خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کمپ ترک اعتیاد؛ مرگ جوان ۳۱ ساله در اثر شکنجه توسط مسئولان و ساکنان کمپ

کمپ ترک اعتیاد؛ مرگ جوان ۳۱ ساله در اثر شکنجه توسط مسئولان و ساکنان کمپ

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۱۵ تیرماه، یک جوان ۳۱ ساله در یک کمپ ترک اعتیاد مجاز واقع در جاده “امامزاده داوود” در پی شکنجه توسط مسئولان و تعدادی از ساکنان این کمپ، کشته شد. به گفته ساکنین این کمپ، آنان توسط مسئولان این محل از ترس شکنجه، مجبور به ضرب و جرح و شکنجه این شهروند شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از آفتاب، ساعت ۸ شب ۱۵ تیر ۱۳۹۹، مأموران کلانتری ۱۴۳ امامزاده داوود در تماس با بازپرس کشیک قتل پایتخت از مرگ مشکوک یک مرد جوان در یک کمپ ترک اعتیاد خبر دادند.

به‌دنبال اعلام این خبر، بازپرس شعبه سوم دادسرای امور جنایی پایتخت راهی محل حادثه که کمپی مجاز در جاده “امامزاده داوود” بود، شدند.

با حضور تیم جنایی در سالن کمپ آنها با جسد مرد ۳۱ ساله در حالی مواجه شدند که مورد شکنجه قرارگرفته بود. بررسی‌ها نشان می‌داد کمپ در اختیار دو برادر به‌نام‌های بابک و بهرام است. دو برادر در تحقیقات اولیه مدعی شدند که پسر جوانی، روز قبل یعنی ۱۴ تیر در کمپ پذیرش شده است و قبل از پذیرش این جراحات را داشته است.

اما بازپرس جنایی و متخصصان پزشکی قانونی با مشاهده زخم‌های روی بدن پسر جوان، به اظهارات کذب دو برادر پی بردند. چرا که زخم‌ها جدید بود و نشان می‌داد که از ساعاتی پیش به وجود آمده است.

در ادامه بررسی‌های میدانی مشخص شد که پسر جوان به دستور صاحبان کمپ و توسط معتادانی که در آنجا نگهداری می‌شدند مورد شکنجه قرار گرفته است. بدین ترتیب به دستور بازپرس غلامی، دو برادر و ۹ مردی که در این شکنجه مرگبار حضور داشتند بازداشت شدند.

در ادامه تحقیقات دو برادر که کمپ ترک اعتیاد را اجاره کرده بودند، در حالی که منکر شکنجه بودند تحت بازجویی قرار گرفتند. یکی از آنها گفت: “من خودم معتاد بودم اما ترک کردم و بعد هم تصمیم گرفتم کمپ ترک اعتیادی تأسیس کنم. ۱۲ سال قبل کمپ را تأسیس کردم و از حدود سه سال قبل نیز این کمپ را در اختیار گرفتم”.

او ادامه داد: “بعد از تأسیس کمپ، برادرم نیز برای کمک به من آمد. روز حادثه من داخل کمپ نبودم و زمانی به اینجا رسیدم که مأموران و اورژانس آمده بودند”.

برادر دیگر نیز گفت: “روز حادثه بیرون بودم و زمانی که آمدم دیدم که چند نفر از معتادان کمپ دور شایان جمع شده‌اند و او را کتک می‌زنند. اعتراض کردم و بعد آنها شایان را به حمام بردند، من هم دوباره بیرون رفتم. وقتی برگشتم دیدم حال عمومی شایان وخیم شده است و با اورژانس تماس گرفتم”.

در ادامه، ۹ مرد جوانی که در رابطه با شکنجه‌های مرگبار بازداشت شده و عاملان این قتل بودند، مدعی شدند که قصد قتل و شکنجه نداشتند اما این کار را به دستور صاحبان کمپ انجام داده‌اند.

مرد معتادی که در این ماجرا بازداشت شده در مورد علت کتک زدن شایان گفت: “اگر شایان را کتک نمی‌زدیم خودمان شکنجه می‌شدیم”.

وی که آثار زخم عمیقی شبیه جای گاز گرفتگی سگ روی پایش دیده می‌شد گفت: “هر کسی که به کمپ می‌آمد سگ را رها می‌کردند و پاهای او را گاز می‌گرفت. اگر هم مخالفت می‌کردیم به قدری ما را کتک می‌زدند تا بمیریم”.

این فرد در جواب این سوال که چرا به این کمپ آمدید، گفت: “من خودم آمدم اما خیلی از بچه‌ها را خانواده‌هایشان به زور آوردند. بعضی از آنها نیز معتادان ترک اجباری بودند. اوایل نمی‌دانستیم که شرایط کمپ اینطوری است. من ۱۲ سال است که اعتیاد دارم، البته قبلاً ترک کرده‌ام اما دوباره به سراغ مواد رفتم. ۱۰ ماه قبل به این کمپ آمدم و دیگر به من اجازه خروج داده نشد”.

وی افزود: “از ۸۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان ماهانه از ما پول می‌گرفتند. اما به جای غذا کدو و بادمجان گندیده به ما می‌دادند. نمی توانستیم موضوع شکنجه را به خانواده‌تان اطلاع دهیم. هر زمان که ملاقاتی داشتیم سه نفر از پرسنل کمپ بالای سر ما می‌ایستادند اگر کوچک‌ترین اشاره‌ای می‌کردیم به قدری ما را شکنجه می‌کردند که به سختی می‌توانستیم نفس بکشیم. البته من خانواده‌ام ساکن چین هستند و کسی را ندارم و هزینه کمپ را از پس اندازم می‌دهم. ولی یکی از بچه‌ها وقتی خانواده‌اش برای ترخیص آمدند به او گفته بودند باید ۱۸ میلیون تومان بدهی وگرنه اجازه نمی‌دهیم که او از کمپ برود.”

این فرد ادامه داد: “ما در این کمپ درمان نمی‌شدیم. یک پزشک کمپ داشتیم که هفته‌ای یکبار می‌آمد و مهرش را می‌زد و می‌رفت. تقریباً هر روز یک بار ما را در این کمپ برای تفریح و خنده خودشان شکنجه می‌کردند و به تماشای این شکنجه می‌ایستادند. کمپ یک حیاط داشت که دیوارهایش فنس کشی شده بود و بشدت از آن محافظت می‌شد. یکی از بچه‌ها می‌خواست فرار کند که او را گرفتند و جلوی سگ انداختند”.

او در خصوص مرگ جوان ۳۱ ساله گفت: “شایان ۱۳ تیر ساعت ۳ صبح پذیرش شد. روز حادثه، ۱۵ تیر، شروع به داد و بیداد کرد که نمی‌خواهد باشد و سر همین مسئله او را سه ساعت به قول مسئولان کمپ تنبیه کردیم. اما شایان زیر این شکنجه‌ها حالش بد شد. حتی بابک هم شایان را کتک زد و زمانی که دید حالش وخیم است به دو نفر دستور داد او را به حمام ببرند. بعد از حمام باز هم حال شایان بد بود و او را به اتاق بابک بردیم که متوجه شدیم فوت کرده است. بابک به ما گفت دو نفرتان با چاقو همدیگر را بزنید که پلیس فکر کند او می‌خواسته فرار کند و در هنگام فرار شما را هم زخمی کرده است”.

این فرد اظهار داشت: “زمانی که مسئولان می‌آمدند ما را در یک اتاق حبس می‌کردند و کسی از وضعیت ما خبر نداشت. چند نفری آزاد شدند و چند نفری هم فرار کردند اما چون معتاد بودند و از مسئولان کمپ می‌ترسیدند هیچ کدام شکایت نکردند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید