان یاسوج، برای جلب رضایت خانواده مقتول، آنها حاضر به دادن رضایت نشدند و نهایتا آقای دادیان را اعدام کردند.

مراسم خاکسپاری وی عصر روز دوشنبه در یکی از روستاهای شهرستان بویراحمد برگزار شد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی نهادهای مربوطه اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

ویدئویی از حضور ریش سفیدان و اقوام آقای دادیان و جمع کثیری از مردم استان کهگیلویه و بویراحمد مقابل ساختمان پیش از اجرای حکم مقابل زندان یاسوج و مراسم خاکسپاری آقای دادیان:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید