خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹, 26th of October 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ساعت ۲۱:۰۱:۰۷

    خانه  > اقلیت های دینی  >  احضار و بازجویی از یک روحانی اهل سنت در اداره اطلاعات شهرستان سرباز

احضار و بازجویی از یک روحانی اهل سنت در اداره اطلاعات شهرستان سرباز

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه هفته گذشته ۸ تیرماه، نورمحمد جلبی، روحانی اهل سنت و از مدرسین مدرسه دینی منبع العلوم کوه ون شهرستان سرباز، به اداره اطلاعات این شهرستان احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹،نورمحمد جَلَبی یکی از اساتید مدرسه منبع العلوم کوه ون به اداره اطلاعات شهرستان سرباز، احضار شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: ”نورمحمد جلبی حدود ۳ ساعت در اداره اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفته است. از او درباره مدرسین مدرسه کوه ون و فعالیت های مکاتب قرآنی سوال شده است.”

در طی سال گذشته نیز مولوی رشید احمد آرامش، مولوی عبدالملک آرامش و مولوی عبدالرئوف سعیدی روحانیان اهل سنت و از مدرسان مدرسه دینی منبع العلوم کوه ون، به اداره اطلاعات شهرستان های راسک و سرباز احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بودند.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اهل سنت به عنوان یک مذهب به رسمیت شناخته شده ولی به دلیل اینکه حکومت مذهبی ایران به تشیع گرایش دارد، بسیاری از حقوق اهل سنت در ایران بصورت سیستماتیک نقض می‌شود.

نهادهای بین‌المللی بارها مقامات جمهوری اسلامی را به اعمال محدودیت‌های برای پیروان مذاهب غیر از مذهب رسمی حکومت متهم کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید