خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی

مرگ دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، دو کولبر در مناطق مرزی شهرستان های چالدران و پیرانشهر واقع در استان آذربایجان غربی در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبر نیوز، بعدازظهر روز گذشته جمعه ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹، یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان های چالدران در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی جان خود را از دست داد.

هویت این شهروند “زیاد اثباتی” احراز شده است.

همچنین در خبری دیگر، روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۹، یک کولبر در محلی به نام «بوزی میرگه سیر» در دامنه کوهستان های قندیل واقع در شهرستان پیرانشهر، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی جان خود را از دست داد.

هویت این شهروند “ابراهیم ابوبکری” از اهالی روستای “نمنجه” احراز شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید